Мати Тереза ​​для повій

Читай також

 • Йосиф Сліпий зміг — зможу і я! Історик Церкви і військовий про випробовування долі
 • Дещо про біснуватість
 • 10 заповідей спокою Івана Павла ІІ
    • Мати Тереза ​​для повій

     Чи можливо все пробачити? Ця історія сталася в Швеції: в дитинстві Еліза пережила насильство, потім втекла з дому і потрапила в мережу проституції. Потім – алкоголізм і наркоманія. Цю жертву насильства сьогодні тисячі людей називають «ангелом повій вулиці Мальмскіллнадсгатан» (однієї з центральних вулиць Стокгольму). Іноді її звуть «Матір’ю Терезою для повій».

     При зустрічі з нею мимоволі виникає питання: як таке можливо? Як вийшло, що очі цієї шведської жінки, яка з самого дитинства пережила страшну трагедію, випромінюють тільки глибокий мир і радість?

     Хочу зустрітися з Папою

     Я зустрілася з Елізою Ліндквіст, коли вона приїхала в Рим в травні, щоб вітати Папу в кінці аудієнції. У неї було лише одне бажання: вона хотіла сказати «спасибі» Папі Франциску за боротьбу з торгівлею людьми.

     Еліза Ліндквіст вітає Папу після аудієнції (травень 2019 г.)

     Еліза Ліндквіст – ровесниця Папи: як і він, вона народилася в 1936-му. Як і він, вона енергійна і рішуча, – хоча все це вміщується в півтора метри зросту. Щоб було зручніше подати руку Франциску, після аудієнції Еліза піднімається на перекладину огорожі.

     «Я чув про тебе, – каже Папа, – Ти робиш чудову справу!».

     Папа має на увазі ночі, які Еліза проводить, допомагаючи вуличним жінкам в Стокгольмі і приносячи їм розраду. Уже понад 20 років вона намагається їх підтримати, бути для них матір’ю і нагадати, що існує життя і за межами панелі.

     А кому, як не їй, про це знати, – адже колись і вона була однією з них.

     Еліза Ліндквіст в дитинстві

     Важке дитинство

     Еліза Ліндквіст народилася в маленькому шведському селі, і з п’яти років сексуальне насильство стало частиною її повсякденного життя. Вона підкреслює, що насильником був не батько, а люди, близькі до сім’ї. Налякана, вона підпорядковувалася і була впевнена, що це – частина того, що всім дітям належить терпіти. «Коли мене запрошували на обід до них додому, я знала, яку ціну маю заплатити. А після тікала, в той час як вони погрожували, що вб’ють мене, якщо я комусь розповім».

     Біль Елізи полягала в тому, що не можна було довіряти жодному дорослому. Вона була покинута всіма, хто повинен був її захистити. Навіть мати відверталася, коли чоловіки вели її в іншу кімнату. У школі ж, відправляючи учнів на подвір’я на зміну, вчитель велів їй залишитися.

     Її батько був єдиним, хто іноді брав її на руки і казав: «Моя маленька». Решта ж її карали за те, що вона була «дурна і погана».

     «Думаю, що без цих маленьких проявів ніжності з боку батька я б не змогла вижити».

     Але зі смертю батька, що настала, коли Елізі було 10 років, життя стало ще важче. Новий співмешканець мами був алкоголіком і постійно нападав на Елізу.

     «Одного разу він приставив до мого обличчя рушницю, і я – тоді мені було всього 10 років, – благала його вистрілити, бо не хотіла жити».

     Рушниця виявилася незарядженою, і чоловік не зміг вистрілити. «Господу було завгодно, щоб я жила, хоча тоді я ще не знала про Його існування».

     Еліза Ліндквіст в дитинстві

     “Яка красуня”

     У 14 років Еліза тікає з дому, їде в місто і знаходить там нормальну сім’ю, яка про неї піклується. «Коли мати сімейства розділа мене у перший вечір, я вже змирилася з думкою, що тут все продовжиться. Але вона розділа мене тільки щоб вимити, і зробила це дуже тактовно».

     На цьому місці розповіді Еліза хмуриться. «Те, що відбулося зі мною потім, трапляється з тисячами сучасних дівчат. Сутенери впізнають бездоганну жертву і знають, як її захопити ». У разі Елізи це була жінка. Одного разу вона підійшла до неї і сказала: «Яка ж ти красуня!».

     «Це була дуже гарна жінка. Ніхто раніше не говорив мені, що я красива, і в той момент я повністю віддалася їй під владу. Я готова була зробити для неї все що завгодно. Я називала її мамою, а вона купувала мені одяг і косметику. Одного разу вона сказала, що мені потрібно для неї попрацювати, продавати своє тіло клієнтам. Мені було 16 років, і я послухалася».

     Еліза не пам’ятає, скільки років вона пропрацювала для цієї жінки. Пам’ятає тільки, як це було в останній раз: вона пережила жорстоке насильство з боку клієнта, повернулася до господині і сказала, що не може більше собою торгувати.

