Цікаві факти про сиропусний тиждень

Читай також

 • Стань сопричасником!
 • 8 ідей на Успенський піст
 • Великий Піст без Фейсбуку: досвід одного єпископа
  • Оціни

   0
   0
     Цікаві факти про сиропусний тиждень

     Що таке “м’ясопуст” та “сиропуст”? Наскільки давня традиція поступового входження в піст? Про це розповдає нам книга “Пізнай свій обряд”

     Церква, помалу готуючи нас до посту, у М’ясопусну неділю наказала не їсти м’ясні страви. У часі сиропусного або сироїднго тижня Церква дозволяє споживати тільки молочні страви. Та в Сиропусну неділю треба й від цих страв відмовлятися. Звідси й назва “сиро-пуст”, тобто відпущення сира.

     Цей тиждень називався в народі сирний або масляний, а Сиропусна неділя мала назву пущення, тобто утримання від усіх молочних продуктів.

     У цю неділю в нас справляли “запусти”, тобто останні передпісні забави.

     У Західній Європі наші “запусти” називалися “карнавалом”, що означало те саме, що й м’ясопуст, від італійського “карне-вале” — дослівно: прощай м’ясо!

     Практика сиропусного тижня і неділі дуже давня. Про неї згадує вже олександрійський патріарх Теофіл († 412), а перед тим установлена М’ясопусна седмиця й неділя.

     Вважається, що сиропусний тиждень став законом за грецького царя Гераклія (610-641). Той шість літ воював з перським царем Хозроєм і дав обітницю, що коли виграє війну, то не буде їсти м’яса цілий тиждень перед Великим постом.

     У суботу перед Сиропусною неділею Церква, щоб дати вірним приклад і заохотити до посту й покути, відзначає пам’ять усіх святих мужів і жінок, що від найдавніших часів провели своє життя в молитві, пості й покуті. Тут передовсім ідеться про тих, хто протягом віків жив життям посту й покути чи то по монастирях, чи на пустині одинцем.

     У давнину в монастирях Сходу був гарний звичай: відбувати обряд взаємного прощення в Сиропусну неділю. Цей обряд виконувався ввечері після скромної вечері. Усі монахи у присутності вірних просили один в одного прощення за свої провини, обіймалися і давали поцілунок миру. Миряни також просили один в одного взаємне прощення.

     Справді, яке велике значення для нашого духовного життя мають ті чотири передпісні неділі. Хто разом з митарем бився в груди й учився від нього покори; хто з притчі про блудного сина навчився довір’я до Божого милосердя; хто в М’ясопусну неділю з розважання про Страшний Суд набрав боязни перед Божою справедливістю, яка так сильно діткнула наших прародичів, про що говорить Сиропусна неділя, — для того тепер піст не буде страшний. Він радше буде для нього потребою його серця й душі. Він тепер сам бажатиме постити й бити поклони, знаючи, що молитва, піст і жаль за гріхи найкраще приготує його душу до зустрічі світлого празника Христового Воскресення.

     о. Юліян Катрій, ЧСВВ. “Пізнай свій обряд”

     За матеріалами Дивенсвіт-календаря

     Знайшов помилку? Допоможи виправити! Виділи фрагмент тексту та натисни Ctrl+Enter.

     Читай також

    • Стань сопричасником!
    • 8 ідей на Успенський піст
    • Великий Піст без Фейсбуку: досвід одного єпископа
     • Оціни

      0
      0

        

        

       Підпишись на новини

       Напиши відгук