15 художніх книг, які сучасному християнину варто прочитати

Читай також

 • Для всіх і кожного. Книжкові новинки до зимових свят від видавництва «Свічадо»
 • Закохані хотіли побратись. Однак Бог мав інші плани
 • Як не втратити віру, розчаровуючись в аторитеті духовних провідників?
    • 15 художніх книг, які сучасному християнину варто прочитати

     Взимку хочеться загорнутися у теплий плед і поринути в улюблені книги. Нехай читання приносить не лише задоволення, а й користь разом з добіркою книг для християнина, які пропонуємо.

     1. Клайв Стейплз Льюїс «Хроніки Нарнії». Одна з найпопулярніших художніх книг на християнську тематику. І, без жодного сумніву – найвідоміша книга Люїса. Основа сюжету цієї книги – пригоди дітей у казковій країні Нарнія. Книга просякнена християнським духом та натяками. Так у левові Аслану легко впізнається натяк на Ісуса Христа, а у відьмі – натяк на диявола.

     Насправді, «Хроніки Нарнії це не одна книга, а серія із семи книг у жанрі фентезі. Добрі знавці творчості Льюїса рекомендують їх читати не в порядку, в якому вони були видані, а в так званому порядку внутрішньої хронології: «Небіж чаклуна» (1955), «Лев, Біла Відьма і шафа» (1950), «Кінь і його хлопчик» (1954), «Принц Каспіан: Повернення в Нарнію» (1951), «Подорож досвітнього мандрівника» (1952),  «Срібне крісло» (1953), «Остання битва» (1956).

     «Хроніки Нарнії» – улюблена книга багатьох дітей та їхніх батьків. Ми переконані, що від її прочитання особисто чи в колі сім’ї Ви отримаєте не тільки масу задоволень, а й зможете поглянути на власну віру з іншої перспективи.

     2. Клайв Стейплз Льюїс «Листи Крутення». Це невеличка книжечка, яка написана у формі листів старого досвідченого диявола молодому чортикові про те, як слід спокушати людей, щоб занапастити їхні душі. У доступній, цікавій манері автор показує, як диявол старається відвести нас від Бога, для того, щоб отримати нас до себе в пекло.

     3. Клайв Стейплз Льюїс «Космічна трилогія». Це не одна книга, а цілих три. Написана неперевершеним льюїсівським стилем, який через форму фентезі старається донести читачам вічні християнські істини. Перша у цій серії є книга «За межами мовчазної планети», у якій автор вводить читача у вселенський конфлікт добра і зла. Друга книга «Переландра» оповідає про пригоди землянина на планеті Переландра, де він намагається протистояти дияволові-спокуснику, щоб зберегти від гріхопадіння переландрійську Єву. І остання книга серії «Мерзенна сила» знову повертає читача до питання вселенського протистояння добра і зла, в якому перемога уже здобута, але війна усе ще продовжується.

     4. Джон Рональд Руел Толкін «Гобіт, або туди і назад». На перший погляд, це – звичайна казочка для дітей, яка вчить, що прив’язання до матеріальних дібр є шкідливим, вчить бути вірним товаришем і хвалить жертовну любов. Тут йдеться про пригоди вигаданого автором казкового персонажа гобіта. Проте, якщо ви католик, то вже у цій казочці знайдете натяки на власну віру. Окрім цього, без «Гобіта» важко зрозуміти інші книги цього автора. Можемо вам гарантувати, що «Гобіта» ви читатимете неодноразово. Одразу мусимо засмутити поклонників фільму-трилогії Пітера Джексона: книжка «Гобіт» та Джексонова трилогія мають дуже мало спільного.

     5. Джон Рональд Руел Толкін «Сильмариліон». Ця книга маловідома в Україні, хоча існує її український переклад. Популярністю вона значно поступається «Гобіту» та «Володарю перстнів». І цілком безпідставно. Адже сам Толкін вважав саме її головним своїм твором. Цей твір автор писав і переробляв практично ціле своє життя. «Сильмариліон» побачив світ уже після смерті самого Толкіна у виданні його сина Крістофера.

