У 2018 році в УКУ – новий шанс якісної освіти для тих, хто не чує

Читай також

 • У Львові презентують Євангелія від Марка українською жестовою мовою
 • UCUkids: «Дозвольте обдарованим дітям бути собою – не створюйте рамки»
 • Прочитайко: там, де діти читають книги і стають акторами маленьких вистав
    • У 2018 році в УКУ – новий шанс якісної освіти для тих, хто не чує

     В УКУ викладачі кафедри загальної та соціальної педагогіки створюють інклюзивний простір з підтримки глухих та слабочуючих студентів і запрошують на навчання у вищій школі, відкриття якої планується восени 2018 року.

     Першим кроком до цього стало  створення у відділі студентських справ УКУ сектору із супроводу студентів із особливими потребами. Другим – зустріч очільника сектору, доцента кафедри соціальної педагогіки Ігоря Кобеля з головою правління Українського товариства глухих Іриною Чепчиною. Триває підготовка до підписання Меморандуму про співпрацю і партнерство.

     Які умови співпраці між УТОГ та УКУ у сфері підтримки вступу і навчання нечуючих студентів, яким має бути ефективне навчання, як організувати супровід та освітню підтримку людей з особливими потребами, підготовка служби сурдоперекладу для нечуючих студентів, які користуються українською жестовою мовою – ці та інші питання учасники розглянули під час зустрічі, яка відбулася 16 березня в офісі УТОГ в Києві.

     «Студенти з порушенням слуху можуть бути такими ж успішними в навчанні, як й інші студенти. Але вони не завжди мають хороші результати ЗНО при вступі, оскільки відчувають при складанні іспитів психологічний дискомфорт і невпевненість через свої фізіологічні особливості. Відтоді, як ввели ЗНО серед абітурієнтів зменшилася кількість вступників із порушеннями слуху. Вони не можуть реалізувати свій потенціал і отримати вищу освіту та працювати за професією, про яку мріють. Ми постараємося це виправити. До проголошення Незалежності України УТОГ нараховувало 60 тис членів. Серед них було лише 139 осіб з вищою освітою. Зараз в Україні є перші двоє глухих жінок, які здобули науковий ступінь. Одна з них працює співробітником Національної Академії педагогічних наук, інша – директором школи для глухих дітей», – зазначив викладач соціальної педагогіки УКУ Ігор Кобель.

     За його словами, зазвичай проблемами навчання і виховання, соціалізації і працевлаштування глухих займаються чуючі люди. Однак потреби глухих найкраще знають самі ж глухі. Очікується, що після успішного навчання на програмі «соціальна педагогіка» і «соціальна робота», вони повертатимуться у свої осередки і допомагатимуть іншим людям з порушенням слуху.

     Зазвичай, навчання глухих супроводжується сурдоперекладом – перекладом на українську жестову мову і навпаки. УТОГ сприятиме університету у підготовці і підвищенні кваліфікації перекладачів жестової мови.

     Проте частина слабочуючих студентів не користується жестовою мовою, а слуховими апаратами або звукопідсилюючою апаратурою. Власне, під час зустрічі обговорювали також технічну сторону навчального процесу – як навчати нечуючих студентів, які не користуються українською жестовою мовою. У закупці необхідного обладнання для навчання студентів із особливими потребами допомагатиме Центр слухової реабілітації «Аврора» – офіційний представник данської фірми “Отікон” (світовий лідер у сфері виробництва слухових апаратів та слухопротезуючих технологій).

     Завідувач слухомовним відділом центру, кандидат педагогічних наук Олександр Савченко погодився підтримати методично і технічно процес навчання нечуючих студентів, які використовують залишки слуху і слухові апарати.

     Обидві партнерські організації УТОГ та “Аврора” підтримали ідею проведення Всеукраїнського круглого столу із проблем доступу та навчання нечуючих осіб у вищій школі, яка планується в УКУ восени.

     Нагадаємо, в УКУ успішно працює Школа жестової мови, на якій студенти УКУ вивчають українську жестову мову на базовому рівні, а влітку можуть вдосконалити свої знання і навички у спілкуванні під час щорічних таборів для глухих дітей, їх батьків і педагогів. Табори проводять УКУ та Українсько-канадський альянс сприяння глухим та слабочуючим. Цього року Школа жестової мови провела четвертий випуск студентів.

     За даними УКУ

     Читай також

    • У Львові презентують Євангелія від Марка українською жестовою мовою
    • UCUkids: «Дозвольте обдарованим дітям бути собою – не створюйте рамки»
    • Прочитайко: там, де діти читають книги і стають акторами маленьких вистав
     • Оціни

      How useful was this post?

      Click on a star to rate it!

      Average rating 0 / 5. Vote count: 0

      No votes so far! Be the first to rate this post.