Найперше нам потрібно точно визначити, в яку церкву (переважно у великому місті є вибір) ми сьогодні плануємо піти (хоча, напевно краще ходити на одну парафію…). Отже, ви вирішили йти чи до себе на парафію, чи з якихось причин у іншу церкву (конфесію, до якої ви себе відносите, де ви закорінені, чи з якихось причин просто у церкву християнської віри…). Ви знаєте, де вона знаходиться і ви знаєте, як добратись до неї: пішки чи конкретним транспортом. І о котрій годині відкриваються Царські врата. Фактично, ідеал для нашої місії – вже стояти спокійно, чекаючи цієї миті в церкві на “своєму” місці. Але для цього треба належно підготуватись.
Довго пояснювати не буду, але ключ до всього, як я зрозумів, у слові “підготуватись”. Отже, під всіма нашими наступними діями, які ми будемо виконувати, щоб встигнути на Св. Літургію, ми маємо підписатись фразою – “Я йду в церкву!”
Від чого залежить наш успіх? В першу чергу, вірю, що від Бога, але, звичайно, і від нас. Від часу на підготовку. До Бога треба молитись, щоб Він прибрав усі перешкоди, про які ми навіть не знаємо. А про те, що ми можемо зробити, спробую тут висвітлити.
Загальна для всіх річ – це одяг. Щось пристойне вибираємо зі свого гардеробу (щоб самому не відволікатись від молитви на думки типу: “Ой треба було піджак зашити на рукаві…”, і інших не відволікати тією ж думкою…). Якщо його треба попрасувати, додаємо час на це.
Ще одне ключове слово – “рахуємо, скільки часу нам треба на підготовку”.
До речі, “я готовий” означає “я можу вже перейти до наступного етапу”.
Радив би (з того, як я це бачу) почати саме з підготовки одягу:
- вибрати потрібний одяг з гардеробу (від 1 сек. – до 20 хв.);
- попрасувати одяг (0 сек. – вже попрасований або не мнеться, 25 хв. чи більше);
- взуття (0 сек. – вже готові, тобто можуть перейти до етапу “вдягаю і йду!”, 7-8 хв-на чищення);
- верхній одяг (0 сек. – літо, 2 сек. – виявити, що дійсно він є у шафі і не брудний, 5 хв. – якщо треба шукати/чистити+рукавиці+шапка+шалик).
Отже, ідеальною для етапу “підготувати одяг” є ситуація: ви знаєте де і в якому стані ваше взуття і верхній одяг.
Нюанс. Коли собі кажу: в шафі є “футболка і светр”, – я мушу бути впевнений, що дійсно “підійшов і одягнув”, але якщо “підійшов → подивився → і сказав собі: “Ой до джинсів не підходить, чи щось з ним не так”.., то вже йде незаплановане затягування часу.
Одяг готовий.
Чому знову-таки радив би з цього почати, бо підготовка на другому етапі не дає власне відволікатись на думки: “Як я буду прасувати, шукати, підбирати і т.д. собі одяг”.
Другий етап – підготовка душі.
- Іспит совісті (тут дуже індивідуально: якщо робимо його в церкві, додаємо до часу “в церкві»”, якщо недавно сповідались і тяжко не нагрішили – відповідно менше часу, більше залежить від часу від останньої сповіді або хто як “копає”.., та це все, знову ж таки, індивідуально: мусите знати хоч приблизно скільки часу вам потрібно).
Час на цей етап треба врахувати і пам’ятати, що ми його витрачаємо і, отже, якщо вдома – враховуємо в домашню підготовку, якщо в церкві – підготовка в церкві.
- Молитва (0 сек. – якщо ми не молимось, коли йдемо до церкви, 10-15 хв – думаю, можна помолитись, щоб втихомирились думки, попросити Бога, щоб щасливо зайти до церкви, посповідатись, запричащатись);
- читання апостола, Євангелії, духовної книжки…
Третій, можливо, не етап, але пункт: “Що з собою брати”.
- Молитвеник.
