Чи можна бути занадто доброю мамою? На прикладі фільму про наркозалежного сина — “Повернути Бена”

Читай також

 • Центр гідності дитини УКУ: щоб в Церкві діти почувалися в безпеці
 • Центр гідності дитини УКУ запрошує на дискусію «Школа, безпечна для дитини»
 • Центр гідності дитини УКУ в співпраці із «Пташеня. Дитячий простір» розробили «Інструктажі для безпеки дітей»
    • Чи можна бути занадто доброю мамою? На прикладі фільму про наркозалежного сина — “Повернути Бена”

     “Повернути Бена” із Джулією Робертс у головній ролі —  це фільм про важкі стосунки між матір’ю та наркозалежним сином. Стрічка піднімає питання про те, чи існують бар’єри для допомоги вашій дитині.

     „Повернути Бена“, що означає мати і залежний син

     Святвечір. Передсвяткові погоні, приготування різних страв, костюмів для вертепів, шопінг, обгортання подарунків. Емоцій додає повернення Бена. Але це не просто прихід несподіваного гостя. Старший син і брат повернувся з реабілітаційного центру. Він — залежний від наркотиків. За твердженнями (і реакціями) найближчих до нього людей, це не перший раз, коли Бен “позбувався” залежності. Тож ніхто не хоче мати ще одне зіпсоване свято. І кожен дає це хлопцеві зрозуміти.

     За винятком матері. Холлі вітає хлопчика з розпростертими обіймами. І це перша з багатьох зворушливих сцен (зізнаюся, що я давно не плакала від фільму вже в перші п’ять хвилин). Вона вірить йому, коли той каже, що опікун погодився відпустити його додому на свята. Вона не підозрює, що він обманює. Вона вірить в історію, що терапія дає добрий результат і що все вдасться, бо він дійсно хоче змінити своє життя. Вона вважає, що він чистий. Тож приймає різні (іноді) дивні ідеї свого сина (як коли він виступає проти, щоб купити подарунки для рідних, хоча прийшов ненадовго).

     Холлі переконує сім’ї дозволити Бену залишитися на Різдво. Але ставить перед ним радикальні умови. Він повинен увесь час, кожну хвилину проводити перед її очима, не робити дурниць і, передовсім зробити тест на вживання наркотиків. І, можливо, можна було б пережити цей день, але — як у фільмі — ситуація ускладнюється.

     Чи можеш бути матір’ю “надто багато”?

     У «нормальному» світі на Бена чекає надто багато спокус. Він має приховані таємниці в кутах (заховані від матері наркотики та ювелірні вироби), ніхто — крім матері — не вірить в нього, і до всього він зустрічає старих друзів. Так починаються проблеми не тільки для нього, а й для всієї родини.

     https://www.youtube.com/watch?v=OYvTgAztXUU

     І хоча фільм наївний – як коли Холлі та Бен проводять Різдвяний вечір у пошуках собаки, викраденої злими знайомими Бена (які хотіли провчити його, змусити сплатити борг та зробити останню послугу), це підіймає складну проблему і дає тему для роздумів.

     По-перше, він ставить питання про межі стосунків між батьками і дітьми. У цьому випадку, між мамою і сином. Крім того — син, залежний від наркотиків. Очевидно, що кожна мати хоче найкращого для своєї дитини, і коли вона потрапляє в небезпеку, то мама робить все, щоб допомогти. Але що, якщо хоче допомогти занадто сильно? Або що, якщо найкраща допомога… залишити вже дорослу дитину — з повагою до її волі і можливості взяти на себе відповідальність за своє життя?

     “Повернути Бена” — фільм про маму, яка рятує дитину

     “Повернути Бена” не розповідає багато про причини, які змусили головного героя стати наркоманом і наркоторговцем. Він також не говорить багато про стосунки сина з його матір’ю ПЕРЕД прийняттям. Можна тільки здогадуватися, що в певному сенсі Холлі була трохи “забагато” матір’ю — надмірною опікою, захистом і контролем, і перш за все матір’ю – перфекціоністкою.

     Постійний нагляд за сином, навіть коли він мочився для проведення тесту на наркотики, здається зрозумілим. Але чи дійсно допомагає йому? Чи лише переконує його, що він не може обійтися без неї, що весь контроль від неї необхідний, тому що коли  він “зірветься” з повідця своєї матері, то загине? Цей контроль врешті призводить до того, що Бен починає задихатися, і врешті, незважаючи на переконання мами, — шукає як в щось влізти?

     Я не знаю, як це бути матір’ю залежної від наркотиків дитини (і сподіваюся, що мені це ніколи не доведеться знати), я можу тільки здогадуватися, що спонукає розум виступає проти того, що говорить серце. Адже серце матері виступає проти всіх мудрих теорій. Коли хтось радить: “заспокійся, насильно не змусиш його пройти лікування. Це нічого не дасть, доки сам не захоче це зробити” , мама бунтує проти цього — це моя дитина! Як я можу його залишити ?! З цієї причини поведінка Холлі зрозуміла (не слід плутати з виправданням), що рятує сина не тільки тоді, коли інші перестають вірити в нього, але й коли він перестає вірити в себе. Це може зробити тільки мати.

     Переклад Наталія ПАВЛИШИН

      

     Читай також

    • Центр гідності дитини УКУ: щоб в Церкві діти почувалися в безпеці
    • Центр гідності дитини УКУ запрошує на дискусію «Школа, безпечна для дитини»
    • Центр гідності дитини УКУ в співпраці із «Пташеня. Дитячий простір» розробили «Інструктажі для безпеки дітей»
     • Оціни

      [ratemypost]

        

       Про автора

       Журналіст "ДивенСвіт"