Правила Ігнатія Лойоли, які я хотів би знати в 15 років

Читай також

 • #НазустрічРіздву. День 21. 5 грудня. Іншою дорогою вертатися до свого краю
 • Три прості способи, як пояснити друзям свою віру в Бога
 • #НазустрічРіздву. День 17. 1 грудня. Іти назустріч Христові, попри труднощі і не боячись помилок у дорозі
    • Правила Ігнатія Лойоли, які я хотів би знати в 15 років

     Пропонуємо вашій увазі роздуми ірландського єзуїта Брендана Макмануса, який на підставі свого власного досвіду показує, наскільки актуальною є спадщина святого, який жив у XVI столітті.

     Я прожив чудове життя: був єзуїтом, до цього працював у комп’ютерній галузі, а ще раніше був фермером у Ферманн (Північна Ірландія). Найбільш цінні думки про те, як ставитися до життєвого досвіду і як приймати правильні рішення, прийшли до мене завдяки духовним вправам святого Ігнатія.

     І тепер, оглядаючись у минуле у світлі цього досвіду, я пишу лист до 15-річного себе, коли я був сповнений хаотичних ідей, прагнень і бажань, про те, що я знайшов для себе корисного в правилах св. Ігнатія.

     У житті немає помилок, є тільки уроки

     Поганого досвіду не існує, є лише можливості для самоаналізу і зростання. Практика рефлексії, роздуми і аналіз минулих подій, наповнений співчуттям, допомагає правильно усвідомити подію і зробити відповідні висновки. Якщо при цьому якийсь досвід ми віднесемо до категорії «поганого» чи «невдалого», це дистанціює нас від нього і не дасть можливості чогось навчитися. Деякі з найбільш важливих можливостей для зростання я отримав з болісного досвіду. Потрібно зустрічатися з небажаними ситуаціями лицем до лиця і проходити через них. Наприклад, коли проходиш через стан горя і печалі, парадоксальним чином з’являються сили і здібність допомогти іншим. Якщо подивитися на важкі ситуації в ширшій перспективі, їхній істинний сенс відкривається в тому, що вони – кроки на нашому шляху. Бог присутній у всьому, особливо в тому, що здається болем і поразкою.

     Життя – це шлях, а не пункт призначення

     Один літній брат-єзуїт якось сказав мені, що більшість людей спочатку зосереджується на тому, щоб досягти якоїсь мети: успіху, грошей, слави і т.п. І лише пізніше вони починають шукати сенс і намагаються зробити щось значуще, що зробить цей світ кращим. Саме так я поступав, працюючи в комп’ютерній індустрії: я швидко досяг бажаного матеріального достатку і статусу, але цей досвід виявився порожнім і безрадісним, що спонукало мене до пошуку справжнього покликання у священстві. По суті, це вказує на те, що в кожному з нас є щось унікальне, що ми можемо запропонувати цьому світу. Щастя полягає в тому, щоб робити це на благо інших. Однак на шляху пошуку цього сенсу багато доріг можуть вести в тупик. Бог з нами в наших найпотаємніших, а не в поверхневих бажаннях.

     Щастя – це внутрішня робота

     Наша культура часто настільки зосереджена на «пастках» успіху, добробуту і споживацтва, що у молодих людей створюється враження про сенс життя як про щось зовнішнє. У тому, щоб щось мати: роботу, машину, партнера, власність, будинок, гарне тіло, татуювання і т.п. Однак це «перевірений рецепт» для того, щоб життя було порожнім і нещасним по всім духовним і загальнолюдським мірками. Всі ці речі не наповнюють людське серце і не приносять будь-якого задоволення, скільки б не проголошувалися їхня привабливість та престиж усіма можливими маркетинговими і рекламними методами. Йти всередину себе, бути в гармонії з самими собою, не триматися за речі занадто сильно, бути співчутливим і любити неегоїстично – набагато складніше, але саме це в кінцевому рахунку приносить справжнє задоволення. Варто користуватися речами цього світу лише остільки, оскільки вони ведуть нас до Бога.

