Що насправді сказав Папа Франциск про одностатеві шлюби?

Читай також

 • #НазустрічРіздву. День 23. 7 грудня. Бог пише рівно по кривих людських лініях
 • #НазустрічРіздву. День 21. 5 грудня. Іншою дорогою вертатися до свого краю
 • Три прості способи, як пояснити друзям свою віру в Бога
    • Що насправді сказав Папа Франциск про одностатеві шлюби?

     Другий день соцмережі розриває інформація: Папа Франциск підтримує геїв. Про це він сказав у документальному фільмі «Франциск», який представили на Римському кінофестивалі.

     Що насправді сказав Папа Франциск пояснив головний редактор журналу «Скинія» отець Юрій Блажиєвський.

     «На мою думку, це найкращий матеріал, а я його переглянув вже багато, який дозволяє спробувати реконструювати думку Папи.

     Коротко зверну увагу на найважливіші моменти з цього тексту і поширю їх власним коментарем:

     1. Під час повернення з подорожі до Ірландії у 2018 Папа сказав: «Що б я сказав батькові, який помітив, що його син чи донька має такі тенденції? (…) ігнорувати сина чи доньку з гомосексуальними схильностями ― це брак батьківського чи материнського почуття». 

     Тобто, Папа розкриває далі тему прийняття таких осіб у власній родині (зрештою, остання енцикліка також про прийняття). Це щодо першої частини фрази з фільму. 

     2. В книзі- інтерв’ю «Політика і суспільство» Папа каже: «Давайте називати речі по імені. Шлюб ― між чоловіком і жінкою. Це чітко окреслений термін. Давайте називати зв’язок між особами одної статі ‘цивільним зв’язком».

     З тону цього висловлювання я б радше сказав, що Папа не схвалює таку форму співжиття. Але задля більшої ясності в цьому питанні він пропонує дати чітку назву явищу, що також допоможе чітко відмежувати його від інституції шлюбу. 

     3. У 2014 Папа каже в інтерв’ю для Кор’єрре делля Сера: «Світські держави хочуть узаконити цивільні зв’язки, щоби врегулювати різні ситуації спільного проживання, до цього їх підштовхує необхідність врегулювати фінансові питання між людьми, наприклад, як медичне страхування. Мова йде про різні форми спільного проживання, я навіть не зміг би перерахувати всі різноманітні форми. Треба розглядати різні випадки й оцінювати їх у їхній різноманітності».

     З тону зрозуміло, що Папа свідомий того, що зачіпає дуже делікатну тему, і його відповідь можна легко використати в маніпулятивних цілях. Але він все одно наважується про це говорити, тому що для нього важливо, щоби ніхто не був виключений із суспільства ― наприклад, не був позбавлений медичного страхування. Нам це може здаватися чимсь неістотним, але в західних країнах, особливо США, людина без мед страховки фактично залишається навіть без базової медичної опіки, це навіть гірше ніж в країнах третього світу. Тож відчувається, що Папа переживає за життя і здоров’я, фінансову справедливість конкретної людини. Саме це змушує його розважати над перспективою цивільних зв’язків. 

     4. А тепер сама фраза, в оригіналі іспанською, яка пролунала у фільмі. (Увага! вона майже точно пролунала, адже це був фестивальний показ у Римі, її бачило широке гроно людей. Наприклад, о. Джеймс Мартін написав, що також бачив фільм і ця фраза лунала не за кадром, Папа був у кадрі й було видно як він її вимовляє).

     «Гомосексуальні особи мають право перебувати в родині, вони є дітьми Божими, мають право до родини. Нікого не можна виключити з родини або зробити його життя нестерпним через це. Те, що ми маємо зробити, це закон про цивільні зв’язки, вони (ці особи ― прим.) мають право бути захищеними законом. Я бороню це (таку точку зору ― прим.)».

     Після сказаного вище, мені здається, що Папа не стільки хоче просувати цивільні зв’язки чи виконувати адженду ЛГБТ спільноти, скільки бачить несправедливість в тому, що є люди, які в наш час залишаються за бортом суспільства, не захищені законом, не мають доступу до фінансових інструментів щоденного життя в тому обсязі, як інші. Тобто: так, це питання моралі. Але не сексуальної етики, бо здається, що Папа висловлював свою позицію не щодо неї, а соціальної справедливості. І єдиний вихід для запевнення такої справедливості, станом системи права на сьогодні, він бачить саме у відповідному законодавстві на рівні світської держави. Можливо, це навіть було зазначено далі, якщо ми отримали неповну цитату. 

