Залежні стосунки – це ті стосунки, які вже від початку були не зовсім здоровими. Стосунок, який не утворився нарівні, тому що хтось від когось залежить або ситуативно одні від одного взаємозалежні, стосунки, у яких бракує відчуття власної гідності кожного з учасників. Щоб перевірити, чи я часом не є в такому стосунку, вартує дати собі відповідь на декілька запитань:
Які мої потреби і бажання задовольняються в цій дружбі? Що дає мені спілкування з цією людиною?
Якщо я кажу цій людині “Ні” чи вона чує мене? Чи вона поважає мою думку? Чи не сприймає це як завершення дружби? Чи можу я в цьому стосунку вільно сказати “Так” і “Ні”?
Хто задає темп і тон цього стосунку? Чи ми творимо цю дружбу разом чи мене чують чи чую я?
Чи наш стосунок змінюється з часом чи ми його законсервувати і спілкуємося через звичку? Чи враховує інша людина, що з часом можуть змінюватися мої смаки і вподобання? Чи можу я бути у різному настрої?
Скільки простору у цьому стосунку займає кожен з нас? Чи ми різноправно його творимо і з нього користаємо?
Чи допускається в цей стосунок присутність інших людей? Чи можу я спілкуватися з іншими людьми, мати інші стосунки чи почуваюся приватизованою власністю однієї людини? Чи я взагалі існую в цьому стосунку?
Остаточно, для того щоб уникнути співзалежних стосунків, треба розвивати свою особистість, пізнавати свої потреби, бути уважними до потреб інших людей. Будувати стосунки вартує за принципом свободи, а не страху. Не бійтеся експериментувати! Повірте, здоров’я для стосунків таке ж реальне і таке ж необхідне, як здоров’я тіла!
Коментар психологині сестри-редемптористки Катерини Молочій