У храмі Святого Володимира та блаженного священномученика Омеляна Ковча у середу, 22 травня 2019 року, у місті Перемишляни, що на Львівщині, відбулася традиційна щорічна проща духовенства Української Греко-Католицької Церкви.
Цього дня на запрошення Предстоятеля Української Греко-Католицької Церкви Блаженнішого Святослава відбулася щорічна проща духовенства Української Греко-Католицької Церкви до Перемишлян, що на Львівщині, щоб вшанувати блаженного священномученика Омеляна Ковча, який душпастирював у цьому місті.
Блаженніший Святослав: «Моліться за священиків, бо їм важливо відчути любов та підтримку мирян»
«Слово Боже фокусує очі нашого серця на особі Ісуса Христа, який перебуває у Єрусалимському храмі. Він стоїть у храмі і навчає, — розповідає Глава Церкви. — Храм — це було єдине місце, де ізраїльтянин міг стати перед Божим обличчям, де можна було принести Богові жертву, зокрема жертву примирення, перепрошення за гріхи, але теж і жертву сопричастя й поєднання».
«Ісус промовляє: „Моя наука не Моя, а того, хто послав Мене“. Що це означає? Святий Амвросій говорить, що не так йдеться про якусь науку, доктрину, вчення, чи набір інформації. Йдеться про повноту божества, яке Ісус носить у своєму людському тілі. Джерелом цього божества є Отець, бо у Ньому це божество перебуває, як в джерелі. А це божество у воплоченому Христі перебуває, як в криниці», — переконаний архиєрей.
За словами духовного лідера греко-католиків, Спаситель не просто промовляє, а передусім свідчить Боже Слово. Ба більше, Він закликає нас до єдності в священстві: «Я заохочую вас, дорогі отці, плекати дух священичого братства, солідарності й взаємної підтримки. Гуртуйтеся і братства, служіть соборові Літургії… Передусім збирайтеся для читання і розважання Божого Слова».
«Живіть тим словом, яке проголошуєте і дотримуйтеся його», — розповідає Предстоятель Церкви про рецепт мудрості та знань для душпастирів.
Блаженніший Святослав зазначив, що постать блаженного священномученика Омеляна Ковча є прикладом для наслідування та є важливою постаттю в нашій Церкві. Адже він своїм служінням показував, що означає бути з народом у різних обставинах та віддавати себе сповна.
«Для того, щоб гідно вшановувати кожного святого, ми вшановуємо його мощі. А ви знаєте, який є спосіб вшанування мощей о. Омеляна Ковча? Це є попіл з крематорію Майданека. Мені доводилося передавати ці мощі. Це щось унікальне. У цих мощах ми можемо побачити ікону його життя: все те, що він робив, було так перемішане з життям тих, до кого його послав Господь Бог, що навіть його прах є перемішаний з прахом тих, кому він до останнього свого віддиху служив. І цей порох свідчить нам про цього великого мученика», — підкреслив Блаженніший.
Крім того, Глава УГКЦ закликав плекати у собі мудрість та передавати мирянам насамперед Боже Слово, а не своє: «Готуючись до проповіді пам’ятайте, що вашим завданням є проголосити Слово Боже, яке ви повинні відчути, слухаючи і читаючи його кожного дня, живучи з народом його життям і болівши його болями. Саме тоді ви почуєте, що хоче сказати Бог своєму народові».
«Моліться за ваших священиків. Адже це велика благодать Божа, коли Він посилає робітників до своїх виноградників, — звернувся наприкінці до мирян Блаженніший Святослав. — Отцям важливо відчути любов та підтримку мирян».
Зауважимо, що Предстоятель висловив слова вдячності усім за організацію прощі, а також тим, хто взяв у ній участь.
Владики Михайло Бубній та Богдан Данило про значення цієї прощі
У своєму коментарі прес-службі Секретаріату Синоду Єпископів Української Греко-Католицької Церкви Преосвященний владика Михайло Бубній, екзарх Одеський, підкреслив важливість прощі до Перемишлян задля свідчення єдності та міцності Української Греко-Католицької Церкви, а також заради народження нових покликань до священства серед теперішньої молоді.
