Zelenew: коли просто робиш те, що любиш

Читай також

 • У межах проєкту #СпоЖити молодь переконалася: «Екологія ― це також і про духовність»
 • #CпоЖити скликає молодь на акцію «100 сіток для ЗСУ»
 • #СпоЖити запрошує на формаційну програму для екоактивістів
    • Zelenew: коли просто робиш те, що любиш

     Мильнички, кошики, миски, горщики для вазонків, світильники, підставки для книжок, фруктів та біжутерії – це все можна купити, а можна створити самому. І є молодь, яка це робить! Основним матеріалом для виробів є пластикові кришечки від напоїв та молочної продукції, які ми, зазвичай, викидаємо. А тепер будемо збирати і нести в Zelenew!

     Завод РЕМА у Львові. Шукаємо останній корпус, піднімаємося на другий поверх і бачимо місце, де з потенційного сміття роблять дійсно дизайнерські гарні речі.

     Творці лабораторії ресайклінгу Zelenew наприкінці листопада 2017 організували екскурсійно-майстеркласову зустріч для всіх охочих, і «ДивенСвіт» зустрів там чимало друзів, що вже давно цікавилися екологічною тематикою.

     Фото з ФБ-сторінки “Zelenew – лабораторія ресайклінгу”

     Спочатку ми сортували кришечки від найрізноманітніших напоїв за кольорами. Тим часом Марина Плохотнюк, ілюстратор-фрілансер, яка вже майже рік часу працює в Zelenew, розповідала нам нюанси сортування й переробки пластику на їхньому міні-підприємстві.

     Марина Плохотнюк, дівчина. що вміє працювати зі шредером та екструдером :). Фото ДивенСвіту

     Кришечки та корочки від напоїв й іншої тари сортуються за кольорами і відтінками. Якщо ви принесете на переробку брудні кришечки – їх доведеться попередньо вимочувати та промивати шлангом, тому краще зробіть це вдома.

     Кришечки, які незабаром стануть дизайнерським виробом. Фото ДивенСвіту

     Більші пластикові вироби – наприклад, пляшки з-під побутової хімії – доводиться ламати на менші деталі, бо інакше забивається дробильна машина – шредер. Якщо ж усе йде добре, то за кілька хвилин із відерка пластику виходить піввідерка пластикової стружки.

     Відерка з готовою до переробки пластиковою стружкою. Фото ДивенСвіту

     Відвідувачі зустрічі власноруч могли закидати кришечки в шредер і побачити, як він працює. До речі, цей пристрій творці Zelenew знайшли на заводі, натомість екструдер довелося робити власноруч.

     Екструдер – це прилад, у якому нагрівається пластикова стружка та витискається пластиліноподібною масою у вигляді довгої «нитки» різної товщини та форми. «У нас велика кількість різних насадок-фільєрок», – каже Марина. – Насадки мають отвір, з якого виходить пластикова нитка за принципом, як ви витикаєте з тюбика зубну пасту”. Отвори є круглі, квадратні, менші й більші, вузькі, з яких пластик виходить пласкою стрічкою.

     “Немає ніякого універсального підходу – ми бавимося з кольорами дуже інтуїтивно”. Фото ДивенСвіту

     Також до екструдера можна почергово вкидати стружку різних кольорів та відтінків, і тоді миска чи підставка виходять ще оригнальнішим.

     Найстійкіші ентузіасти дочекалися того моменту, коли зі стружки робили готові вироби – мильнички. За екструдером стояв Іван, засновник цього маленького крафтового бізнесу.

     “Це все – взаємодія пластику, машини і людини”. Фото ДивенСвіту

     Все починалося заради того, щоб придумати якомога простіші способи переробки пластику у вироби широкого вжитку. Щоб можна було їх продати і на ці гроші зробити наступні технології переробки, – Іван Нестеренко, засновник Zelenew.

     За основу-форму для виробів беруть також пластикові ємності або інші посудини потрібної форми, і на них намотують нитку пластику. Нитка застигає дуже швидко, тому вироби переважно невеликого розміру. І оскільки це ручна робота, то кожен – унікальний.

     За місяць ми можемо переробити до 15о кг пластику. Проте фізично це важко, і ми не женемося за кількістю. Ніхто не каже про те, що ми збираємося переробити все пластикове сміття у місті. Наш підхід – локальні рішення відповідно до наших можливостей.

     У Zelenew зараз експериментують над іншими видами пластику, в майбутньому хочуть переробляти максимум: поліетиленові пакети, упакування з-під молока. Наразі постійно працюють тільки з відходами із поліетилену високої щільності (HDPE) та поліпропілену (PP)

     Фото з ФБ-сторінки “Zelenew – лабораторія ресайклінгу”
     Фото з ФБ-сторінки “Zelenew – лабораторія ресайклінгу”

     У Львові вже є кілька пунктів прийому пластику, який потім потрапляє на Zelenew: в «Альтернативній каві», в «Медіатеці». Багато хто в офісах збирає, в IT-компаніях.

     Ви можете долучатися до нас як волонтери, а також якщо ви зацікавлені в цьому як повноцінній роботі – можемо спробувати співпрацювати. Ми шукаємо в команду нових людей.

     Довідка

     Дейв Хаккенс, 28-річний дизайнер із Нідерландів, придумав підхід ручної 3d-машини і як переплавку пластику можна робити в гаражних умовах. Саме з його пристроїв черпали ідеї в Zelenew. Він також запупустив сайт і сервіс, який об’єднав пластикових переробників з усього світу. Там можна виставляти свої вироби.

      

     Читай також

    • У межах проєкту #СпоЖити молодь переконалася: «Екологія ― це також і про духовність»
    • #CпоЖити скликає молодь на акцію «100 сіток для ЗСУ»
    • #СпоЖити запрошує на формаційну програму для екоактивістів
     • Оціни

      How useful was this post?

      Click on a star to rate it!

      Average rating 0 / 5. Vote count: 0

      No votes so far! Be the first to rate this post.

        

       Про автора

       Вокаліст християнського гурту "Територія Душі"