Як знайти роботу: формула успіху студента

Читай також

 • Передвеликодні реколекції для студентської молоді
 • «Як історія допомагає зрозуміти нашу війну?!»
 • Якщо ви ще не знаєте, що робити у Великий піст
    • Як знайти роботу: формула успіху студента
     В попередніх публікаціях ми піднімали тему студентських стипендій. Тему багатосторонню та важливу. Адже чимало людей починають самостійне фінансове життя саме в студентський період. Звісно, не стипендіями єдиними – є ще заробітня плата та бізнес-дохід. Дуже часто студенти опиняються самі  посеред бурі. Фінансової, звичайно.
     Хочемо поділитися статею про те, з чого починати на ринку праці. Сподіваємося, це допоможе здолати бурю.

     Робота для студента? Легко! Сайт HeadHunter провів вебінар «Успішний старт кар’єри для випускників», де експерти розповіли найцікавіше про старт кар’єри: як сьогодні виглядає ринок праці в Україні, як влаштуватися на роботу, зокрема, яка є робота для студентів, що питають на співбесіді, якими навичками повинен володіти кандидат майбутнього, а також – які галузі наразі найбільш та найменш перспективні.

     Як справи на ринку праці?

     Катерина Мащенко, керівник експертно-аналітичного центру hh.ua, зазначає, що відбувається повільне, проте стабільне потепління ринку праці. Зараз роботодавці відкривають нові робочі місця та вакансії – відповідно, у тих, хто шукає роботу, з’являється більше шансів. Це доводять цифри: якщо в 2015 році на одне вакантне місце претендувало п’ять резюме, то в 2016 їх кількість скоротилася до трьох.

     Важливо знати, у яких сферах спостерігається найвищий рівень конкуренції. Наразі це – вищий менеджмент, юриспруденція, виробництво, бухгалтерія, управлінський звіт, фінанси підприємства. Студенти та люди, які тільки починають працювати, знаходяться на третьому місці в рейтингу найбільш конкурентних сфер – про це варто пам’ятати та робити свою кандидатуру якомога більш конкурентоспроможною.

     Уляна Мороховська, керуючий партнер та консультант із кар’єрного розвитку, виділяє дві галузі, де відбувається активне зростання. Найбільш активною та живою індустрією вважається IT, слідом іде сільське господарство: розширення штату співробітників по цих двох напрямках пройшло у 34 % та 35 % компаній відповідно. Крім цього, перспективним вважається державний сектор та NGO (Non-Government Organisations) – неурядові організації. До речі, NGO – це вдала галузь для початку кар’єри. Найрозвиненіша сфера – легка харчова промисловість, яка до того ж пропонує студентам найбільше програм для стажування.

     VUJjlEb

     Кого хоче бачити роботодавець?

     Існує умовна градація працівників за віком – поділ на покоління Z (18-25 років), Y (26-35 років) та Х (від 35 років). У кожного з поколінь є свої переваги та недоліки, про які добре знають роботодавці. Так, молодь вирізняє креативність, амбітність, бажання працювати заради ідеї. У той же час представники старшого покоління Х – відповідальні, прагнуть до стабільності та здатні довести роботу до кінця.

     На всесвітньому економічному форумі в Давосі розробили портрет спеціаліста майбутнього. Найголовнішими його рисами стануть:

     1. Крос-функціональність, або вміння працювати на стику професій. Тепер недостатньо бути фахівцем лише в одній сфері.
     2. Здатніcть працювати віддалено, адже багато українських і міжнародних компаній діють у режимі онлайн.
     3. Самоосвіта. Особливо це стосується IT-технологій: вони всюди, тому необхідно мати уявлення хоча б про основи.
     4. Вміння навчатися протягом усього життя.
     5. «Універсальний солдат». Це людина, яка володіє кількома іноземними мовами та основами IT. Вона хоче знати багато, тому прагне до самоосвіти й рухається до своєї цілі через саморозвиток.

     Більше про актуальні тенденції та професії майбутнього можна почитати тут.