     Книга розповідає про створення світу, про гріхопадіння ангелів та людей, про протистояння добра і зла. У ній присутня раса, що не зазнала первородного гріха – ельфи; люди, які попали під його дію; ангели – управителі природніх стихії. В книзі дається надія на кінцеву перемогу добра над злом. Події «Гобіта» та «Володаря перстнів» є тільки одним із епізодів епічної боротьби добра і зла. До певної міри Толкін зобразив світ до Божого Об’явлення.

     На думку багатьох знавців творчості Толкіна, Крістофер допустився величезної помилки викинувши із «Сильмариліону» главу «Атрабет Фінронд ах Андрет» (Слова Фінронда й Андрет). Більшість спеціалістів вважає що саме ця розмова між королем ельфів та провідницею одного з племен людей, у якій йдеться про гріхопадіння людського роду та про потребу, щоб для виправлення світу, для порятунку людей та ельфів Сам Бог зійшов у світ, знищений демонічним впливом палих ангелів та людей. Текст цієї глави, як і інші опубліковані та неопубліковані твори Толкіна в російському перекладі можете знайти за посиланням.

     У цій книжці допитливий та освічений католик знайде дуже багато цікавого, що пояснить йому католицький світогляд. Щоправда, автор багато що зашифрував у назвах, відобразивши, насправді, біблійний менталітет, який назвам та іменам дає надзвичайно велике значення.

     Так провідник палих ангелів носить ім’я Мелкор – очевидно виведене із гебрейського мелек ор – ангел світла, блаженна країна райського спокою Аман – із гебрейського аман – вірити. Вала (ангели) – з загальноіндоєвропейського кореня вал- – великий. У цей спосіб «Сильмариліон» може стати для вас цікавою книгою не тільки у сенсі отримання естетичного задоволення та ще однієї із перспектив погляду на власну католицьку віру, але й може зацікавити вас лінгвістикою.

     6. Джон Рональд Руел Толкін «Володар перстнів». Найвідоміша і найпопулярніша книга Толкіна. Насправді представляє собою трилогію: «Товариство Перстня», «Дві твердині», «Повернення короля». Це без сумніву найвідоміша книжка Толкіна, але як і у випадку з «Гобітом», фільм-трилогія Пітера Джексона має дуже мало спільного з трилогією Толкіна.

     «Володар перстнів» – цікава, захоплююча розповідь про боротьбу добра і зла, підлості й шляхетності, егоїзму і жертовності. Але вона також містить масу натяків на католицтво, як на культуру щоденного життя. Тільки той католик, хто добре знає власну віру й культуру може мати в руках правдивий ключ до її прочитання. Так ця книга стає таким собі тестом на знання власної віри. Окрім цього, прочитавши її, ви знову і знову повертатиметесь до неї, відкриваючи все нові месиджі для власного духовного життя.

     7. Ніколас Патрік Вайзмен «Фабіола». Це захоплююча розповідь про життя християн у часі останніх переслідувань у Римській Імперії напередодні приходу до влади Константина Великого, який припинив столітні переслідування учнів Христових у Римі.

     Англійський католицький єпископ і кардинал Вайзмен у цій захоплюючій книзі показує римських святих мучеників того часу: св. Себстіяна, св. Агнезу, св. Панкратія, св. Тацизія та інших. Книжка не тільки розповідає про героїчну відданість перших християн, але й ставить перед нами приклади вірності Христові і Його Церкві, які здатні надихнути і християн сучасності глибше жити своєю вірою.

     8. Вільгельм Гюнерман «На Божих окопах». Невеличка книжечка, неймовірно легко читається. Розповідає про переслідування католиків у Франції в часі великої французької революції. Герої розповіді серед жахливого терору і моря крові зберігають свою людяність і віру.

     Жах суспільства без Бога, суспільства, яке бореться проти Церкви і яке в кінцевому результаті опиняється над прірвою терору проти всіх, має пророчі нотки в яких вгадується пізніше переслідування Церкви в комуністичних та інших тоталітарних режимах ХХ століття.

