Зцілення сліпого (Лк 18:35-43)

Інші дописи автора

    Зцілення сліпого (Лк 18:35-43)

    Коментарі Отців Церкви на недільне Євангеліє

    Євангеліє від св. Луки 18:35-43

    35. І як Він наближався до Єрихону, один сліпий сидів край дороги й просив милостині. 36. Почувши, що народ іде мимо, він спитався, що б воно могло бути. 37. Йому сказали, що це Ісус Назарянин проходить. 38. І він почав голосно кричати: “Ісусе, Сину Давидів, змилуйся надо мною!” 39. Ті, що йшли попереду, сварилися на нього, щоб замовчав, та він кричав ще дужче: “Сину Давидів, змилуйся надо мною!” 40. Ісус зупинився і звелів привести його до себе. І коли той наблизився до Нього, спитав: 41. “Що хочеш, щоб Я зробив тобі?” “Господи”, – сказав той, – “щоб я прозрів!” 42. Ісус сказав до нього: “Прозри! Віра твоя спасла тебе.” 43. І вмить прозрів той і пішов за Ісусом, славлячи Бога. І ввесь народ, побачивши те, віддав хвалу Богові.

    Коментарі Отців Церкви

    Лк 18:35 Вступ: сліпота

    Світло, яке освітлює поган. Амвросій Медіоланський: У Євангеліє від Матвія зображено двох чоловіків (Мт 20:30), але Лука зображує лише одного. Матей зображує все так, що Ісус виходив з Єрихону (Мт 20:29), а Лука – що Він наближався до міста. Інших відмінностей немає. Символом поган є в даному випадку одна людина, яка через божественне благословення отримала ясність свого втраченого зору. Немає значення, чи погани отримали зцілення через одного чи двох сліпих, оскільки, беручи походження від Хама та Яфета, синів Ноя (див. Буття 10:1), погани отримали двох представників своєї раси у двох сліпих чоловіках (Амвросій Медіоланський, Тлумачення Євангелія від Луки 8.80).

    Лк 18:36-39 Сліпий чоловік вигукує про милосердя

    Цей сліпець знає, що Ісус – Син Давида та Месія. Кирило Александрійський: Цей сліпий повинен був зрозуміти, що зір сліпих не може бути відновлений людськими засобами, але навпаки, вимагає божественної сили та влади, якою володіє тільки Бог. З Богом немає нічого неможливого. Сліпий підійшов до Нього, як до всесильного Бога. Як же він називає Його Сином Давидовим? Що можна на це відповісти? Нижче наводиться ймовірне пояснення. Оскільки він народився та виріс в юдаїзмі, звичайно, передбачення про Христа, що містяться в Законі та святих пророках, не уникли його знань. Він чув, як вони співали цей уривок з книги Псалмів: “Поклявсь Господь Давидові правдою і не відступить він від неї: Плід твого лона насаджу Я на твоїм престолі” (Пс 132:11 (131:11 LXX)). Сліпець також знав, що благословенний пророк Ісая сказав: ” І вийде паросток із пня Єссея, і вітка виросте з його коріння” (Іс 11:1). Ісая також сказав: “Ось, діва матиме в утробі й породить сина, і дадуть йому ім’я Еммануїл, що значить: З нами Бог” (Мт 1:23; Іс 7:14). Він вже вірив, що Слово, будучи Богом, з власною волі народилося з тіла святої Діви. Тепер він підходить до Нього, як до Бога, і каже: “Сину Давидів, змилуйся надо мною!”. Христос засвідчив, що таким був душевний стан сліпого, що прохав Його. Він сказав йому: “Віра твоя спасла тебе” (Кирило Александрійський, Коментарі до Луки, Проповідь 126).

    Ісус Назарянин. Єфрем Сирин: Коли сліпий запитував, хто це, йому сказали: “Ісус Назарянин”. Він знав, що вони це кажуть не з любов’ю. Він полишив те, що личить ворогам, і вхопив те, що личить друзям. “Сину Давидів, змилуйся надо мною!”. Вони намагалися завадити йому, боячись, що його очі можуть бути відкриті, а фарисеї могли його впізнати та роздратуватись (Єфрем Сирин, Коментарі до Діатессарона Татіана 15.22).

    Лк 18:43 Висновок: зір

    Ісус, істинне Світло, дає зір. Кирило Александрійський: Із вищою владою Він сказав: “Прозри!”. Цей вислів прекрасний, гідний Бога та виходить за межі людської природи! Хто зі святих пророків коли-небудь говорив так чи використовував слова такої великої влади? Зауважте, що Він не просив сили в когось іншого, щоб відновити зір у того, хто був позбавлений зору. Він не виконав це божественне чудо в результаті молитви до Бога, а скоріше приписував його своїй владі. Своєю всемогутньою волею Христос робив все, що хотів. “Отримай”, сказав Він, “твій зір”. Це слово було світлом для цього сліпого, бо це було слово Того, Хто є істинним Світлом (Кирило Александрійський, Коментарі до Луки, Проповідь 126).

    Він прославив Бога та слідував за Ісусом. Кирило Александрійський: Тепер, коли був звільнений від своєї сліпоти, чи зневажив він обов’язок любити Христа? Звичайно, він так не вчинив. Написано: “Пішов за Ісусом, славлячи Бога”. Він був звільнений від подвійної сліпоти. Він не тільки врятувався від тілесної сліпоти, але і від сліпоти розуму та серця. Він не прославив би Ісуса як Бога, якби не мав духовного бачення. Він став засобом чудового прославлення Христа, бо написано, що весь народ віддав славу Богу (Кирило Александрійський, Коментарі до Луки, Проповідь 126).

    Переклад з англійської – Максима Гонтара за виданням Ancient Christian Commentary on Scripture: New Testament III, Luke 3rd ed. Edition (2003)

    Ілюстрація: Yongsung Kim – Healing the blind man

    Приєднуйтесь до нас у Телеграм та Вайбер і отримуйте раз на тиждень дайджест найпопулярніших дописів!

    Інші дописи автора

     Оціни

     How useful was this post?

     Click on a star to rate it!

     Average rating 0 / 5. Vote count: 0

     No votes so far! Be the first to rate this post.

       

      Про автора

      Волонтер Патріаршої Комісії у справах Молоді УГКЦ (Календар ДивенСвіт, Спільноти УГКЦ). Програміст, захоплюється графічним дизайном та перекладом з англійської. З 2011 бере участь у щотижневих зустрічах біблійного кола та займається перекладом біблійних коментарів. Учасник Літньої Біблійної Школи УКУ в 2018 та 2019 роках.