     P5Wl5O7

     Влаштовуємося на роботу

     При прийомі на роботу велике значення має розвиток та мотивація кандидата. Позитивною тенденцією стає орієнтація роботодавців на конкретні знання та навички – місце навчання та колір диплому більше не мають великого значення. Само собою зрозумілим вважається знання хоча б елементарних комп’ютерних програм і технологій.

     Приємний бонус: багато роботодавців готові зараховувати пройдені стажування за досвід роботи. Не забувай зазначати в резюме про пройдені практики, участь у конференціях абощо – це стане великим плюсом при прийомі на роботу. Загалом попрацюй над резюме – воно повинно бути на мільйон доларів.

     Види стажувань / старту кар’єри в компаніях

     Найбільш очевидний початок кар’єри – це вакансії з неповною зайнятістю, або part-time вакансії. До них, зокрема, належать адміністративні посади (робота кур’єром чи в call-центрі).

     Стажування на літній період/декілька місяців, які, однак, не гарантують працевлаштування.

     Міжнародні стажування – теж мають часові обмеження.

     Програми з розвитку талантів (Graduate Recruitment Programs). Такі програми передбачають доволі жорсткий відбір, проте участь у них стане гарним кроком для розвитку кар’єри в корпоративному світі. Мета цих програм – створення майбутніх керівників, тому після інтенсивного навчання чи проектної роботи стажисти залишаються працювати в компанії.

     7FXkUH9

     Основні етапи відбору на програми з розвитку талантів

     Етап 1. Подання документів. На цьому етапі необхідно заповнити аплікаційну форму, підготувати резюме та супровідні документи.

     Етап 2. Телефонний скринінг, або коротка телефонна розмова з представником компанії. Зазвичай триває не більше 15-20 хвилин.

     Етап 3. Тестування. Заповнення онлайн-опитувальника (особистісного або тести здібностей). Тести здібностей (Reasoning Ability Tests) оцінюють здібності та потенціал, а особистісний опитувальник чи психологічні тести націлені на виявлення особистих схильностей та переваг.

     Етап 4. Центр оцінювання. Цей етап відбувається безпосередньо в компанії. Обрані кандидати виконують кейсові завдання: до них входить групове обговорення поставленої проблеми, потім аналіз та презентація результатів. Підказка: якщо ти візьмеш на себе роль лідера й будеш координувати роботу групи – це стане великим плюсом. Також тебе чекає інтерв’ю за компетенціями. Компетенції – це набір взаємопов’язаних навичок, знань, особистісних характеристик і ставлення до роботи. Усі ці чинники проявляються в поведінці співробітника й визначають його успішність під час роботи на тій чи іншій посаді.

     Етап 5. Інтерв’ю. Індивідуальна розмова з безпосереднім керівником або ж панельне інтерв’ю – декілька інтерв’юерів та один чи кілька кандидатів.

     Етап 6. Job Offer – одержання пропозиції працювати в компанії.

     Май на увазі, що процес відбору може займати від 2 до 6 місяців – це залежить від кількості етапів.

     Що оцінюють?

     Звісно ж, вільне володіння англійською мовою. З менш очевидних речей – оцінка особистісних якостей, комунікативні навички – тобто вміння доносити інформацію й переконувати інших.

     Тарас Гуленко, спеціаліст з підбору персоналу, зазначає: міжнародні компанії цінують допитливість і заохочують переміщення студентів у інші відділи – наприклад, з відділу маркетингу до логістики. Крім цього, вписатися в корпоративну культуру допоможе вмотивованість, захопленість роботою й настирливість. Необхідно бути активним: брати участь у різноманітних проектах та отримати досвід роботи в команді.

     Ну а якщо на повноцінну роботу ти ще не налаштувався, можеш скористатися легкими способами підробітку для студентів.

     Текст: Мар`яна Мегединюк

     Інфографіка: Анастасія Бабаш

     За матеріалами:   studway.com.uа

     Читай також

    • Передвеликодні реколекції для студентської молоді
    • «Як історія допомагає зрозуміти нашу війну?!»
    • Якщо ви ще не знаєте, що робити у Великий піст
     • Оціни

      How useful was this post?

      Click on a star to rate it!

      Average rating 0 / 5. Vote count: 0

      No votes so far! Be the first to rate this post.