Школа Літургійного співу в Запоріжжі: на Сході співці – вмотивовані!

Читай також

 • Три аспекти, які перевернуть уявлення про Пасху
  • Оціни

   0
   0
     Школа Літургійного співу в Запоріжжі: на Сході співці – вмотивовані!

     Парафіяльне життя на Сході й Півдні залежить насамперед від священика, але також і від співця.

     Від того, як співець поводить себе на Богослужінні, – як співає, чи знає мелодії  літургійних піснеспівів і чи співає молитовно, значною мірою залежить життя парафії загалом, – запевняє Максим Тимо, літургіст та викладач УКУ, один із організаторів Школи Літургійного співу, яка відбулася 24-29 липня 2017 року в Запоріжжі.

     Це вже друга така Школа на південно-східних теренах України. Перша була в 2016 році у Дніпрі. Обидві розраховані на учасників з територій екзархатів Української Греко-Католицької Церкви на Сході й Півдні.

     Хто навчається

     На школі було кілька молодших осіб, але наші студенти переважно – це люди, яким понад 40-50 років.

     Загалом  було понад 20 учасників  з 7 областей: Запоріжжя, Дніпровщини, Донеччини, Сумщини, Харківщини, Херсонщини й Одещини (це трохи більше, ніж минулого року)

     Значна кількість осіб на цій Школі вже вдруге. Вони дещо пригадали, дещо закріпили, а дещо вивчили нове.

     Майже кожна людина, яка на цих теренах є церковним співцем у греко-католицькому храмі, має якийсь зв’язок із західними областями України. Це і безпосередні вихідці з Заходу, а також їхні діти та внуки.

     Хто навчає

     Організатори Школи – це Патріарша Літургійна комісія УГКЦ, а точніше – команда людей, яка працює а проектах цієї Комісії, присвячених розвитку й популяризації літургійного співу, а також Комісія мирян УГКЦ.

     До Запоріжжя як викладачі їхали Максим Тимо, працівник Патріаршої Літургійної комісії, Олена Денис, керівник хору УКУ; в організації та координації проекту допомагали Анастасія Войтюк та Соломія Єзерська, а як духівник допомагав о. Василь Колодій, настоятель греко-католицького храму Покрови Пресвятої Богородиці з Дніпра. Також до нас на Школу завітав очільник Донецького екзархату УГКЦ владика Степан Меньок, який через війну вимушено виїхав з Донецька і перебуває зараз у Запоріжжі.

     Мета Школи Літургійного співу на Сході

     Ми подаємо ці навчання катехитично, тобто це не просто вивчення мелодій. Ми багато чого пояснюємо: про християнське Богослужіння, про віру, чому ми співаємо той чи інший піснеспів, що він означає і чому він важливий.

     Ми допомагаємо співцям здійснювати їхнє служіння, яке вони «змушені» здійснювати. Це переважно люди, які ходять до греко-католицьких храмів і мають музичні задатки, слух, бажання, і їм отець просто доручає цю справу, мовляв «от ви і будете співати». І вони потрапляють у таку незручну ситуацію: співати може й люблять, і хочуть, але нічого – буквально нічого!  – не знають. Вони дуже вдячні, що ми їх «інструктуємо», навчаємо, адже вони тепер зможуть це робити більш осмислено.

     Школа тривала шість днів. Ми ставили наголос на двох моментах: навчити людей співати сталі частини Богослужіння, щоб вони могли заспівати на Літургії «»Херувимську пісню», Анафору; на Вечірній – «Світло тихе», «Нині відпускаєш», тобто такий кістяк. А друга наша ціль – навчити їх змінних піснеспівів, тобто гласів. З цим, звичайно, було трохи складніше, бо це – досить об’ємний матеріал.

     Географічні відмінності

     У Львові таки заходи мали і будуть мати трошки інший характер, бо рівень обізнаності і вмінь тут, як правило, в людей вищий. Тут ми можемо зосередитися на вужчих темах: «Піснеспіви Великого Посту» чи  «Пінеспіви Різдва», а в інших регіонах треба починати з більш загальних речей.

     Такі навчальні заходи не є одноразовими. Там, де ми щось робимо, ми розцінюємо це як започаткування. Ми плануємо й далі проводити такі майстер-класи і вишколи в різних регіонах, в тому числі наступного року плануємо їхати на Схід.

     На Сході люди вмотивовані!

     Сильне враження маже щодня на Школі Літургійного співу – це мотивація людей. Наскільки сильно вони тягнуться до тих знань! Тут є величезний запал і величезна вдячність та повага до тебе за те, що ти їм приносиш, передаєш.

     Навчаючи цих людей співу, ми насправді розбудовуємо парафії на Сході. Парафіяльне життя на Сході й Півдні залежить насамперед від священика, але також і від співця. Від того, як він співає Богослужіння, залежить, чи люди будуть приходити до храму.

      

     Розмовляла Марта Зозуля

     Фото Максима Тимо та Анни Коломийчук

     Знайшов помилку? Допоможи виправити! Виділи фрагмент тексту та натисни Ctrl+Enter.

     Читай також

    • Три аспекти, які перевернуть уявлення про Пасху
     • Оціни

      0
      0

        

        

       Підпишись на новини

       Про автора

       Марта Зозуля
       Редактор молодіжного порталу "ДивенСвіт", вокаліст християнського гурту "Територія Душі"

       Напиши відгук