Звідки мудреці зі Сходу дізналися про народження Ісуса?

Читай також

  • #НазустрічРіздву. День 21. 5 грудня. Іншою дорогою вертатися до свого краю
  • #НазустрічРіздву. День 20. 4 грудня. Не повертатися до Ірода, а йти дорогою життя
  • Останні слова Ісуса в Біблії
        • Звідки мудреці зі Сходу дізналися про народження Ісуса?

          Якщо задуматися, то вся історія з волхвами зі Сходу досить цікава. Звідки мудреці дізналися про народження Царя – як вони визначили це за зірками? І хто вони такі? Звідки вони знали один одного, і звідки насправді були?

          Ця історія записана тільки в одному з Євангелій (від Матея), і незважаючи на традиційне припущення, що мудреців було троє (Мельхіор із Персії, Бальтазар із Аравії і Каспар із Індії), таких подробиць немає в тексті. Насправді, ми й гадки не маємо, скільки їх прийшло,  знаємо тільки, що вони принесли три дари: мірру, ладан і золото – як для пророка, священика і царя.

          Але це не казка. Історія і наука можуть допомогти нам побачити, що ці події мали місце.

          Історичний контекст – назад у Вавилон

          Вавилон був побудований на річці Євфрат (територія сучасного Іраку) і в той час був найбільшим містом у світі. Халдейський народ, що жив на цих землях, поглинених Вавилонської імперією, славився своєю прихильністю до всіх небесних сил, і їх “мудрість” впливала на всі народи, які слідували за ними. Мідяни, перси і греки також прийняли частину їхньої системи, і ми, що живемо в Західному світі, також багато успадкували від цієї астрології древніх імперій.

          Халдейські священики розвинули теорію зв’язку між тим, що спостерігали на небі і подіями на землі.

          У 8-7 століттях до н.е. вавилонські астрономи розробили новий емпіричний підхід до астрономії. Цей вклад в астрономію і філософію науки був настільки великим, що деякі вчені розглядають це як першу наукову революцію.

          Халдеї також перебували під впливом астральної теології шумерів, які відводили богам-планетам особливу роль в сприйнятті зірок і планет. Вони вважали, що життя і щастя людини залежать від зірок і планет на небі. Родючість ґрунту залежала від світла сонця і дощу, що йде з неба, а також шкоди, яких завдавали бурі і повені, які часто траплялися в долині Євфрату, і також приходили згори. Тож вони міркували, що трони богів є на небесах, і ці боги можуть посилати процвітання або лихо. Підтримка нестабільних небес у стані задоволення вважалося необхідною умовою процвітання і навіть виживання.

          Класичні грецькі і латинські джерела використовую термін халдеї для позначення астрономів Месопотамії, які, насправді, були священиками і писарів, що спеціалізуються на астрології та інших формах ворожіння.

          Якщо коротко підсумувати – вони були мудрими, але заблукали.

          Їхні ідеї все ж ще використовуються сьогодні

          Ви коли-небудь замислювалися, чому в годині 60 хвилин? Або в колі 360 градусів? Це прийшло від стародавніх халдеїв. Вони використовували шістдесятиричную (з підставою 60) систему числення, що спрощувало запис дуже великих і дуже маленьких чисел. Практика ділити коло на 360 градусів і годину на 60 хвилин є прикладом їхньої методології, яку ми використовуємо досі.

          Вавилонська астрономія стала підставою для більшості астрономічних традицій, які розвинулися пізніше в грецькоїій та елліністичній астрономії, в класичній індійській астрономії, в астрономії Сасанидской імперії, у Візантії і в сирійській астрономії, в середньовічній ісламській і західноєвропейської астрономії. З цієї причини назви днів тижня в англійській мові мають своє коріння в халдейской астрономії, яка пов’язувала кожну планету з якимось богом (Sun-day – неділя, день Сонця; Moon-day – Monday – понеділок, день Місяця; Thor’s-day – Thursday – четвер, день бога Тора і т.д.).

          Їх вплив поширився далеко за межі їх проживання, але Бог також доклав Свою руку до всієї цієї історії.

