14 січня вшановуємо святого Василія Великого

Читай також

 • #НазустрічРіздву. День 21. 5 грудня. Іншою дорогою вертатися до свого краю
 • Три прості способи, як пояснити друзям свою віру в Бога
 • #НазустрічРіздву. День 17. 1 грудня. Іти назустріч Христові, попри труднощі і не боячись помилок у дорозі
    • 14 січня вшановуємо святого Василія Великого

     14 січня Церква згадує св. Василія Великого, єпископа і Вчителя Церкви. Василій народився 330 року у заможній родині і глибоко релігійній у Кесарії Кападокійській. Усі члени його родини стали святими: його бабця – Св. Макрина, його батьки – св. Василь і св. Емілія, його брати – Св. Григорій Ніський і св. Петро Севастійський і сестра Макрина Молодша, – це є винятковий факт в історії Церкви.

     Батько Василія був ритором і мав право провадити власну школу. Молодий Василій ходив до цієї школи, а з часом вступив на дальші студії до Константинополя та Афін, – тут зустрівся із св. Григорієм з Назіянзу, з яким залишився у тісному спілкуванні аж до смерті. У 356 р., після смерті батька обійняв катедру риторики, тут прийняв Хрещення (у 358 р., маючи 29 р.). Після смерті брата, вирішує посвятитися монашому життю і закладає пустелю у Неокасарії над берегами р. Іріс. У подвигу йому товаришує св. Григорій Назіянський. Св. Василій склав правило для своєї спільноти, яке з часом стало основою для усіх монастирів Сходу. У 364 р. став священником, а в 370 – єпископом рідного міста.

     Близько 370 року св. Єфрем вибрався до Кесарії відвідати св. Василія, про якого чув багато доброго. Побачивши у видінні вогненного стовпа, що сягав від землі аж до неба, почув голос: “Єфреме, Єфреме! Як цей стовп, такий є св. Василій!” Крім того, побачив він голуба (символ Святого Духа) на плечі св. Василія. Прийшовши до Кесарії на свято Богоявлення, застав він св. Василія у церкві в оточенні численного духовенства.

     І як тільки св. Василій почав проповідувати, святий Єфрем переконався, що слова з уст св. Василія виходили, як вогонь, і спалювали всяке зло. Здивований тим, сказав: “Направду великий є Василій, направду він є вогненним стовпом, дійсно Святий Дух промовляє його устами!”

     Помер св. Василій Великий 1 січня 379 р.

     Є автором відомих богословських праць та статуту, за яким живуть монахи Східної Церкви.

     + Боже, Ти просвітив свою Церкву прикладом і наукою св. Василія. Вчини щоб ми покірно пізнали твою правду і впровадили її у дію через любов. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, який з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, Бог на віки віків. Амінь.

     Отець Назарій ЛАНЬКО

     Читай також

    • #НазустрічРіздву. День 21. 5 грудня. Іншою дорогою вертатися до свого краю
    • Три прості способи, як пояснити друзям свою віру в Бога
    • #НазустрічРіздву. День 17. 1 грудня. Іти назустріч Христові, попри труднощі і не боячись помилок у дорозі
     • Оціни

      How useful was this post?

      Click on a star to rate it!

      Average rating 0 / 5. Vote count: 0

      No votes so far! Be the first to rate this post.