Глава УГКЦ: «У нас крадуть Різдво, як у казці про Гаррі Поттера»

Читай також

 • У пошуках крихти надії
 • «Пишучи вірш, молюся»: поезія семінариста про Україну, Бога та любов підкорила серця тисяч українців
 • Нехай направиться. Перший тиждень Великого посту
    • Глава УГКЦ: «У нас крадуть Різдво, як у казці про Гаррі Поттера»

     Перед Україною постав великий виклик, коли Різдво Христове перетворюється на світське Різдво без новонародженого Ісуса. Таку позицію висловив Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав у різдвяному інтерв’ю для радіо «Марія», яке вийде в ефір 6 і 9 січня о 21:05.

     У чому полягає цей виклик? «Саме слово “Різдво”, – пояснює він, – означає день народження. Коли ми святкуємо Різдво і не кажемо чиє, то виходить, святкуємо Різдво без новонародженого. Це доволі новий феномен, який трохи дезорієнтує нас, але водночас він потребує адекватної відповіді віруючих християн. Але скажу одразу, немає єдиної адекватної відповіді на цей феномен…»

     Світське Різдво. Що це таке? Є Новий рік, пояснив Предстоятель УГКЦ, як світська вечірка, і Різдво – як релігійна подія, яку святкували передусім віруючі люди. Світське Різдво тепер – це ще одна світська вечірка.

     За спостереженнями Блаженнішого Святослава, світське Різдво має три головні риси. Насамперед – це Різдво є комерціалізованою подією. Це потужна кампанія для шопінгу. У нашій традиції ми дарували подарунки не на Різдво, а на Святого Миколая. А тепер створюється певний бренд різдвяних закупок…

     Друга риса світського Різдва – день якоїсь магії, чаклунства, казки, яку ми знаходимо в історії про Гаррі Поттера. «Я це зрозумів, коли почув, що організатори ялинки на Софійській площі поставити на ялинку капелюх. Врешті, ялинка таки отримала вифлеємську зірку, але капелюх поставили збоку, а під ним крісло. Як з’ясувалося, це зробили для того, аби сідати під ним і загадувати бажання. У Гаррі Поттері теж було Різдво, навіть була фігура викрадача Різдва… Але той світ магії нічого не має спільного зі справжньою релігійною дійсністю», – розповів Предстоятель.

     І третя риса – світське Різдво, яке позбавлене будь-якого релігійного змісту. Його святкують представники різних релігій, навіть невіруючі. Святкують як певну нагоду для свята, але не як Різдво Христове.

     «Тому Папа Франциск називає такого типу секуляризоване Різдво “викраденим Різдвом”. Це виклик. Християни втрачають монополію на Різдво, якщо так можна висловитися», – відзначив Блаженніший Святослав в інтерв’ю для радіо «Марія».

     «Це справді виклик, бо цю нову культуру, яка ось виринає, ми покликані євангелізувати. Ми повинні це “вкрадене Різдво” повернути Христові. Ми повинні внести контекст Спасителя в суспільство, шо гониться за комерцією, за магією, втрачаючи зв’язок з Богом, який присутній тут і зараз», – наголошує він.

     «Ми можемо стати схожими на тих, – просить задуматися Глава УГКЦ, – до кого стукало святе сімейство, а їм відповідали: для вас тут місця немає».

     Департамент інформації УГКЦ

     Читай також

    • У пошуках крихти надії
    • «Пишучи вірш, молюся»: поезія семінариста про Україну, Бога та любов підкорила серця тисяч українців
    • Нехай направиться. Перший тиждень Великого посту
     • Оціни

      How useful was this post?

      Click on a star to rate it!

      Average rating 0 / 5. Vote count: 0

      No votes so far! Be the first to rate this post.