          Бог посилає людини для пояснення істини

          Коли євреї були заведені в полон до Вавилону в 6-му столітті до н.е., Бог одним пострілом убив двох зайців. Він виконав Свої цілі щодо Ізраїлю, а також досяг вавилонян, які жили в омані і страху, поклоняючись сонцю, місяцю і зіркам.

          Даниїл був рабом серед вавилонян, але він також був і Божим послом, обраним, щоб навчити їх про єдиного правдивого Бога.  В умовах, створених Богом, цар був дуже стурбований сном, який не міг пояснити жоден із халдеїв, при всій їх мудрості. Жодна їхня магія і  гадання не могли допомогти їм. Тільки Даниїл зумів розгадати цю таємницю. Ціла імперія почала пізнавати, що є Один Бог, який панує над будь-якої владою, яку вони знали до цього.

          Даниїл пояснює царю:

          “Даниїл у відповідь цареві: «Тайни, про яку цар питає, не можуть ні мудреці, ні чародії, ні віщуни, ні звіздознавці виявити цареві. Але є на небесах Бог, який відкриває тайни й який показав цареві Навуходоносорові, що має статись наприкінці днів. “(Даниїла 2: 27-28)

          Даниїл говорить про Бога Небес, який створив небо і керує ним, щоб його почула вавилонська знать. Даниїл і його друзі кілька разів доводили, що Бог Ізраїлю не тільки знає небо, але і управляє ним.У результаті чого цар Навуходоносор упав ниць перед Даниїлом зі словами:

          “Далі заговорив цар до Даниїла й мовив: «Справді Бог ваш – Бог над богами, Володар над володарями й відкривач тайн, якщо ти ото спромігся виявити цю тайну»” (Даниїла 2:47)

          Даниїл і його друзі були піднесені в царстві і поставлені на високі позиції, і більш того, в той час Навуходоносор закликав свій народ поклонятися єдиному правдивому Богові. Він говорив вавилонянам дивитися не на зірки, а на свого Творця – Бога Авраама, Ісака та Якова.

          Халдеї познайомилися з Богом і з Його словом.

          І Даниїл став керівником волхвів.

          Вивчення неба з Біблією в руках

          Отже, у халдеїв були знання в галузі астрономії (це не те ж саме, що астрологія!) І доступ до істини про Бога Ізраїлю. Даниїл і його друзі отримали освіту у халдеїв, але у них також була Тора і деякі книги пророків.

          “Першого року його царювання я, Даниїл, намагався зрозуміти в книгах число років, яке, за Господнім словом до пророка Єремії, мало пройти над руїнами Єрусалиму: 70 років”  (Даниїла 9:2).

          Крім того, до Даниїла особисто приходив архангел, який розповів їм, коли точно прийде Месія, Цар Юдейський.

          Ось що сказав Гавриїл:

          “Тож знай і зрозумій: від виходу слова, щоб відбудувати Єрусалим до Помазаного князя – сім седмиць. А через шістдесят дві седмиці знов буде відбудований майдан і рів, але в тісноті часів. А по шістдесят двох седмицях Помазаний буде знесений, і нічого не буде для нього. А місто й святиню зруйнує народ вождя, що прийде; кінець же його буде в повіні, і аж до кінця буде війна – вирішення спустошень.” (Даниїла 9: 25-26)

          Даниїл, один із стародавніх волхвів халдейських, віщує час пришестя Месії і той факт, що Він “буде вбитий” до руйнування Другого Храму. Якщо рахувати від указу про відновлення Єрусалима, виходить 7 седмиць + 62 седмиці – 483 року.

          Це визначає тимчасові рамки.

          У 445 році до н.е. перський цар Артаксеркс дає Неємії необхідний указ про відновлення Єрусалима і Храму.