     Краще – ворог хорошого

     Ігнатіанська духовність роз’яснює нам складне життєве питання про те, чому перфекціонізм та ідеалізм, хоча і здаються нам гарними, часто призводять до розчарування і відчаю. Бажання поліпшити те, що спочатку є хорошим, перетворюється в недосяжний ідеал, через який ми страждаємо, бо не можемо його досягти. Більш продуктивним способом дії буде «спустити» ці ідеали з небес на землю і розглянути їх у світлі людських можливостей. Щоб почати рух по шляху, необхідно відштовхуватися від існуючої реальності і розробляти поетапно наступні кроки. Поставити собі питання: «Чи дійсно це добре?» Або: «Куди це приведе мене?» Вкрай важливо не попастися у пастку ідеалізму або недосяжної досконалості. Звичайно, протилежна крайність – прийняти існуючий стан речей і просто плисти за течією, – теж не вихід. Найчастіше є третій варіант, «серединний шлях», який проходить між двома крайнощами. 

     Порівняння веде до розпачу

     Я пам’ятаю, як мене вразила ця фраза, вимовлена ​​моїм братом-американцем під час одного проекту з участю молодих людей, яких ми разом супроводжували. Порівняння себе з іншими і самооцінка за зовнішніми ознаками настільки глибоко увійшли в наше життя, що ми не помічаємо, наскільки часто ми робимо це і як сильно це нам шкодить. Тільки подивіться на всі ці журнали, телепрограми, рекламу, шоу і веб-сайти знаменитостей, які створюють нав’язливу картину того, як живуть інші люди. Порівняння цієї картини з нашим стилем життя веде до тривоги, незадоволення і навіть до заздрості. Це вірний спосіб стати нещасним, оскільки при порівнянні себе з іншими завжди виявляється, що ті безсумнівно сильніші, розумніші, більш компетентні, заможніші. Треба мати багато мужності, щоб не попастися в цю звабливу пастку, однак справжнього щастя можна досягти, тільки якщо смиренно оцінити свої сильні сторони і таланти, – побачити, що мені даровано щось унікальне, що може зробити світ кращим. Справжня свобода полягає в тому, щоб жити, виходячи з нашої істинної сутності.

     Будуй свій дім на камені, а не на піску, щоб він зміг витримати неминучі шторми

     При будівництві важливо закласти міцний фундамент. Ця робота може здаватися нудною або марною, але показує свою важливість в період кризи. Наприклад, це означає, що варто «запастися» ресурсом життєстійкості, щоб вміти вистояти в шторм: займатися духовними практиками – молитвою, роздумами над Святим Письмом. Це необхідно для того, щоб бачити перспективу в разі неминучих травмуючих ситуацій, бути в змозі впоратися з нестійкими емоціями. Шторми або кризи рано чи пізно «постукають у двері» і стануть перевіркою, наскільки міцно закладений фундамент.

     Відповідно, періоди гарної погоди потрібно використовувати для створення резервів і зміцнення тих місць, які повинні довести свою міцність в складні часи. Якщо будувати будинок на піску (іншими словами, не готуватися до того, що може статися), пожинатимеш  важкі наслідки, коли прийдуть важкі часи. Внутрішні ресурси, підготовка, зміцнення і знання самого себе дуже знадобляться в момент потреби. Коли приходить час пустелі, пам’ятай про періоди розради. Під час випробувань не відміняй прийнятих здорових рішень.

     Квітни там, де тебе посадили

     Однією з найбільших психологічних помилок є, мабуть, така ментальна пастка: «Якби я не опинився тут, цього б зі мною не сталося». Вся енергія і думки, спрямовані на бажання, щоб події сталися по-іншому, йдуть даремно і не допомагають вирішити поставлене перед нами завдання. Наш розум може захопитися фантазуванням про те, як було б, якби все було по-іншому, проте тут є найсправжнісінька пастка, тому що це спроба заперечення реальності і втечі від неї. Необхідно прийняти реальність, в якій ви перебуваєте, враховуючи, що вона ніколи не стане ідеальною, але в ній є альтернативи та можливі рішення. Коли я був бойскаутом, нас вчили, що в навколишньому середовищі завжди можна знайти достатньо ресурсів для вирішення проблеми. Отже, замість того щоб бажати, щоб усе було по-іншому, подивіться навколо і знайдіть, що може стати корисним інструментом. Шлях св. Якова пропонує своє формулювання цієї ідеї: «Шлях дає можливості». Ви помітите, що йдете по святій землі, якщо у вас є очі, щоб це побачити.