     Образи французьких революціонерів багато в чому нагадують сучасних поширювачів лібералізму, гендеризму, «права» на аборт та евтаназію. І саме це змушує, після прочитання книги, іншими очима подивитися на ситуацію довкола нас.

     9. Вільгельм Гюнерман «Отець Даміан – апостол прокажених». Книга оповідає про св. Даміана де Вестера – фландрійського священика, місіонера на Гаваях, який відправився на острів Молокай – місце куди із цілого Гавайського архіпелагу звозили хворих на проказу і залишали там помирати.  Молокай – колишнє пекло, стараннями отця Даміана перетворився на місце милосердя і допомоги для знедолених хворих. У Році Божого Милосердя ця книга має особливу актуальність.

     10. Френк Перреті «Темрява світу цього». Автор американський протестантський письменник, відомий своїми романами на духовну тематику. Його книжка «Темрява віку цього» заставляє по інакшому подивитися на боротьбу, яку темрява і Світло провадять за людські душі. Герої книги – ангели і демони та їхні людські помічники ведуть запеклу боротьбу за душі людей американського містечка Аштона. Книжка, написана у стилі кримінального роману і бойовика одночасно, настільки захоплююча, що важко від неї відірватися. Ми впевненні, що після цієї книжки ви інакшими очима подивитесь на події довкола вас і отримаєте не тільки задоволення від самого процесу прочитання цієї книги, але й багато духовної користі.

     11. Френк Перреті «Пробиваючи темряву». Книжка написана у тому ж стилі, що й роман «Темрява світу цього». Проте цього разу небезпека, яка нависла над християнськими спільнотами є набагато більшою. Демони врахували помилки попередньої поразки й готові цього разу не допустити свого програшу.

     Головна героїня цієї книги Саллі Ров – типова представниця «просунутого» і «прогресивного» суспільства, яке відкинуло  християнство з його моральним принципами. Але саме вона – ключова особа, яка може змінити хід боротьби добра і зла в конкретному часі і в конкретному місці. Хто переможе на цей раз? Ангели? Демони? Це легко довідатись, потрібно лише взяти до рук книжку і прочитати. Отримаєте масу задоволень і нових духовних відкриттів.

     12. Олдос Гакслі «Прекрасний новий світ». Роман-антиутопія. Автор описує новий досконалий світ у якому панує тільки задоволення. Людей вирощують в пробірках, сім’я канула в небуття. Сексуальні стосунки існують тільки для задоволення. При відчутті найменшого психологічного дискомфорту люди зобов’язані прийняти наркотик – сому, який не має побічних ефектів. Людство поділене у касти. Державна пропаганда повсюдна. Вона зведена до примітивних гасел, які легко запам’ятовуються.

     У новому суспільстві під забороною наука, релігія і мистецтво. Люди в новому суспільстві позбавлені індивідуальності. Нема ні свободи особистої, ні свободи думки, ні свободи вибору. Усіх хто проявляє індивідуальність висилають в Ісландію або на Фолклендські острови.

     Книга, як це не дивно, передбачає основні ідеї, які сучасність нам пропонує –  гедонізм, сексуальній лібералізм, щастя, як наслідок зречення релігії та індивідуальності. Насправді, ця книга допомагає краще зрозуміти сучасний світ і до чого можуть призвести тенденції, які є зараз панівними у нашій цивілізації. Окрім цього, вона дає змогу зрозуміти, що тоталітарне суспільство примусу може проводити цей примус «підкупивши» людину імітацією щастя.

     13. Джодж Орвелл «1984». Роман-антиутопія. У майбутньому світ поділений на воюючі супердержави, які ведуть постійну війну між собою. Нерівність зацементована гранітною Партією, яка у свою чергу ділиться на Внутрішню і Зовнішню. Суспільство знаходиться під впливом не тільки тотальної пропаганди, але й тотального промивання мізків – те що сьогодні названо чорним, завтра можуть оголосити білим і навпаки. Вводиться нова мова, яка покликана не допускати думкозлочину.

