Стародавні фінікові пальми з часів Христа, відроджені наукою і приносять плоди

Інші дописи автора

    Стародавні фінікові пальми з часів Христа, відроджені наукою і приносять плоди

    15-річні спроби проростити 2000-річне насіння з давньої фінікової пальми нарешті принесли свої плоди. Юдейські фініки часів Христа давно вважалися вимерлими. Тепер ці смаки минулого готові повернутися завдяки партнерству двох вчених, які наважилися втілити фантазію в реальність.

    Стародавнє насіння

    Стародавні насінини були виявлені у 1960-х роках під час археологічних розкопок у стародавній фортеці Масада. Незабаром після цього в Кумрані, де були віднайдені сувої Мертвого моря, було виявлено ще одне сховище насіння. Це насіння зберігалося більше 40 років, поки ним не зацікавилася доктор Сара Саллон.

    Салон мала рішучий намір проростити ці насіння фінікової пальми – не зовсім нечувана задача. Експерти, однак, не думали, що проростання стародавніх рослин буде успішним. За словами Ашарк Аль-Авсат, доктора Сару Саллон назвали “божевільною”, коли вона попросила невеликий зразок для спроби відродження. Після “багатьох клопотів”, як вона це описала, у 2004 році Саллон отримала потрібний зразок.

    Забезпечившись насінням, Саллон звернулася до Елейн Саловей, спеціалістки з відновлюваного сільського господарства з Інституту екологічних досліджень Арава в Кібуці Кетура. Вони співпрацювали над цим проектом і з тих пір працюють разом.

    У наведеному вище відеоролику, на якому можна побачити повністю вирощену фінікову пальму під назвою “Ханна”, Саловей згадує розмову, яка започаткувала проект:

    Сара надіслала мені ці насіння, а потім сказала:’Вони з Масади’. І я сказала: “О, це приємно’. А потім вона сказала ‘Спробуйте їх проростити’. Тож я сказала: ‘Що ?! Скільки їм років?” Вона сказала ‘2000 років’. І я сказала: ‘Я не можу їх проростити!’ Вона просто сказала ‘Спробуйте’.

    Проростання

    І Саловей спробувала, витративши кілька тижнів на пошуки найкращого підходу. Маючи невелику вибірку всього з п’яти насінин і лише один шанс виростити кожну, Саловей повинна була переконатися у відсутності помилок. New York Times повідомляє, що Саловей досягла бажаних результатів за допомогою “садівничих хитрощів”, таких як зігрівання, ретельне зволоження та обробка рослинними гормонами і ферментативними добривами.

    Потрібно було лише кілька тижнів, щоб з’явився паросток, на подив Саловей. Насіння Масади переросло в рослину, яку Саллон назвала “Мафусаїл”, на честь біблійного чоловіка, який був відомий своїм довгим віком. На жаль, ця рослина була чоловічої статі, але Саллон і Саловей довели, що вони можуть відродити тисячолітні насіння, і це дало їм необхідну можливість отримати більше зразків.

    Пара науковців шукала і отримала додаткові 30 насіння, цього разу з кумранської партії. З цього зразка проросло ще шість насінин, і три з них були жіночими. Кумранські рослини ще мають малий зріст, але пальма на ім’я “Ханна” вже дала два успішні врожаї. Минулорічний урожай дав близько 100 фініків, але цього року їх було більше 800.

    Повернення юдейського фініка

    Команда побіжно скуштувала фініки, пояснює The New York Times. Описано, що вони мають горіховий смак з медовою солодкістю. Після збору врожаю близько 100 зразків були направлені на дослідний майданчик Міністерства сільського господарства. Залишок буде виміряно, вивчено і, можливо, навіть використано для створення нових рослин.

    Повне дослідження було опубліковане в журналі Scientific Advances, де Саллон і Саловей писали:

    Це дослідження, яке підтверджує довгострокове виживання насіння фінікової пальми, дає унікальну можливість знову відкрити походження історичної популяції фінікових пальм, яка існувала в Юдеї 2000 років тому. Характеристики юдейської фінікової пальми можуть пролити світло на аспекти стародавнього вирощування, які сприяли якості її плодів і, отже, потенційно мають значення для агрономічного вдосконалення сучасних фініків.

    Звіти зазначають, що метою проекту є створення тисяч цих фінікових пальм для масового виробництва стародавніх фініків. Вони розглядають можливість збуту плодів як “фініків, які їв Ісус”, і завдяки яким збиратимутся гроші на майбутні дослідницькі проекти.

    Однак до масового виробництва стародавніх фініків ще пройдуть роки через час, необхідний для вирощування фінікових пальм до дозрівання.

    Автор: J-P Mauro
    Джерело: Aleteia
    Переклад з англійської: Максим Гонтар
    Фото: RACOBOVT

    Інші дописи автора

     Оціни

     How useful was this post?

     Click on a star to rate it!

     Average rating 1 / 5. Vote count: 1

     No votes so far! Be the first to rate this post.

       

      Про автора

      Волонтер Патріаршої Комісії у справах Молоді УГКЦ (Календар ДивенСвіт, Спільноти УГКЦ). Програміст, захоплюється графічним дизайном та перекладом з англійської. З 2011 бере участь у щотижневих зустрічах біблійного кола та займається перекладом біблійних коментарів. Учасник Літньої Біблійної Школи УКУ в 2018 та 2019 роках.