          “У місяці Ніссані, двадцятого року царя Артаксеркса, стояло перед ним вино. Я взяв та й подав цареві й намагався не бути смутним перед ним. Але цар промовив до мене: «Чого ти сумний на виду? Адже ж ти не хворий. Ніщо інше, як якусь журбу маєш на серці.» Я злякався вельми й сказав цареві: «Нехай цар живе повіки! Як же не бути смутним моєму обличчю, коли місто, де гроби батьків моїх, зруйноване й брами його спалені вогнем!» І сказав цар до мене: «Чого ж ти просиш?» Тут я помолився Богові неба і сказав цареві: «Коли цареві довподоби й коли слуга твій тобі вгодний, пошли мене в Юдею, в місто, де гроби батьків моїх, щоб я відбудував його.» І сказав мені цар: із царицею, що сиділа коло нього: «Скільки триватиме твоя подорож, і коли ти повернешся?» Тож припало до серця цареві послати мене, і я означив йому час. Далі сказав я цареві: «Коли цареві довподоби, нехай дадуть мені листи до начальників заріччя, щоб вони мене пропустили, доки не дійду до Юдеї, та й лист до Асафа, царського лісничого, щоб дав мені дерева на колоди для брам у твердині, що при храмі, на міські мури та на дім, в якому буду жити. І дав мені цар, бо добродійна рука мого Бога була надо мною.” (Неємії 2: 1-8).

          І в цей момент починається відлік.

          Ось як стародавні халдеї дізналися, коли шукати і що шукати. Мудрість могла передаватися в середовищі халдейських волхвів від покоління до покоління.

          Вивчаючи небо під час народження Ісуса з використанням технології NASA, Рік Ларсон виявив надзвичайно рідкісне явище: “царська” планета (Юпітер) тричі перетинала “царську” зірку Регул в сузір’ї Лева, “царя” звірів. Цар, цар, цар. Більш того, сузір’я Лева (яке називається так у всіх мовах, наскільки нам дозволяють простежити історичні записи) асоціюється з царським коліном Юди. Левом із коліна Юди. Загалом, все стало зрозуміло.

          Вони почали відлік від Даниїла, і знали, що шукають на небі. Вони розуміли зірки, Слово Боже і пророцтва, і у них була віра, щоб повірити у все це.

          І вони прийшли. З ідеальними дарами.

          задуматися, то вся історія з волхвами зі сходу досить цікава. Звідки мудреці дізналися про народження Царя – як вони визначили це за зірками? І хто вони такі? Звідки вони знали один одного, і звідки насправді були?

          Ця історія записана тільки в одному з Євангелій (від Матея), і незважаючи на традиційне припущення, що мудреців було троє (Мельхіор із Персії, Бальтазар із Аравії і Каспар із Індії), таких подробиць немає в тексті. Насправді, ми й гадки не маємо, скільки їх прийшло,  знаємо тільки, що вони принесли три дари: мірру, ладан і золото – як для пророка, священика і царя.

          Але це не казка. Історія і наука можуть допомогти нам побачити, що ці події мали місце.

          Історичний контекст – назад у Вавилон

          Вавилон був побудований на річці Євфрат (територія сучасного Іраку) і в той час був найбільшим містом у світі. Халдейський народ, що жив на цих землях, поглинених Вавилонської імперією, славився своєю прихильністю до всіх небесних сил, і їх “мудрість” впливала на всі народи, які слідували за ними. Мідяни, перси і греки також прийняли частину їхньої системи, і ми, що живемо в Західному світі, також багато успадкували від цієї астрології древніх імперій.

          Халдейські священики розвинули теорію зв’язку між тим, що спостерігали на небі і подіями на землі.

          У 8-7 століттях до н.е. вавилонські астрономи розробили новий емпіричний підхід до астрономії. Цей вклад в астрономію і філософію науки був настільки великим, що деякі вчені розглядають це як першу наукову революцію.

          Халдеї також перебували під впливом астральної теології шумерів, які відводили богам-планетам особливу роль в сприйнятті зірок і планет. Вони вважали, що життя і щастя людини залежать від зірок і планет на небі. Родючість ґрунту залежала від світла сонця і дощу, що йде з неба, а також шкоди, яких завдавали бурі і повені, які часто траплялися в долині Євфрату, і також приходили згори. Тож вони міркували, що трони богів є на небесах, і ці боги можуть посилати процвітання або лихо. Підтримка нестабільних небес у стані задоволення вважалося необхідною умовою процвітання і навіть виживання.

