Складний, ретельно організований процес обрання нового Папи вступив у вирішальну фазу.
Оскільки зміна Папи відбувається приблизно раз на десять років, навіть католики, які пережили попередні періоди sede vacante, можуть відчувати себе розгубленими щодо того, що саме відбувається після того, як кардинали зберуться на конклав.
Ось короткий посібник про те, чого очікувати в найближчі дні.
Вівторок, 6 травня
У вівторок 173 кардинали, в тому числі 130 з 133 виборців, взяли участь у 12-й і останній після смерті Папи Франциска загальній конгрегації Колегії кардиналів.
Як і на попередніх 11 зустрічах, кардинали звернулися до присутніх з промовами про якості, які вони хотіли б бачити в наступному Папі. Насправді, не всі з 26 промов були сфокусовані на конклаві; одна з них, очевидно, торкалася актуального питання «близькості свята Христа Царя і Всесвітнього дня бідних», які припадають на листопад.
З вечора вівторка кардинали розпочали заїжджати в Дім Святої Марти, колишню резиденцію Папи Франциска, відкриту в 1996 році, щоб забезпечити кардиналам прийнятні умови проживання під час конклавів. Враховуючи історично велику кількість кардиналів-виборців, деяким з них довелося зупинитися в сусідніх будівлях в межах безпечної конклавної зони Ватикану.
Середа, 7 травня
Усі кардинали зайняли свої місця в безпечній зоні до 10 ранку за римським часом (11 ранку за київським часом). Саме тоді кардинал Джованні Баттіста Ре, декан Колегії кардиналів, очолив месу pro eligendo Pontifice («за обрання Папи Римського») в базиліці Святого Петра. Кардинал Ре також був головним служителем на похороні Папи Франциска 26 квітня.
Ватикан випустив буклет англійською, італійською та латинською мовами, щоб католики з усього світу могли стежити за процесом через пряму трансляцію.
Кардинали не підуть одразу після меси до Сикстинської капели і не почнуть голосувати. Замість цього вони зібралися у ватиканській каплиці Пауліни о 16:30 за місцевим часом (17:30 за київським часом), а потім під звуки літії святих і «Veni, Creator Spiritus» перейшли до конклаву.
Зібравшись під стелею Мікеланджело, кардинали один за одним склали присягу щодо таємниці, поклавши руку на книгу Євангелія.
Вони промовили: «І я, N. кардинал N., так обіцяю, присягаю і клянуся. Хай допоможе мені Бог і це святе Євангеліє, до якого я торкаюся рукою».
Зверніть увагу, що мармурова мозаїчна підлога Сікстинської капели буде покрита, щоб запобігти її зносу.
Після того, як останній кардинал складе присягу, архиєпископ Дієго Равеллі, церемонімейстер Папських літургійних урочистостей, скаже: «Extra omnes». Всі, хто не бере безпосередньої участі в конклаві, залишають каплицю.
Поки Равеллі ще присутній, церковний діяч, обраний відповідно до Апостольської конституції 1996 року Universi Dominici Gregis, запропонує роздуми про «дуже серйозне завдання», яке чекає на виборців. Це буде кардинал Раньєро Канталамесса, почесний проповідник Папського дому. У свої 90 років він занадто старий, щоб брати участь у виборах.
Коли роздуми закінчаться, Канталамесса і Равеллі покинуть Сикстинську капелу. Двері зачиняться, а охоронці займуть свої місця на всіх входах до каплиці. Каплицю перевірять на наявність пристроїв спостереження, а також увімкнуть військові глушники сигналів.
Кардиналу Ре, декану Колегії кардиналів, 91 рік, і він не може голосувати. Замість Ре кардинал П’єтро Паролін, найстарший кардинал-єпископ віком до 80 років, підтвердить, що кардинали готові розпочати виборчий процес.
Жеребкуванням буде обрано дев’ять кардиналів, які виконуватимуть три функції під час голосування: три «спостерігачі», які наглядатимуть за ходом голосування; три «інфірмарії», які збиратимуть голоси хворих; і три «ревізори», які перевірятимуть голоси ще раз.
Голосування відбуватиметься в чіткому порядку, починаючи з кардинала Пароліна і закінчуючи кардиналом Джорджем Якобом Ковакадом.
Після того, як голоси першого бюлетеня будуть підраховані, вони будуть спалені в печі. Піч з’єднана з металевою трубою, яка веде до тимчасового димаря, виготовленого зі сталі та міді, на даху каплиці. До цього ж димаря під’єднана друга піч, в якій спалюють хімічні картриджі, що утворюють чорний або білий дим.
Чорний дим (fumata nera) вказує на те, що жоден кандидат не набрав більшості у дві третини голосів, необхідних для обрання Папою Римським. Білий дим (fumata bianca) сигналізує про обрання Папи. На практиці може бути незрозуміло – принаймні спочатку – чи дим чорний, чи білий, хоча димар обладнаний вентиляторами, призначеними для того, щоб зробити дим видимим для глядачів, які зібралися на площі Святого Петра.
Щоб абсолютно точно повідомити про обрання Папи Римського, задзвонять дзвони базиліки Святого Петра – і паломники та журналісти по всьому Риму почнуть шалену боротьбу за те, щоб якнайшвидше потрапити до Ватикану.
Про обрання Папи Франциска було оголошено одразу після 19:00 за місцевим часом (20:00 за київським часом), тож, можливо, варто переглянути прямі трансляції з димаря Сикстинської капели приблизно в той самий час.
Четвер, 8 травня
Якщо ніхто не буде обраний під час першого голосування, як це зазвичай буває, буде проведено два голосування вранці і два вдень, як приписує «Universi Dominici Gregis».
