Велике Його [Бога] милосердя до нас, яке є більшим за нашу з вами гріховність. І наша надія є саме в тому, що не ми є вірні Богові, а Бог є вірний нам. Про це сказав Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав у проповіді на свято Обрізання ГНІХ, 1 січня, в Патріаршому соборі в Києві.
Блаженніший Святослав зазначив, що у восьмий день після Різдва Христового, перший день нового календарного року, Христова Церква святкує день, коли Ісуса батьки принесли до храму, де Він отримав законне обрізання, а відтак — найменування. Отримав ім’я Ісус, що означає «Бог спасає».
Обрізання було знаком союзу, угоди, яку Господь Бог заключив з Авраамом. Ця угода між людиною і Богом означає, що Бог обіцяє людині свою вірність, а відтак і людина обіцяє вірність Богові. Такий союз нерівний, адже Бог є вічний, всемогутній, а людина живе на землі певний проміжок часу. Але Бог кличе людину до себе, незважаючи на те, що знає, що вона не дотримає слова. Обрізання мало бути пам’яткою, пригадкою про дану Богові обіцянку вірності. У цей день Ісус Христос знаменує спасіння.
«Бог спасає людину через те, що, незважаючи на невірність людини, зберігає свою спасительну любов до неї», — сказав Патріарх.
Він зауважив, що це слово про вірність знаменує час Нового Заповіту. У цей же день, 1 січня, Церква вшановує пам’ять святого Василія Великого, «який усім своїм життям намагався бути досконалим християнином».
Також сьогодні, 1 січня, розпочинаємо новий рік. Як пояснив архиєрей, число вісім було благовістям нового — нового, що в старому часі ще не знали, адже старозавітній народ жив ритмом семи днів створення світу, а восьмий день означав благовістя якоїсь цілковито нової дійсності, яка настане лише тоді, коли Бог по-новому торкнеться свого світу, торкнеться світу людини, увійшовши у нього.
«Розпочинаючи цей новий рік, ми чуємо Боже Слово, до нас скероване, про те, що велике до нас Його [Бога] милосердя і вірність Господа повіки. Господь Бог в тому новому часі, в тому новому році буде з нами, бо Він вірний. Навіть тоді, коли ми з вами можемо зраджувати своїм обіцянкам, присягам і часом навіть своєму християнському покликанню», — сказав Блаженніший Святослав.
Відтак закликав помолитися за усіх християн України, за вірність християнських подружжів, за богопосвячених осіб — монахів, монахинь, наше духовенство, за усіх, хто сповняє свій громадянський професійний обов’язок, за воїнів, за їхнє виконання військової присяги, за наших медиків, працівників різних служб.
«Помолімося, щоб наш народ був вірним Богові, вірним тим обіцянкам хрещення, які ми отримали тут, у Дніпрі, в часах святого князя Володимира, — закликав Глава УГКЦ. — Помолімося, щоб ми, християни України, які відновили союз з Богом в момент освячення цього Патріаршого собору, жили відповідно до даних Богові обіцянок. І тоді ми побачимо в нашому особистому, суспільному, державному, народному житті, що велике Його до нас милосердя і вірність Господа повіки».
Після Літургії Патріарх очолив молитву за загиблими внаслідок російської ракетної атаки 29 грудня.
Департамент інформації УГКЦ