          Класичні грецькі і латинські джерела використовую термін халдеї для позначення астрономів Месопотамії, які, насправді, були священиками і писарів, що спеціалізуються на астрології та інших формах ворожіння.

          Якщо коротко підсумувати – вони були мудрими, але заблукали.

          Їхні ідеї все ж ще використовуються сьогодні

          Ви коли-небудь замислювалися, чому в годині 60 хвилин? Або в колі 360 градусів? Це прийшло від стародавніх халдеїв. Вони використовували шістдесятиричную (з підставою 60) систему числення, що спрощувало запис дуже великих і дуже маленьких чисел. Практика ділити коло на 360 градусів і годину на 60 хвилин є прикладом їхньої методології, яку ми використовуємо досі.

          Вавилонська астрономія стала підставою для більшості астрономічних традицій, які розвинулися пізніше в грецькоїій та елліністичній астрономії, в класичній індійській астрономії, в астрономії Сасанидской імперії, у Візантії і в сирійській астрономії, в середньовічній ісламській і західноєвропейської астрономії. З цієї причини назви днів тижня в англійській мові мають своє коріння в халдейской астрономії, яка пов’язувала кожну планету з якимось богом (Sun-day – неділя, день Сонця; Moon-day – Monday – понеділок, день Місяця; Thor’s-day – Thursday – четвер, день бога Тора і т.д.).

          Їх вплив поширився далеко за межі їх проживання, але Бог також доклав Свою руку до всієї цієї історії.

          Бог посилає людини для пояснення істини

          Коли євреї були заведені в полон до Вавилону в 6-му столітті до н.е., Бог одним пострілом убив двох зайців. Він виконав Свої цілі щодо Ізраїлю, а також досяг вавилонян, які жили в омані і страху, поклоняючись сонцю, місяцю і зіркам.

          Даниїл був рабом серед вавилонян, але він також був і Божим послом, обраним, щоб навчити їх про єдиного правдивого Бога.  В умовах, створених Богом, цар був дуже стурбований сном, який не міг пояснити жоден із халдеїв, при всій їх мудрості. Жодна їхня магія і  гадання не могли допомогти їм. Тільки Даниїл зумів розгадати цю таємницю. Ціла імперія почала пізнавати, що є Один Бог, який панує над будь-якої владою, яку вони знали до цього.

          Даниїл пояснює царю:

          “Даниїл у відповідь цареві: «Тайни, про яку цар питає, не можуть ні мудреці, ні чародії, ні віщуни, ні звіздознавці виявити цареві. Але є на небесах Бог, який відкриває тайни й який показав цареві Навуходоносорові, що має статись наприкінці днів. “(Даниїла 2: 27-28)

          Даниїл говорить про Бога Небес, який створив небо і керує ним, щоб його почула вавилонська знать. Даниїл і його друзі кілька разів доводили, що Бог Ізраїлю не тільки знає небо, але і управляє ним.У результаті чого цар Навуходоносор упав ниць перед Даниїлом зі словами:

          “Далі заговорив цар до Даниїла й мовив: «Справді Бог ваш – Бог над богами, Володар над володарями й відкривач тайн, якщо ти ото спромігся виявити цю тайну»” (Даниїла 2:47)

          Даниїл і його друзі були піднесені в царстві і поставлені на високі позиції, і більш того, в той час Навуходоносор закликав свій народ поклонятися єдиному правдивому Богові. Він говорив вавилонянам дивитися не на зірки, а на свого Творця – Бога Авраама, Ісака та Якова.

          Халдеї познайомилися з Богом і з Його словом.

          І Даниїл став керівником волхвів.

          Вивчення неба з Біблією в руках

          Отже, у халдеїв були знання в галузі астрономії (це не те ж саме, що астрологія!) І доступ до істини про Бога Ізраїлю. Даниїл і його друзі отримали освіту у халдеїв, але у них також була Тора і деякі книги пророків (“Першого року його царювання я, Даниїл, намагався зрозуміти в книгах число років, яке, за Господнім словом до пророка Єремії, мало пройти над руїнами Єрусалиму: 70 років”  Даниїла 9:2). Крім того, до Даниїла особисто приходив архангел, який розповів їм, коли точно прийде Месія, Цар Юдейський.

