Отець Ростислав Пендюк: «Вітер На-Дії» у Кракові ― про відкриту Церкву і Україну з новими сенсами для Європи

Читай також

 • Відвідинами Патріаршого Прокатедрального Собору Святої Софії та візитом у Ватикан розпочались італійські канікули для української молоді зі сходу, півдня та центру України
 • «Зібрати в розсіяні сущих» і зібратись в розсіяні сущим — не лише завдання душпастирства молоді, а й екзистенційна місія», — отець Роман Демуш на Синоді Єпископів УГКЦ у Зарваниці
 • Духовно-формаційна програма «Прийди і подивися» зібрала молодіжних апостолів, які нестимуть правду про Христа до всієї молоді
    • Отець Ростислав Пендюк: «Вітер На-Дії» у Кракові ― про відкриту Церкву і Україну з новими сенсами для Європи

     17-18 вересня у Кракові (Польща) відбудеться найулюбленіша подія української молоді ― «Вітер На-Дії». Організатори запрошують молодих людей із України та різних країн Європи, щоб разом провести цікаво час, молитись, дискутувати та творити майбутнє своєї країни!

     Детально про те, якою ця подія буде цього року, як стати її учасником і чим особливим буде наповнена зустріч молод, «ДивенСвіт» поспілкувався з головою Патріаршої комісії у справах молоді УГКЦ отцем Ростиславом Пендюком, який є одним із ідейників і організаторів заходу.

     ― Яке завдання ставить перед собою «Вітер На-Дії» , виходячи за межі України?

     ― Вихід за межі України відбувся досить несподівано навіть для нас ― організаторів фестивалю. Ми дуже хотіли, щоб «Вітер На-Дії» продовжував жити і розвиватися, тож шукали формат, щоб це було реально, зважаючи на умови, які склалися в нашій державі. Ми мали схожий досвід зміни формату в 2020 році, коли світ заполонила пандемія і ми не змогли збиратися разом. Тоді в нас виникла ідея участі спільнот в онлайн-форматі. Та учасники не залишалися сам-на-сам зі своїми гаджетами, а сходилися невеличкими групами на своїх парафіях. Тоді нам вдалося довкола цієї події згуртувати нашу Церкву в цілому світі.

     Ми змогли відповісти на тодішній виклик і тепер шукали відповідь на ще серйозніший ― війну в нашій Батьківщині. Мимоволі спало на думку, що маємо добрих сусідів ― Польщу ― і там ― безпечно. Зважали й на те, що багато нашої молоді в силу різних обставин опинилися саме в цій країні. Є ті, які давніше поїхали туди на навчання чи працювати, а також дуже велика група наших земляків  через війну вимушено покинули рідні домівки і виїхали до Польщі та в різних країн Європи ― Чехію, Словаччину, Німеччину, Італію тощо. Тож ми хочемо перш за все зібрати молодь, яка є поза межами України, щоб їй допомогти.

     «Вітер На-Дії» завжди старався мотивувати молодих людей до активної позиції в Церкві, в суспільстві, до уважнішого ставлення до своєї освіти, щоб дбали про своє духовне життя тощо. Тепер важливо дати надію, особливо тим, хто вимушено виїхав із України, що їхнє майбутнє буде добрим, світлим і що вони можуть вливати і формувати його. Хтось із них, мабуть, навіть після перемоги, залишиться поза Україною, та сподіваємося, що більшість ― повернуться і будуватимуть свою улюблену країну. Тож цього року «Вітер На-Дії» буде спрямований на це.

     Також через цю подію ― голосно і символічно ― ми хочемо подякувати Польщі, молодим полякам, які проявили проактивну позицію, коли ми опинилися в складній ситуації. У різний спосіб вони підтримували і підтримують українців.

     ― Чому «Вітер На-Дії» проходитиме саме в Кракові?

     ― Краків ― для багатьох улюблене місто, особливо для тих, які побували на Світовому дні молоді в 2016 році, коли Папа Франциск зустрічався із двома мільйонами молодих людей ― вони разом молилися, разом раділи, разом проводили час. Учасниками цього заходу було й декілька тисяч українців. Вони досі зберігають найкращі спогади. Для нас, тоді організаторів участі українців у Світовому дні молоді, а тепер ― фестивалю «Вітер На-Дії» ― це добра локація, оскільки ще з того часу в нас залишилося багато друзів ― єпископів, священників, монахів, світських людей, які активно долучилися, щоб український акцент СДМ прозвучав голосно, і тепер ми бачимо велику підтримку, проактивну позицію, надзвичайно позитивні відгуки. Вже зараз бачимо, що готовність допомогти ― дуже велика.