     Найбільшим злочином вважається саме думкозлочин і ті хто його вчинили підлягають жахливим тортурам.

     Суспільство, намальоване Орвеллом, є повністю тоталітарним. У ньому держава контролює все – навіть думки своїх громадян. Багато тенденцій, описаних Орвеллом, на превеликий жаль, можемо спостерігати і в сучасності. Книга Орвелла дає можливість поглянути на світ тоталітарного суспільства, не як на щось що нас не стосується, а як на реальну загрозу, яка може здійснитися у наш час, якщо християни залишатимуться пасивними спостерігачами суспільних процесів.

     14. Генрик Сінкевич «Quo vadis». Відомий твір класика польської літератури, який було екранізовано кілька раз. Проте, жодна з екранізацій так і не змогла досягнути рівня цього твору. «Quo vadis» – розповідь, яка протиставляє чесноту перших християн римському поганському суспільству, яке уже увійшло в процес моральної деградації.

     «Quo vadis» – це твір, який допомагає усвідомити усю шляхетність християнства і його живильну силу для суспільства. І хоча цей твір оповідає про трагічні сторінки християнської історії, він прояснений християнським оптимізмом і надією, яких часто бракує сучасним християнам.

     15. Роберт Х’ю Бенсон «Князь світу». Свого часу цю книгу для прочитання рекомендував кардинал Йозеф Ратцінґер, теперішній Папа-емерит Бенедикт ХVІ, а зовсім недавно і Папа Франциск.  Книга описує переддень воцаріння Антихриста. Багато в чому ідеї, описаного отцем Бенсоном суспільства Антихриста, співпадають із ідеями сучасності. Книга сповнена пророчого духа.

     Остання боротьба між царством темряви і Царством Світла представлена у цій книзі в контексті суспільних і політичних процесів, які є наслідком відходу Європи від Бога та християнства. Багато ідей цієї книги видавалися сучасникам о. Бенсона мало не божевіллям. Однак сьогодні ми бачимо їхнє здійснення у західних суспільствах. Ідеї евтаназії з психічних причин не так давно виглядали повною фантастикою, однак сьогодні ми вже спостерігаємо легалізацію такого самогубства у Нідерландах і Бельгії. Ідея тотальної ненависті до християнства в Європі у наш час уже не виглядає настільки фантастичною. Ця книжка не тільки дає можливість утвердити власну віру, але й також уможливлює краще розуміння процесів, які сьогодні охопили усю західну цивілізацію, а також просуваються і в інших світових цивілізаціях.

     Джерело: Католицький оглядач

     Фото: thinglink

     Читай також

    • Для всіх і кожного. Книжкові новинки до зимових свят від видавництва «Свічадо»
    • Закохані хотіли побратись. Однак Бог мав інші плани
    • Як не втратити віру, розчаровуючись в аторитеті духовних провідників?
     • Оціни

      [ratemypost]

        

       Коментарі

       • Ще “Знедолені” В. Гюго

       • Люїса, Толкіна, Гакслі, Орвелла та Сенкевича читав, Вайзмен, Парреті та Бенсон – на підході :) а взагалі ще до списку додав би:
        – “Бен Гур” Л. Воллес
        – “Листи Никодима” І. Добрачинський
        – “Святий Франциск з Асижу” М. Стікко
        – Серію оповідань Б. Ферреро
        – Серію про детектива о. Брауна – Г. К. Честертон
        – “Поліанна” Е. Портер
        – “Божественна комедія” Д. Алігері

        і ще, як не дивно, серію про Гаррі Поттера авторства Д. Ровлінг! Чому? А тому що недавно прослухав аудіокнижку “Looking for God in Harry Potter” by John Granger (https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1330954423595544&set=a.329227440434919.85478.100000429966516&type=3) і відкрив для себе цілісне та потужне християнське значення цієї казки.