Похвала Богородиці 8. Богородиця – у серці історії спасіння

Читай також

 • #НазустрічРіздву. День 39. 23 грудня. Знайти Ісуса і побачити Його
 • #НазустрічРіздву. День 38. 22 грудня. Знайти святого Йосифа, що відкриває двері
 • #НазустрічРіздву. День 37. 21 грудня. Знайти Пречисту Богородицю
    • Похвала Богородиці 8. Богородиця – у серці історії спасіння

     “Радуйся, драбино небесна, що Бог зійшов нею;

     Радуйся, мосте, що сущих на землі ведеш до неба;

     Радуйся, чудо для ангелів предивне;

     Радуйся, поразко тяжка для диявола”.

     В цих чотирьох стишках представлено головних дійових осіб історії спасіння. В першу чергу, очевидно, йдеться про Бога як головну дійову особу історії, – Господа, Владику, Вседержителя, в руках Якого спочивають долі народів і людей. Бог у Христі Ісусі входить у людську історію як Той, Хто визволяє, відновлює, спасає. «Бачу я, бачу бідування народу мого і чую його голосіння. О, я знаю біль його! Тому я й зійшов рятувати його» (Бут. 3, 7-8) – говорить Бог до Мойсея у неопалимій купині, заповідаючи визволення свого народу з єгипетської неволі.

     Власне народ, або, кажучи словами нашого Акафісту, «сущі на землі», є другою дійовою особою історії спасіння. Саме задля їхнього визволення Бог у Христі Ісусі зійшов з небес, щоб вивести їх з гріховної неволі до повної свободи Божих дітей. А вони мають прийняти це спасіння вірою, щоб увійти до обіцяної землі вічного життя із Богом.

     Відтак на історичну сцену, описану Акафістом, виходять духовні створіння – свідки, але і співучасники таїнства спасіння: Ангели і демони. Перші радіють і прославляють Бога, подивляючи велике чудо Божої любови; останні – зляться і страждають, передчуваючи свою близьку і неминучу поразку.

     Присутність Ангелів особливо виявляється в подіях, пов’язаних з Різдвом Христовим: Ангел сповіщає св. Йосифові його покликання стати законним батьком і опікуном Спасителя та дає вказівки, як рятувати Боже Дитя від злоби Ірода. Ангели в полі біля Вифлеєму звіщають пастушкам велику радість, яка має стати радістю всього народу (пор. Лк. 2, 10)…

     Це радісне здивування Ангелів передають наші колядки, якими ми прославляємо Новонародженого Спаса: «Тут Ангели чудяться, Рожденного бояться…», «Ангели, знижайтеся, до землі зближайтеся! Господь Бог, сотворши віки, живе нині з чоловіки!..», «Небо і земля нині торжествують! Ангели, люди весело празнують!»…

     Богородиця є в серці кожного етапу історії спасіння: це про Неї і Її потомство, яке мало стерти голову змієві, говорив Господь Адамові і Єві у раю (Бут. 3, 15); це Її народження заповідали старозавітні пророки; це через Неї Бог зійшов на землю, принісши спасіння людям, радість ангелам і нищівну поразку демонам; це Вона явиться на сторінках останньої Книги Священного Писання як велике знамення на небі – «Жінка, одягнена в сонце», коли буде остаточно повержено на землю «червоного дракона» і темних ангелів його (пор. Одкр. 12).

     А яку роль і яке місце в історії спасіння займаю я? Чи я приймаю чистим серцем спасіння, що його приніс мені Господь? Чи я стаю дорогою, якою Бог приходить у цей світ, а люди – наближаються до Бога? Чи я своїм життям приношу радість Ангелам і смуток демонам?

     Пречиста Діво, Богородице, веди мене дорогою спасіння до повноти життя у Бозі! Дай мені брати участь у перемозі Твого Сина над пеклом і гріхом та увійти у вічну радість мого і Твого Господа! Амінь.

     Владика Богдан ДЗЮРАХ

     Читай також

    • #НазустрічРіздву. День 39. 23 грудня. Знайти Ісуса і побачити Його
    • #НазустрічРіздву. День 38. 22 грудня. Знайти святого Йосифа, що відкриває двері
    • #НазустрічРіздву. День 37. 21 грудня. Знайти Пречисту Богородицю
     • Оціни

      [ratemypost]