          Ось що сказав Гавриїл:

          “Тож знай і зрозумій: від виходу слова, щоб відбудувати Єрусалим до Помазаного князя – сім седмиць. А через шістдесят дві седмиці знов буде відбудований майдан і рів, але в тісноті часів. А по шістдесят двох седмицях Помазаний буде знесений, і нічого не буде для нього. А місто й святиню зруйнує народ вождя, що прийде; кінець же його буде в повіні, і аж до кінця буде війна – вирішення спустошень.” (Даниїла 9: 25-26)

          Даниїл, один із стародавніх волхвів халдейських, віщує час пришестя Месії і той факт, що Він “буде вбитий” до руйнування Другого Храму. Якщо рахувати від указу про відновлення Єрусалима, виходить 7 седмиць + 62 седмиці – 483 року.

          Це визначає тимчасові рамки.

          У 445 році до н.е. перський цар Артаксеркс дає Неємії необхідний указ про відновлення Єрусалима і Храму.

          “У місяці Ніссані, двадцятого року царя Артаксеркса, стояло перед ним вино. Я взяв та й подав цареві й намагався не бути смутним перед ним.

          Але цар промовив до мене: «Чого ти сумний на виду? Адже ж ти не хворий. Ніщо інше, як якусь журбу маєш на серці.» Я злякався вельми й сказав цареві: «Нехай цар живе повіки! Як же не бути смутним моєму обличчю, коли місто, де гроби батьків моїх, зруйноване й брами його спалені вогнем!» І сказав цар до мене: «Чого ж ти просиш?» Тут я помолився Богові неба і сказав цареві: «Коли цареві довподоби й коли слуга твій тобі вгодний, пошли мене в Юдею, в місто, де гроби батьків моїх, щоб я відбудував його.» І сказав мені цар: із царицею, що сиділа коло нього: «Скільки триватиме твоя подорож, і коли ти повернешся?» Тож припало до серця цареві послати мене, і я означив йому час. Далі сказав я цареві: «Коли цареві довподоби, нехай дадуть мені листи до начальників заріччя, щоб вони мене пропустили, доки не дійду до Юдеї, та й лист до Асафа, царського лісничого, щоб дав мені дерева на колоди для брам у твердині, що при храмі, на міські мури та на дім, в якому буду жити. І дав мені цар, бо добродійна рука мого Бога була надо мною.” (Неємії 2: 1-8).

          І в цей момент починається відлік.

          Ось як стародавні халдеї дізналися, коли шукати і що шукати. Мудрість могла передаватися в середовищі халдейських волхвів від покоління до покоління.

          Вивчаючи небо під час народження Ісуса з використанням технології NASA, Рік Ларсон виявив надзвичайно рідкісне явище: “царська” планета (Юпітер) тричі перетинала “царську” зірку Регул в сузір’ї Лева, “царя” звірів. Цар, цар, цар. Більш того, сузір’я Лева (яке називається так у всіх мовах, наскільки нам дозволяють простежити історичні записи) асоціюється з царським коліном Юди. Левом із коліна Юди. Загалом, все стало зрозуміло.

          Вони почали відлік від Даниїла, і знали, що шукають на небі. Вони розуміли зірки, Слово Боже і пророцтва, і у них була віра, щоб повірити у все це.

          І вони прийшли. З ідеальними дарами.

          Переклад Наталії ПАВЛИШИН

           

          Читай також

        • #НазустрічРіздву. День 21. 5 грудня. Іншою дорогою вертатися до свого краю
        • #НазустрічРіздву. День 20. 4 грудня. Не повертатися до Ірода, а йти дорогою життя
        • Останні слова Ісуса в Біблії
          • Оціни

            How useful was this post?

            Click on a star to rate it!

            Average rating 5 / 5. Vote count: 1

            No votes so far! Be the first to rate this post.

               

              Про автора

              Журналіст "ДивенСвіт"