     “Мені пощастило. Коли в наш час дівчина відмовляється продовжувати “надавати секспослуги”, її вбивають, а тіло ховають. Моя господиня відкрила переді мною двері і зіштовхнула зі сходів: “Тобі тут не місце” ».

     Так Еліза стала бездомною. Вона шукала їжу в сміттєвих баках на вулиці. «Мені були знайомі лише деструктивні стосунки, тому я стикалася виключно з агресивними чоловіками. Щоб забути, я змішувала алкоголь з таблетками, і моя залежність ставала все більш безнадійною».

     Еліза Ліндквіст у віці 80 років

     Світло Ісуса

     Я дивлюся на неї і бачу на її обличчі лише спокій і радість. Трагічна повість не залишила жодних слідів, не залишила ні гіркоти, ні образи.

     «У 1994 році мене поклали в реабілітаційний центр. Всі мене боялися. Як тільки до мене хто-небудь наближався, я починала штовхати, а коли бачила чоловіка, то кричала і непристойно лаялася. У мені не було нічого, крім озлобленості».

     У цьому центрі – розповідає Еліза – до неї ставилися якось дивно. «Всі посміхалися. Спочатку я подумала, що це точно психлікарня, а посмішки – провокація. Через деякий час я стала думати, що причина цих посмішок напевно полягає в фантастичних хімічних субстанціях. Я запитала, що за таблетки вони приймають». Але замість таблеток ці люди відвели Елізу в каплицю і стали за неї молитися. Замкнута, недовірлива Еліза спостерігала за ними, не розуміючи, що відбувається.

     «Я нічого не знала про Бога і про молитву: для мене Церква була місцем смерті».

     У певний момент сталося те, що вона називає надприродним втручанням. «У мене виникло фізичне відчуття ніби мене облили світлом і миром. Ісус був єдиним, хто міг мене вилікувати. Я була безнадійною людиною. Так і сталося, і я народилася знову. Коли сьогодні мене запитують, скільки мені років, я відповідаю: двадцять п’ять. 25 років тому Ісус дав мені життя, і я навчилася ходити в Його любові ».

     Немає зцілення без прощення

     Кілька місяців по тому, коли Еліза звикла дивитися на себе новими очима і робила перші кроки у вірі, духівник повідав їй ще про один крок: вона повинна пробачити.

     «Я знову відреагувала з озлобленостю. Як він міг вимагати від мене пробачити зло, заподіяне мені безліччю людей? ». Їй пояснили, розповідає Еліза, що вона ніколи не зможе зцілитися, якщо не пробачить.

     «Це був довгий, болісний процес. Я постійно молилася в каплиці, вимовляючи ім’я за ім’ям. Нарешті я зуміла пробачити і мою матір, яка мене не любила і не захистила. Я зрозуміла, що вона не могла, що вона, в свою чергу, була жертвою».

     Еліза Ліндквіст розмовляє на вулиці з жінкою

     Ангел повій

     Ось уже більше 20 років Еліза Ліндквіст використовує пережитий досвід, щоб допомогти іншим жінкам: «Коли я вперше вийшла вночі на відому вулицю повій в Стокгольмі, Мальмскіллнадсгатан, я побачила саму себе і зрозуміла, що саме тут я повинна діяти».

     Вночі Еліза Ліндквіст роздає теплий одяг

     І вона діє: своїм материнською, вірною присутністю. Вона вислуховує, обіймає, приносить чай і теплий одяг, необхідні в холодні зимові ночі.

     «Кожен раз, коли мені вдається врятувати дівчину від вулиці, я сприймаю це як найвищу нагороду. Але я там потрібна перш за все для розради і підтримки, для того щоб пояснити, що вони улюблені, що вони не самотні », – розповідає Еліза. – Вони ж називають мене мамою ».

     18 жовтня 2016 року, з нагоди Європейського дня боротьби проти торгівлі людьми, Елізу запросили виступити в Європарламенті. У своїй промові перед депутатами вона підкреслила відповідальність установ: потрібні конкретні рішення, щоб повністю припинити торгівлю людьми, – причому всі країни-члени винні в цій проблемі. «На закінчення я сказала, що повернуся, коли мені виповниться 90 років, і подивлюся, як вони виконують свої зобов’язання».

     Після аудієнції ми проходимо через площу, і я питаю, чому вона шкутильгає. Вона коротко відповідає: «Нещодавно мене скинули з ескалатора. Декому моя присутність біля повій дуже заважає».

     Родина за Радіо Ватикан

     Читай також

    • Йосиф Сліпий зміг — зможу і я! Історик Церкви і військовий про випробовування долі
    • Дещо про біснуватість
    • 10 заповідей спокою Івана Павла ІІ
     • Оціни

      How useful was this post?

      Click on a star to rate it!

      Average rating 0 / 5. Vote count: 0

      No votes so far! Be the first to rate this post.