     Остерігайтеся вирішення проблем за допомогою “срібної кулі” або магічної формули.

     Будучи духовним наставником і вислуховуючи історії людей, я часто зустрічаюся з ілюзорним пошуком «срібної кулі» або магічного інгредієнта, який раптово вирішить усі життєві проблеми. Фільми про супергероїв, маніпулятивна реклама і дешеві телевізійні сенсації розпалюють подібне уявлення. На жаль, часто цей шлях веде до наркотичної залежності, примітивізму або шарлатанства. Думка, що якась одна річ, якщо тільки ми її знайдемо, все змінить, має величезний вплив на уяву людей, оскільки інтернет рясніє «миттєвими» рішеннями і чудодійним зіллям.

     Однак для більшості з нас, людей, реальність більш приземлена і заснована на процесах: ми повинні докладати зусиль на різних рівнях (фізичному, емоційному, освітньому, соціальному, духовному і так далі), беручи на себе зобов’язання перед різними інститутами, що складаються з інших людей . Йдеться про такі дії, як підвищення кваліфікації, цілеспрямоване тренування або вправи, регулярна молитва. Преображення в дусі того, що сталося з Савлом на шляху в Дамаск, або миттєве осяяння, втрачає силу без підтримки, допомоги і зусиль – навіть св. Павло після падіння з коня витратив десять років, перш ніж став апостолом! Зазвичай Бог проявляється не чудесним чином, а в людських буднях, «щоденних» чудесах.

     Страх – поганий порадник 

     Страх, тривожність і занепокоєння – звичайна частина  нашої реальності як людських істот. Їх присутність – це даність, але саме те, як ми чинимо з ними, визначає нас. У нашому постмодерному світі існує тенденція віддавати пріоритет емоціям («якщо відчуваєш, що це добре, роби це»), і незважаючи на те, що часто такий підхід цілком себе виправдовує, є деякі очевидні недоліки, пов’язані з раптовими емоційними реакціями. Люди, які мають схильність до страху, можуть «канонізувати» цей емоційний прояв настільки, що він стане домінувати в прийнятті всіх рішень. Звичайно, є і протилежна реакція, яка спонукає нас долати страх і вести себе необачно. Однак обидві вони, в кінцевому рахунку, джерелом мають страх і неврівноваженість: страх може бути корисним індикатором, що дозволяє бути обачним в деяких ситуаціях, але доведений до крайності, він деформує і паралізує. Можна запропонувати таку формулу як робочий девіз: «відчувати страх і все одно діяти згідно з тим, що видається найкращим виходом». Майте сміливість реалізувати ваші кращі рішення.

     Просити про допомогу – найбільша мудрість

     Через складність і тиск світу існує тенденція тримати все всередині, як ніби намагаючись утримати мішок з мавпами – однак, врешті-решт, вони все одно вибираються назовні. Я особисто бачив спустошення, якщо люди не розібралися зі своїми емоціями. Можливість розділити в безпечному просторі тягар з кимось, кому довіряєш, приносить величезне полегшення. Часто перешкодою до цього є гордість, незалежність і боязнь здаватись слабким. Мудрість Ігнатія містить дуже корисне правило: потрібно свідомо діяти проти тих негативних імпульсів, які заважають отримати необхідну допомогу. Уміння свідомо і активно шукати допомогу і підтримку для себе – це найбільша мудрість, і вона робить життя набагато більш стерпним. Бог – в реальній, людській дії.

     Джерело

     Читай також

    • #НазустрічРіздву. День 21. 5 грудня. Іншою дорогою вертатися до свого краю
    • Три прості способи, як пояснити друзям свою віру в Бога
    • #НазустрічРіздву. День 17. 1 грудня. Іти назустріч Христові, попри труднощі і не боячись помилок у дорозі
     • Оціни

      How useful was this post?

      Click on a star to rate it!

      Average rating 0 / 5. Vote count: 0

      No votes so far! Be the first to rate this post.