     Краків і логістично зручний, бо має добре сполучення з усіма містами Польщі та закордоном. Ми запрошуємо молодь із різних країн приєднатися до нашого великого зібрання.

     Важливо також і те, що в цьому місті тривалий час жив і працював святий Папа Іван Павло ІІ. Він був особливим душпастирем молоді. В цьому контексті також невипадково обране місце, де проходитиме «Вітер На-Дії» ― санктуарій Івана Павла ІІ. Там є чудовий музей, присвячений Папі, де є багато особистих речей святого,  розповіді про нього.

     Важливим фактором стало й те, що, як свідчать останні статистичні дослідження, в Кракові та його околицях проживає близько 250 тисяч українців, серед яких ― чимало молоді.

     ― Чи передбачена можливість організованої участі молоді, яка залишилася в Україні, зокрема хлопців призовного віку?

     ― Коли ми оприлюднили інформацію, що цьогоріч «Вітер На-Дії» проходитиме в Кракові, то отримали чимало позитивних відгуків від молоді, яка перебуває в Україні, і почули про їхнє бажання стати частиною цієї події. Сподіваємося, що парафії максимально допоможуть долучитися до цієї зустрічі.

     Стосовно хлопців чи чоловіків призовного віку, то, на превеликий жаль, ми не можемо порушувати чинне законодавство ― є заборона залишати Україну. Хіба Бог поблагословить, що до того часу завершиться війна в Україні.

     Та ми подбаємо, щоб усі, хто не зможе безпосередньо взяти участь у заході, мали можливість долучилися до заходу в онлайн-форматі.

     ― У який спосіб українська молодь, яка вимушено виїхала з України в різні куточки світу, зможе взяти участь у події (чи буде організований доїзд)?

     ― Станом на цей момент не можемо ствердно відповісти на це питання, та наш оргкомітет докладе максимум зусиль, щоб спростити молоді доїзд. Як це відбуватиметься, достеменно ще не знаємо.

     У значній мірі ми сподіваємося на самоорганізацію молоді, яка є дуже проактивною. Події останніх місяців продемонстрували, що молоді люди здатні вирішувати будь-які питання і долати будь-які перешкоди. Тож, думаю, що відстань і логістичні виклики не стануть для них перепоною.

     Також закликаємо наших священників ― в Україні та за її межами ― сприяти молодим людям, передовсім інформаційно ― розповідати їм про фестиваль, заохочувати долучитися і надати логістичну допомогу.

     ― Чи «Вітер На-ДІї» відбуватиметься у тому ж форматі, що й кілька років поспіль в Україні?

     ― Загалом ми плануємо зберегти знане і люблене молоддю обличчя фестиваль. Попередні роки ми отримували дуже багато позитивних відгуків. Та, зважаючи на те, що багатьом доведеться долати великі відстані і, враховуючи відгуки за попередні роки, плануємо, що «Вітер На-Дії» буде дводенним. Тож порція позитиву, гарного настрою, спілкування та взаємодії цього разу буде подвійною. Віримо, що це буде корисно і для молоді, і для самої події.

     ― Як у межах заходу відбуватиметеся взаємодія з парафіями УГКЦ в Україні та в світі?

     ― «Вітер На-Дії» завжди був відкритий для всіх, а не лише для глибоко воцерковленої категорії. Тому і вірні інших конфесій, і люди , які перебувають у пошуках своєї віри, чи й узагалі невіруючі були учасниками нашої події. Цього року ми будемо цілеспрямовано запрошувати таких людей, бо розуміємо, що молодь у світі часто не належить до будь-якої церкви. Сподіваємося, що їм буде цікаво те, що ми запропонуємо.

     Це буде добра нагода для творення взаємодії цих молодих людей із Церквою. Ми спробуємо їм показати трохи інше обличчя Церкви, аніж вони знали досі. Покажемо їм сучасну і відкриту для них Церкву. Надіємося, що для багатьох цей перший досвід зустрічі з Церквою на нашому заході, матиме продовження у парафіяльних спільнотах, куди вони зможуть повернутися після «Вітру На-Дії». Ми заохочуватимемо священників у Польщі та інших країнах, щоб вони підхопили цей настрій, спосіб взаємодії з молодими людьми у своїх парафіях. Якщо це відбудеться, то молодіжне душпастирство отримає новий поштовх для розвитку.