- Вервицю.
- Гроші (на пожертву, християнський журнал, свічку, побожну книжку, іконку, конкретний внесок…).
- Написати за здоров’я (може відноситись до часу “ми в церкві”, але, звичайно, не під час Св. Літургії: пам’ятаємо, що наша ціль – належно підготуватись).
Ну і ще. Бажано читати про Св. Літургію з Катехизму, Біблії, побожних книжок, щоб глибше усвідомлювати це Таїнство і розуміти, куди ми йдемо. Думаю, це етап цілого нашого життя.
Отже, готові:
- Одяг.
- Душа.
- Взяли (або підготували на столі) все, що потрібно.
Згадуємо, яка маршрутка/тролейбус/трамвай/електричка їде до церкви і скільки часу.
Четвертий етап – транспорт.
- Пішки (15 хв. – 1 год. – не залежимо від заторів, тобто якщо ми доходили за 15 хв. вчора, то сьогодні, за відсутності форс-мажорів і наявності того самого здоров’я, так і дійдемо за 15 хвилин).
- Транспорт:
– враховуємо, скільки йти до зупинки (наприклад, 5 хв.);
– скільки їде транспорт (15хв – 1 год.) + затори + чекання, поки він приїде (але дуже не розтягуйте тут час, все буде добре!);
– скільки від зупинки йти до церкви (наприклад, ті самі 5 хв.).
Ми в церкві. Царські врата ще закриті, світло не дуже яскраве – ми прийшли завчасно.
По ідеї – і тут час не зупинився (хоч ми ближче до вічності…), але і в церкві час іде.
П’ятий етап: “Ми в церкві до Св. Літургії”.
Якщо не враховувати, що ми можемо когось зустріти з друзів або знайомих:
- поцілувати ікону на тетраподі (1-5 хв. – переважно, черга ще не велика);
- дати пожертву (2 сек., 1 хв. – якщо забули, де поклали гроші; знову-таки вважаю, – бажано дати спочатку, щоб звільнити свої думки для молитви);
- дати за здоров’я (7 хв.);
- купити і поставити свічку та помолитись (15-20 хв.).
В деяких церквах є традиція перед Св. Літургією відмовляти вервицю. Загалом займає приблизно 30 хв. Тому бажано і це знати, бо, можливо, вам буде важко молитись, коли всі навколо вголос моляться іншу молитву.
І ще одна заохота приходити завчасно: Катехизм навчає, що коли йде Служба Божа, особисті молитви не показуємо (звичайно, якщо нам не накладено покути чи, можливо, таки хочемо коротко особисто звернутись до Бога (треба стояти в напрямі престолу), але така наука Церкви, що якщо спільна молитва, то і ти маєш звертатись до Бога разом зі всіма).
Якщо священик починає вчасно або сам трохи затягує початок – Ваша місія виконана! Ви стоїте на “своєму місці” і у Вас ще + 3 хв. для втихомирення думок і налаштування серця для прийняття до нього свого Господа Ісуса Христа.
_________________________________________________________________________
Приблизний розрахунок (кожен, звичайно, має сам розрахувати! Краще починаючи з п’ятого етапу до першого):
- одяг (30 хв.);
- душа (30 хв.);
- взяти потрібні речі (10 хв.);
- транспорт (40 хв.);
- “ми в церкві” (24 хв.);
- вервиця (30 хв);
164 – 2 год. 44 хв. – з вервичкою.
134 – 2 год. 14 хв. – без вервички.
+ 3 хв. на спокійні думки.
Отже, якщо Св. Літургія об 11.00, починаючи з 8.45 я повинен жити з думкою: “Я йду в церкву!”.
P. S. Якщо ви не встигли, не розчаровуйтесь. Бог бачив ваші намагання, але не звільняє вас від аналізу. Проаналізуйте: на якому етапі ви затримались і чому? Які форс-мажори стали на заваді? І наступного разу врахуйте це, і у вас обов’язково все вийде!
З Богом!
Фото: ua.korrespondent.net