У жовтні 1899 року двоє молодих українських священиків – о. Йосиф Жук та о. василіянин Анастасій Калиш – після довгої виснажливої подорожі прибули до Інсбрука. Супроводжував їх єпископ Станіславівський – Андрей Шептицький.
Двом першим студентам теології Інсбруцького університету судилося не лише відіграти згодом особливу роль у історії української церкви, але й започаткувати вікову традицію: з тих пір кращі греко-католицькі богослови поглиблювали свої знання в одному із провідних центрів європейської теологічної думки, яким був Інсбруцький університет Леопольда-Франца. Довкола студентів-теологів поступово сформувалася і українська громада, особливо сильна у післявоєнні роки гонінь, коли, шукаючи порятунку від радянської влади, в Тіролі опинилися сотні видатних діячів української політики та культури.
Українська громада Інсбрука, об’єднана довкола каплиці Свв. Володимира і Ольги, є активною і сьогодні. 8-10 листопада цього року з нагоди ювілею – 120-ліття українських студентів-теологів та української громади в Інсбруку – відбудуться масштабні святкування за участі Блаженнішого Святослава Шевчука, Глави і Отця Української греко-католицької церкви. В програмі святкувань – урочиста академія на теологічному факультеті Інсбруцького університету, Богослужіння німецькою мовою у катедральному соборі Інсбрука, Божественна літургія українською мовою в колишньому приміщенні єзуїтської колегії Канізіанум, де навчалося багато видатних українських теологів.
Автор: Лідія Мельник