     6. Тим не менше, вже в царині сексуальної етики, а не соціальної справедливості, Церква виразно зазначає спротив навіть самим спробам легалізації світською державою цивільних зв’язків. В документі Конгрегації Віри (тоді на чолі з кардиналом Ратцінгером) від 2003 року ми читаємо:

     «Церква вчить, що пошана щодо гомосексуальних осіб не може привести нас в жодний спосіб до схвалення гомосексуальної поведінки або легалізації гомосексуальних зв’язків».

     І це логічно, тому що цивільні зв’язки, байдуже гомосексуальні чи ні ― це чинне порушення заповіді, а альтернативи шлюбу не існує (якщо ми говоримо про сексуальне співжиття людей). Натомість людина, яка утримується від сексуальних зв’язків, якщо не перебуває у шлюбі, – байдуже які схильності вона має, – цілком задовільняє вимогу Божого Закону. Тому бажання врегулювання соціальної несправедливості в такий спосіб може мати негативні наслідки підриву авторитету інституту подружжя як такого, і стосуватися вже не тільки гомосексуальних відносин.

     Як ми бачимо ― між цими двома питаннями дуже складно знайти ідеальну точку рівноваги. 

     7. Хочу нагадати, що все, крім цитат (переклад мій за поданим вище джерелом), є моїми словами і моєю особистою спробою реконструкції того, що було сказано. У цих інтерпретаціях я можу помилятися і навіть дуже. Але на фоні відсутності офіційного коментаря та неможливості переглянути саму стрічку, я вважаю, що навіть такий коментар кращий за лавину нісенітниці якою починає обростати фраза Папи в світських українських медіа.

     Тому нам нічого не залишається, як тільки дочекатися прокату самого фільму і офіційного коментаря пресслужби Ватикану. Може навіть вже цього ранку”.

     Відреагував на фейкову інформацію й очільник Патріаршої комісії у справах родини і мирян Юрій Підлісний, наголосивши:

     «Папа Франциск не визнав гомосексуальних шлюбів!

     Не приписуйте Папі того, що він не говорив!

     Папа сказав дослівно «Гомосексуальні особи мають право перебувати в родині, вони є дітьми Божими, мають право до родини. Нікого не можна виключити з родини або зробити його життя нестерпним через це. Те, що ми маємо зробити, це закон про цивільні зв’язки, вони мають право бути захищеними законом. Я бороню це».

     Що означає ця фраза:

     1. Папа проти того, щоб якимось чином маргіналізували гомосексуальних осіб. (це співзвучно з Листом щодо душпастирської опіки гомосексуальних осіб ватиканської Конгрегації у справах віровчення від 1986, яку тоді очолював Йозеф Ратцінгер, майбутній Папа Бенедикт XVI, попередник Франциска)

     2. Закон про цивільні союзи – це не визнання таких союзів шлюбом, ані не прирівняння до шлюбу чоловіка і жінки і тим більше не визнання рівності між гомосексуальними союзами та Таїнством шлюбу.

     Звідкіля беруться такі кривотлумачення слів Папи?

     1) На мою думку, Папа Франциск має дуже виразний душпастирський стиль спілкування. Він уникає часто доктринальних моментів у своїх висловлюваннях і текстах. Природно з’являються певні недомовлені моменти і можливість їх “проінтерпретувати”. Тому є багато охочих позловживати цим. Чи правильний стиль обрав Папа – не мені судити.

     2) Тиск, який чиниться на Святий Престол впродовж десятиліть, щоб Церква визнала гомосексуальні зв’язки шлюбом і прирівняла їх до Таїнства Шлюбу чи, взагалі, зробила і їх Таїнством є шаленим.  Можливо тому Папа сказав, що державні закони можливо їм вирішать якісь їхні клопоти.

     Але повторю ще раз: Папа Франциск ― не визнавав гомосексуальних шлюбів, не прирівнював їх до шлюбу чоловіка і жінки і не проголошував гомосексуальні стосунки Таїнством!

     А кому коле око вислів що гомосексуалісти теж діти Божі, то і Адам з Євою, які збунтували проти Бога і Каїн, що замордував Авеля і Юда, який продав Христа – теж діти Божі.

     Тому сильно люблячи своїх дітей Господь дає себе розіп’ясти на хресті, щоб змити гріхи своїх дітей, аби вони могли увійти у Царство Небесне. Для дітей Божих залишається лише повернутися лицем до Бога, прийняти боже розп’яття, покаятися щиро за Богові невгодні діла».

     Своїм спостереженням поділився й отець-блогер Роман Демуш, зазначивши:

     «Чомусь українські ЗМІ (і не тільки українські) почули в документальному фільмі про Папу Франциска лише висловлювання про «ЛГБТ пари», і не побачили кадрів з Майдану Гідності!

