Назустріч Воскресінню 61. «Господи і Владико життя мого! Духа любови даруй мені, слузі Твоєму!».

Читай також

 • #НазустрічРіздву. День 39. 23 грудня. Знайти Ісуса і побачити Його
 • #НазустрічРіздву. День 38. 22 грудня. Знайти святого Йосифа, що відкриває двері
 • #НазустрічРіздву. День 37. 21 грудня. Знайти Пречисту Богородицю
    • Назустріч Воскресінню 61. «Господи і Владико життя мого! Духа любови даруй мені, слузі Твоєму!».

     Наша любов – це відповідь на Його любов

     Пригадую, як я багато років тому брав участь в реколекціях у Ченстохові, під час яких отець-єзуїт Юзеф Августин проповідував про першу і найголовнішу заповідь – про заповідь любові. Він звернув увагу на те, що ми, зазвичай, відповідаючи на запитання, яка найголовніша заповідь у християнстві, відразу цитуємо завчене з Катехизму: «Люби Господа Бога твого всім серцем твоїм, всією душею твоєю, всією силою твоєю і всією думкою твоєю». Однак, у Книзі Виходу, де вперше згадується ця заповідь, є дуже важлива «преамбула» до цієї неї: «Слухай, Ізраїлю, Господь Бог наш, Господь єдиний. Любитимеш Господа, Бога твого, всім серцем твоїм і всією душею твоєю, і всією силою твоєю» (Втор. 6, 4-5).

     Отець Юзеф наголосив тоді на фундаментальному принципі життя у вірі: спершу мусить бути «слухання» Бога, визнання Його добродійств для нас, а вже потім, як відповідь на те, що ми «почули» від Бога, на те, що ми отримали від Нього, поставатиме наша готовність любити Його усім нашим єством. Знаменно, що в тому ж таки Катехизмі перелік 10 заповідей Божих починається пригадкою: «Я – Господь, Бог твій, що вивів тебе з землі єгипетської, з дому неволі». Іншими словами, наша любов до Бога (а першим і найважливішим виявом нашої любові до Бога є саме дотримання Його заповідей!) є відповіддю на попередньо виявлену нам і прийняту нами Божу любов. Св. Йоан Богослов виражає цей принцип християнського життя так: «Ми любимо, бо Він перший полюбив нас» (1 Йо. 4, 19).

     Якщо людина спершу не відкрила для себе, не повірила і не прийняла Божої любові, вона ніколи не буде здатною любити інших: Бога, ближніх, не кажучи вже про ворогів. Св. Йоан Богослов, якого називають ще «апостолом Божої любови», підсумовує свій власний досвід і досвід перших християн, своїх сучасників лаконічно: «Ми пізнали й увірували в ту любов, яку Бог до нас має» (1 Йо. 4, 16).

     Великі Вчителі Церкви пізнавали Божу любов передовсім у трьох ключових моментах історії спасіння: Воплочення, Христові Страсті, Євхаристія. Зокрема, так навчав святий Альфонс Марія Лігуорі, Засновник Згромадження Редемптористів. Його різдвяна пісня «Tu scendi dalle stelle» – «Ти зійшов із небес» стала найпопулярнішою італійською колядкою, де рефреном повторюються слова: «О, скільки коштувала Тобі Твоя любов до нас!». Св. Альфонс називав Ісусові рани «горнилом любові». А в Євхаристію називав чудовим «винаходом Божої любові», щоб віруючі люди всіх часів могли знайти Спасителя тут на землі, подібно як апостоли свого часу зустрічалися з Воскреслим.

     Прохаючи в молитві Господа про «духа любови», просімо перш за все про ласку пізнати і увірувати в Його безмежну і беззастережну любов до нас. Тоді зможемо перебувати у Його любові, жити нею та свідчити про неї так, як це робив св. Павло: «Живу вже не я, а живе Христос у мені. А що живу тепер у тілі, то живу вірою в Божого Сина, який полюбив мене й видав себе за мене» (Гал. 2, 26).

     Владика Богдан ДЗЮРАХ

     Читай також

    • #НазустрічРіздву. День 39. 23 грудня. Знайти Ісуса і побачити Його
    • #НазустрічРіздву. День 38. 22 грудня. Знайти святого Йосифа, що відкриває двері
    • #НазустрічРіздву. День 37. 21 грудня. Знайти Пречисту Богородицю
     • Оціни

      [ratemypost]