«Сьогоднішня священича проща до Перемишлян була присвячена десятій річниці із дня проголошення Омеляна Ковча покровителем священиків, а також 75-ій річниці із дня його мученицької смерті. Ця проща об’єднує нас, єпископів і священиків, для того, щоб ми були солідарними у цій нашій службі Богові та людям. Також ця проща є дуже гарним свідченням великої Христової Церкви. Як зауважив Блаженніший Святослав у своєму зверненні, що коли ми проповідуємо Слово Боже, то мусимо пам’ятати про те, що це Слово є насправді Словом Господнім, а не нашим. Тому завжди, готуючись до проповіді, ми повинні про це пам’ятати, бути свідомими цього і молитися, щоб Дух Святий справді промовляв через нас до Божого народу саме те, що Він хоче сказати. Ми ж, священики та єпископи, не можемо бути перешкодою на цьому шляху голошення Слова Божого і перешкодою супроти того, щоб Господь Бог міг говорити сучасному людові ті таємниці, які Він хоче об’явити для нього, особливо для українського народу через нас, священиків і єпископів. Для українського народу ця проща є гарним свідченням справді міцної Церкви, Церкви-мучениці, Церкви, яка перейшла підпілля, яка тепер інтенсивно із Божої благодаті розвивається. Я думаю, що через такі прощі та наші паломництва, особливо на це місце такого ревного нашого покровителя блаженного Омеляна Ковча будуть зроджуватися добрі, ревні і численні покликання до цієї достойної служби, якою є священиче служіння. Бажаю усім Божого благословення і нехай Господь Бог благословляє наше священство, нашу Церкву і наш український народ для кращого майбутнього і для доброї долі», — поділився своїми думками владика Михайло Бубній.
Натомість, Преосвященний владика Богдан Данило, єпарх Пармської єпархії святого Йосафата, який також очолює Комісію УГКЦ у справах духовенства, відзначив унікальність постаті священномученика Омеляна Ковча та його приклад для теперішнього покоління священиків. Окрім цього, владика закликав духовенство Української Греко-Католицької Церкви долучатися до створення священичих братств.
«Наша Українська Греко-Католицька Церква щойно завершила Божественну Літургію у місті покровителя священиків УГКЦ Перемишлянах, можна сказати, у стіп блаженного Омеляна Ковча. Як зазначив Блаженніший Святослав у своїй проповіді, це десята річниця від дня, коли блаженний Омелян став покровителем священиків нашої Церкви. Я думаю, що його життя тут, як чули ми із „Іспиту совісті“, а можливо й глибше, його свідчення в той час, коли він співтерпів із різними народами і не лишень нашим, — ми завжди звикли, щоб священики служили нам, нашій громаді, — він же є зразком, здається, на сто років наперед того, що почав служити іншим без поділу чи різниці: народам Литви, Польщі, України та євреям. Він відчував близькість із кожним із них. Тому, це місце є особливим для нас. Також я щиро заохочую, щоб ми на заклик Блаженнішого Святослава формувалися у наші священичі братства. Стільки чудових прикмет було у житті блаженного Омеляна! Як би кожен із нас, священиків, взяв хоча б одну із тих рис його характеру і старався розвинути її у своєму житті. Незабаром ми все частіше й більше будемо проголошувати про створення священичого братства Божого Милосердя, — дай Боже, під покровом блаженного Омеляна. Прошу також про молитву за всіх тих, хто, можливо, готує себе до семінарії. Існує так багато людей, які сьогодні мандрують світом і думають про медицину, „айтішники“, як говорять в Україні, але десь в глибині їм серце каже: „Може, я би посвятив себе для людства, для Церкви, для громади“. Тому молімся, щоб вони вміли зробити розумний вибір».
Нагадаємо, що цього року Україна й Українська Греко-Католицька Церква урочисто згадує 75-ті роковини мученицької смерті блаженного священномученика Омеляна Ковча, який знаний на весь світ як парох Майданека. Десять років тому Блаженніший Любомир проголосив цього славного душпастиря — героя душпастирського служіння нашої Церкви — Покровителем душпастирів УГКЦ.
За матеріалами Департаменту інформації УГКЦ
Прес-служба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