     «Мають очі і не бачать! Мають вуха і не чують…»

     Людство переживає кризу і не лише економічну і фінансову! Але перш за все: екологічну, виховничу, моральну!» – папа Франциск”.

     Офіційна заява стосовно слів Папи на тему одностатевих цивільних союзів у документальному фільмі “Франциск”

     «21 жовтня на Римському кінофестивалі було представлено документальний фільм “Франциск”. У ньому містяться слова папи Франциска, що виражають його особисту думку про «підтримку одностатевих цивільних союзів». У зв’язку з цим нагадуємо, що вчення Католицької Церкви щодо гомосексуальних стосунків та їхнього юридичного визнання залишається незмінним. Про це свідчить ряд документів.

     Конгрегація віровчення Католицької Церкви ясно висловлюється у документі «Щодо проєктів можливості юридичного визнання союзів серед гомосексуальних людей» (2003 рік): «Церква вчить, що повага до гомосексуальних людей жодним чином не може призвести до схвалення гомосексуальної поведінки або до юридичного визнання одностатевих союзів. Загальне благо вимагає, щоб закони визнавали, сприяли та захищали шлюбний союз як основу сім’ї, первинну клітину суспільства».

     Що стосується осіб, які мають гомосексуальні нахили, Папа Франциск завжди висловлюється про них словами, сповненими милосердя, в якому є «повнота справедливості й найясніше вираження Божої правди» (Amoris Laetitia 311). Підтвердженням цього є його слова: «Ми всі люди, маємо гідність, якщо людина має ту чи іншу тенденцію, то це не забирає її людської гідності».

     Апостольська Адгортація Святішого Отця Франциска «Радість Любові» (Amoris Laetitia) наголошує на тому, що для пропозицій зрівняти гомосексуальні стосунки з подружжям «немає жодних підстав для порівнянь чи аналогій, навіть далеких, гомосексуальних стосунків із Божим планом щодо подружжя і родини» (Amoris Laetitia 251).

     Огорнімо молитвою нашу Церкву та Святішого Отця!

     +Єпископ Віталій Кривицький SDB

     Голова Комісії у справах засобів масової інформації при Конференції Римсько-Католицьких Єпископів України
     ».

      

     Читай також

    • #НазустрічРіздву. День 23. 7 грудня. Бог пише рівно по кривих людських лініях
    • #НазустрічРіздву. День 21. 5 грудня. Іншою дорогою вертатися до свого краю
    • Три прості способи, як пояснити друзям свою віру в Бога
     • Оціни

      How useful was this post?

      Click on a star to rate it!

      Average rating 5 / 5. Vote count: 1

      No votes so far! Be the first to rate this post.

        

       Про автора

       Журналіст "ДивенСвіт"

       Коментарі

       • Руслан    23.10.2020 о 20:10

        “кому коле око вислів що гомосексуалісти теж діти Божі, то і Адам з Євою, які збунтували проти Бога і Каїн, що замордував Авеля і Юда, який продав Христа – теж діти Божі.”
        Згідно Слова Божого і слів Ісуса Христа- є діти Божі,а є діти диявола.
        1Ів 3:10: “Цим пізнаються діти Божі та діти дияволові: Кожен, хто праведности не чинить, той не від Бога, як і той, хто брата свого не любить!”
        Рим 9:8: “Цебто, не тілесні діти то діти Божі, але діти обітниці признаються за насіння.”
        Рим 8:14: “Бо всі, хто водиться Духом Божим, вони сини Божі;”

        Гал 3:26: “Бо ви всі сини Божі через віру в Христа Ісуса!”

        Фил 2:15: “щоб були ви бездоганні та щирі, невинні діти Божі серед лукавого та розпусного роду, що в ньому ви сяєте, як світла в світі,”
        А тепер про дітей,синів диявола
        Ів 8:44: “Ваш батько диявол, і пожадливості батька свого ви виконувати хочете. Він був душогуб споконвіку, і в правді не встояв, бо правди нема в нім. Як говорить неправду, то говорить зо свого, бо він неправдомовець і батько неправді.”

        Дії 13:10: “і промовив: О сину дияволів, повний всякого підступу та всілякої злости, ти ворогу всякої правди! Чи не перестанеш ти плутати простих Господніх доріг?”

        1Ів 3:8: “Хто чинить гріх, той від диявола, бо диявол грішить від початку. Тому то з’явився Син Божий, щоб знищити справи диявола.”

        Висновки робіть самі