Vatican News повідомляє, що кардинали розпочнуть звичайну щоденну процедуру конклаву, яка розпочнеться о 7:45 ранку за римським часом (08:45 за київським часом), коли вони виїдуть зі своїх помешкань до Апостольського палацу у Ватикані.
О 8:15 ранку (09:15 ранку) вони відслужать месу в каплиці Павла, а о 9:15 (10:15) перейдуть до Сикстинської каплиці, де відбудеться перший раунд голосування.
Vatican News припускає, що димові сигнали можна буде побачити після 10:30 ранку за римським часом (11:30 ранку за київським часом), а потім, після ранкового другого голосування, після полудня за римським часом (13:00 за київським часом).
«Universi Dominici Gregis» стверджує, що якщо «друге голосування відбудеться негайно, то бюлетені з першого голосування будуть спалені лише в кінці, разом з бюлетенями з другого голосування».
Таким чином, дим з’явиться лише близько 10:30 ранку (11:30 ранку), якщо Папу було обрано. В іншому випадку сигналу не буде аж до полудня.
Виборці повернуться до Дому Святої Марти на обід о 12:30 (13:30 за київським часом).
Голосування відновиться о 16:30 (17:30 за Києвом) в Сикстинській капелі. Дим може з’явитися після третього голосування після 17:30 за римським часом (18:30) і після четвертого голосування близько 19:00 за римським часом (20:00 за київським часом), повідомляє Vatican News.
Знову ж таки, здається, що згідно з «Universi Dominici Gregis», дим з’явиться лише о 17:30 (18:30), якщо Папу буде обрано. В іншому випадку, він з’явиться після голосування, яке відбудеться одразу після цього, тобто близько 19:00 (20:00 за Києвом).
Коли голосування завершується, кардинали моляться Вечірню в каплиці, а потім о 19:30 (20:30 за Києвом) повертаються до своїх помешкань.
П’ятниця, 9 травня
Якщо до цього часу не буде обрано Папу Римського – а це не є чимось незвичайним – два голосування відбудуться вранці і два після обіду.
Субота, 10 травня, і далі
Правила проведення конклавів передбачають, що якщо кардинали-виборці не можуть дійти згоди щодо кандидата на Папу після трьох днів голосування, то процес має бути призупинений на один день. Це дозволяє «зробити паузу для молитви, неформальної дискусії між виборцями та короткого духовного напучення, яке виголошує старший кардинал у дияконському чині».
Старшим кардиналом-дияконом, також відомим як протодиякон, в даний час є кардинал Домінік Мамберті.
Після цього голосування відновлюється. Якщо після семи голосувань не вдається досягти консенсусу, робиться ще одна пауза для молитви, обговорення і заохочення старшого кардинала-священника, кардинала Боснії і Герцеговини Вінко Пуліча.
Якщо кардинали продовжують голосувати, не обираючи Папу, робиться остання пауза для молитви, обговорення та роздумів старшого кардинала-єпископа, кардинала Пароліна.
Після ще семи безрезультатних голосувань кардинали зможуть проголосувати лише за двох найкращих кандидатів з попереднього туру голосування. Самі кандидати не мають права голосувати. Один з кандидатів все одно повинен набрати більшість у дві третини голосів, щоб стати Папою Римським.
Коли кардинал, врешті-решт, отримає необхідні 89 голосів, його запитає, чи приймає він своє обрання Папою Римським, найстарший з присутніх кардиналів.
Якщо він приймає, то старший кардинал запитує його: «Яким ім’ям ти бажаєш називатися?».
Після цього церемонімейстер Папських літургійних урочистостей складає документ, який фіксує згоду кандидата на обрання та обране ним ім’я.
У цей момент «Universi Dominici Gregis» говорить, що «обрана особа … негайно стає єпископом Римської Церкви, справжнім Папою і головою Колегії Єпископів».
Бюлетені спалюють, випускаючи білий дим, і дзвонять дзвони собору Святого Петра.
Новий Папа перевдягається в білі шати в бічній кімнаті, відомій як Кімната Сліз. Повернувшись до Сикстинської капели, кардинали-виборці підходять до Папи в знак пошани і послуху.
Після акту подяки кардинал Мамберті (за умови, що він сам не буде обраний Папою) вийде на балкон з видом на площу Святого Петра і оголосить, що вибори завершилися.
Він скаже: «Annuntio vobis gaudium magnum: Habemus Papam! Eminentissimum ac Reverendissimum Dominum, Dominum [хресне ім’я], Sanctae Romanae Ecclesiae Cardinalem [прізвище], qui sibi nomen imposuit [папське ім’я]».
Українською мовою це звучить так: «Я повідомляю вам велику радість: У нас є Папа! Високопреосвященний і преосвященний Господь, пан [ім’я при хрещенні], кардинал Святої Римської Церкви [прізвище], який бере собі ім’я [папське ім’я]».
У галасі натовпу може бути важко розрізнити хресне ім’я та прізвище нового Папи, а також його папське ім’я.
Потім з’являється новий Папа, виголошує коротку промову італійською мовою і уділяє своє перше апостольське благословення Urbi et Orbi («Місту і світу»), в своїй новій ролі єпископа Риму й очільника Вселенської Церкви.
Католики, які побожно отримають благословення особисто або через пряму трансляцію, а також виконають звичайні вимоги сповіді, Причастя та молитви у наміренні Папи, зможуть отримати повний відпуст.
У наступні дні новий Папа відслужить інавгураційну месу на площі Святого Петра та офіційно вступить в архикатедральний собор Римської єпархії – базиліку Святого Івана Латеранського.
Джерело: інтернет-видання «The Pillar»