Митрополита Андрея не визнали Праведником народів Світу, ймовірно, подаватимуть повторно

Читай також

 • Невідомий «Заповіт» митрополита Андрея Шептицького від 17 квітня 1928 року
 • Вийшла унікальна біографія Андрея Шептицького
 • Завершується оцифрування фонду Андрея Шептицького. Невдовзі оприлюднять понад 1240 унікальних справ
    • Митрополита Андрея не визнали Праведником народів Світу, ймовірно, подаватимуть повторно

     Справу визнання митрополита Андрея Шептицького Праведником Народів Світу можуть розглянути повторно.

     Про таку заяву ізраїльського інституту «Яд Вашем» повідомив синкел у справах монашества Львівської архиєпархії УГКЦ о. Юстин Бойко, один із ініціаторів листа із проханням визнання праведного митрополита Андрея Шептицького Праведником народів світу.  Про це йдеться на сайті Синоду єпископів УГКЦ.

     9 січня 2020 року на ім’я Голови координаційної ради ювілею 150-ліття від дня народження блаженного Климентія Шептицького з національного меморіалу катастрофи і героїзму «Яд Вашем» надійшла відповідь у справі звернення щодо визнання митрополита Андрея Шептицького Праведником народів світу.

     Митрополит Андрей Шептицький, фото 1943 року
     Митрополит Андрей Шептицький, фото 1943 року

     З таким проханням до згаданої інституції звернулися учасники міжнародної наукової конференції: «Отець Климентій Шептицький (1869–1951): життєвий і духовний шлях блаженного Католицької Церкви», яка проходила у Львові 16 листопада 2019 року.
     У відповіді підписантам згаданого звернення пані Катя Гусарова, керівник сектору країн СНД у відділі «Праведники народів світу» Яд Вашем, звертає увагу на те, що «питання про нагородження митрополита Андрея не раз піднімалося і обговорювалося спеціальною комісією з присвоєння цього почесного звання.

     Серед членів комісії був і равин Давид Кахане, який брав участь в обговоренні цього питання. Через широко відомі причини (співпраця з німецькими окупантами, участь у створенні дивізії СС «Галичина») комісія не прийняла позитивного рішення».

     Митрополит Андрей Шептицький
     Митрополит Андрей Шептицький

     При цьому офіційний представник Інституту «Яд Вашем» зазначає, що «справу митрополита Андрея можна повернути на повторний розгляд, якщо будуть отримані невідомі дотепер документи і свідчення, які по-новому висвітлюють діяльність митрополита в період німецької окупації».

     Слід зазначити, що у справі вивчення спадщини митрополита Андрея УГКЦ знаходиться на початковому етапі, адже досі немає жодної окремої наукової інституції, яка б займалася цим питанням.

     Зрештою, питання беатифікації митрополита Андрея у багатьох аспектах також впирається у питання детального вивчення його життя і діяльності.

     Цього року виповнюється 155 років від дня народження праведного митрополита Андрея. В УГКЦ переконані, що кожну таку дату повинні використовувати для ознайомлення ширшого загалу нашого суспільства з його думками та ідеями, цінностями, на яких він будував життя Церкви і України.

     Андрей Шептицький — монах Добромильського монастиря Чину св. Василія Великого, 1888–1892
     Андрей Шептицький — монах Добромильського монастиря Чину св. Василія Великого, 1888–1892

     Радянські служби безпеки утримували цілі департаменти, які десятиліттями працювали над очорненням постаті митрополита Андрея, адже прекрасно розуміли, що він є символом не тільки УГКЦ, але й символом незалежної України. А тому, потрібно буде ще дуже багато часу, щоб належно пізнати і осмислити його спадщину.

     Беатифікація митрополита Андрея, на яку сподівається УГКЦ, відкриє дорогу до його публічного почитання як святого мужа Церкви. Але, завдання пізнати його спадщину і передати її наступним поколінням ніхто за нас не виконає.

     У певній мірі процес беатифікації митрополита Андрея тісно переплітається з процесом його визнання Праведником народів світу.

     Митрополит Андрей Шептицький
     Митрополит Андрей Шептицький

     Визнання митрополита Андрея Праведником народів світу для українців — це питання історичної справедливості, а для врятованих ним євреїв — це питання честі і боргу перед Мойсеєм Українського народу, який у XX ст. у часи Другої світової війни став також своєрідним Мойсеєм, який рятував їх перед знищенням тоталітарною системою нацизму.
     Праведники народів світу – це почесне звання, яке присуджується Державою Ізраїль тим, хто в роки Другої світової війни рятував євреїв від знищення на території, окупованій нацистами. Всього цим титулом удостоєно 2573 українці. Більше «праведників» лише в Польщі, Нідерландів і Франції.

     Джерело: Фотографії старого Львова

     Читай також

    • Невідомий «Заповіт» митрополита Андрея Шептицького від 17 квітня 1928 року
    • Вийшла унікальна біографія Андрея Шептицького
    • Завершується оцифрування фонду Андрея Шептицького. Невдовзі оприлюднять понад 1240 унікальних справ
     • Оціни

      How useful was this post?

      Click on a star to rate it!

      Average rating 0 / 5. Vote count: 0

      No votes so far! Be the first to rate this post.

        

       Коментарі

       • Роман Атаман    15.01.2020 о 23:55

        Я вважаю подібні листи приниженням.
        Блаж. пам. митр. Андрей був справді Людиною з великої літери.
        І рятував тих нещасних котрі самі вкупі з нащадками не оцінили його жертовності.
        То для чого?
        Вони і голодомори не визнали.
        І, здається, я знаю чому. – Бо вони до цього причетні.
        Не треба мене обзиати антисемітом, жидофобом і т.д.
        Просто думай-те.

       • Якась маячня: чи так важливо для Церкви визнання або невизнання Ізраїлем “праведником світу”. Інститут Яд ваШем є заангажованою антихристиянською інституцією. Чи варто метати перлиеи?..