     ― Які теми будуть ключовими?

     ― Ми зараз завершуємо формування програми. Про це багато консультуємося, радимося з різними людьми, які знають «Вітер На-Дії» не один рік, які є нашими друзями. Загальна концепція вже готова, а тематичні блоки ― доопрацьовуємо.

     Плануємо, що «Вітер На-Дії» матиме чотири тематичних напрями.

     Перший ― життя молоді у Церкві. Хочемо показати, якою є Церква і як вона реагує на те, що відбувається у світі, зокрема й в Україні, які відповіді має на виклики сучасності.

     Друга тема пов’язана з Папою Іваном Павлом ІІ ― великим другом молоді, який мав і має важливі відповіді на запитання молодих людей. Сподіваємося, що молодь, яка приїде на наш захід, щонайменше, захоче краще пізнати цього святого.

     Третє, що для нас особливо важливо в цьому році: ми дуже хочемо показати нашій українській молоді Україну і українську Церкву в іншому світлі, аніж це відбувається впродовж останніх місяців, коли ми переживаємо багато болю. Водночас дуже важливо не забувати, що Україна ― це місце сили в різному контексті. Навіть у військовому сенсі ми бачимо, що великий монстр, який хотів нас захопити, отримав потужну відсіч завдяки нашій сміливості та любові. У нас є багато, чим  пишатися ― історія, наука, мистецтво, культура, бізнес, яким захоплюється світ. Ми хочемо зробити акцент на тому, що нас виділяє на фоні інших, що є нашою силою

     Четвертий тематичний напрям ― досить практичний. Молодь, яка опинилася за межами своєї Батьківщини, має багато питань. І ми сподіваємося, що зможемо допомогти їм знайти прості і зрозумілі відповіді, щоб вони розуміли, що можуть робити тут і сьогодні, щоб віднайти свою роль у тому, що відбувається довкола. Ці відповіді ми шукатимемо разом.

     ― У який спосіб ця подія свідчитиме світові про Україну?

     Ми говоритимемо про силу нашої єдності, нашої любові, волонтерство, а також про силу нашої віри і молитви. Розраховуємо, що молоді поляки, можливо, і не тільки вони, зможуть побачити інше обличчя України ― не лише держави, яка опинилася в надзвичайно складних обставинах і їй треба допомогти, а України, в якої можна багато навчитися, країни яка може принести сучасній Європі багато сенсів, які ці країн втратили. Україна може допомогти побачити їхню значимість у сучасному світі.

     Тож, розглядаючи ці питання під таким ракурсом, стане зрозуміло, що Україна не лише бере, а й дає і може бути провідником у багатьох сенсах. Адже ми зараз ведемо боротьбу не лише за нашу незалежність і цілісність. Від 2014 року ми ведемо боротьбу за все те, що було хребтом цивілізованої Європи. Ми боремося проти сили, яка хоче це все зруйнувати. І наша перемога буде перемогою світла, цивілізованого світла і правди.

     ― Як потрапити на «Вітер На-Дії»?

     ― Є сайт «Вітру На-Дії», «ДивенСвіт» ― стежте за цими ресурсами. Найближчим часом ми оприлюднимо всі деталі. Точно вирішено, що для участі в події необхідно буде зареєструватися. І, звичайно, готуватися, адже атмосферу творять не лише організатори чи запрошені гості, а перш за все учасники. Попередні роки було неймовірно спостерігати за нашою молоддю. Вірю, що разом творитимемо ці сенси, про які сьогодні говорили.

     Наталія ПАВЛИШИН

      

     Читай також

    • Відвідинами Патріаршого Прокатедрального Собору Святої Софії та візитом у Ватикан розпочались італійські канікули для української молоді зі сходу, півдня та центру України
    • «Зібрати в розсіяні сущих» і зібратись в розсіяні сущим — не лише завдання душпастирства молоді, а й екзистенційна місія», — отець Роман Демуш на Синоді Єпископів УГКЦ у Зарваниці
    • Духовно-формаційна програма «Прийди і подивися» зібрала молодіжних апостолів, які нестимуть правду про Христа до всієї молоді
     • Оціни

      [ratemypost]

        

       Про автора

       Журналіст "ДивенСвіт"