«Церква сьогодні є такою, якими є її миряни», – Блаженніший Святослав у «Відкритій Церкві»

Читай також

 • «Ми, греко-католики, виражаємо нашу ідентичність за допомогою обряду».
 • Йосиф Сліпий зміг — зможу і я! Історик Церкви і військовий про випробовування долі
 • #НазустрічРіздву. День 13. 27 листопада. Споглядаючи творіння, підносити серце до Творця
    • «Церква сьогодні є такою, якими є її миряни», – Блаженніший Святослав у «Відкритій Церкві»

     26 червня в УГКЦ – День мирян. Хто такі миряни і яка їх роль у житті Церкви? Що вони можуть робити для розвитку Церкви, для розширення її простору – в першу чергу, духовного? Про це напередодні цього дня і Всецерковної прощі до Страдчу у програмі «Відкрита Церква» говорить Глава УГКЦ Блаженніший Святослав.

     Загалом Церква як інституція переживає непрості часи в сучасному секуляризованому світі. І у цьому контексті багато експертів згадують ІІ Ватиканський собор 1962-1965 років, однією із цілей якого була більша відкритість до світу і людей, і проводять паралелі із нинішнім часом і потребою Церкви йти до людей, відповідати на потреби і запит мирян. Але чи немає, у такому випадку, небезпеки для самої Церкви утратити релігійну основу і перетворитися на певного типу громадську організацію?

     Блаженніший Святослав вважає, що такої небезпеки немає, допоки люди залишаються християнами і збираються, гуртуються і діють в ім’я Бога, в якого вірять.

     «Найперше, питання такого типу: в ім’я чого чи кого ми разом збираємося? Християни, миряни збираються в ім’я того Бога, в Якого вони вірять. Тому наші мирянські спільноти за самою своєю суттю є спільнотами віруючих людей, які збираються саме для того, щоб ділитися своєю вірою, щоб бути активною частиною Церкви», – каже Глава УГКЦ.

     Глава УГКЦ підкреслив, що саме миряни творять Церкву як спільноту в ім’я Бога, саме вони є Церквою. І ця Церква потребує простору, щоб зростати у вірі.

     «Інколи ми говоримо про роль і місію мирян у Церкві. Але миряни і є Церквою. Тому для нашого мирянства необхідний простір для того, щоб зростати духовно, зростати у вірі».

     Безумовно, миряни впливають на розвиток Церкви, яка йде за своїми вірними – і географічно, і духовно.

     «Справді, Церква сьогодні є такою, якими є її миряни. Церква є там, де є миряни. Ми сьогодні говоримо що наша Церква – УГКЦ – є глобальною Церквою. Але вона стала глобальною завдяки кому? Завдяки своїм мирянам, які у різних хвилях глобалізації виїхали в різні країни світу, там заснували поселення. І перше, що будували наші емігранти – церкву, довкола якої вибудовували своє господарське, культурне, національне життя. Потім за ними йшли священики, монахи і монахині, а, відтак, єпископи. І ось ми сьогодні маємо нашу Церкву майже на всіх континентах земної кулі», – стверджує Предстоятель.

     «Останній яскравий приклад – наш наймолодший екзархат в Італії. Пригадую, як у 90-х роках туди масово поїхали на заробітки наші віруючі жінки, і там, в Італії, вони так хотіли своєї Церкви, будучи в обставинах тяжких поневірянь. І наші священики пішли за ними, тому ми сьогодні маємо нову церковну структуру», – додає він.

     Блаженніший Святослав вважає, що немає небезпеки дехристиянізації чи секуляризації об’єднань мирян, тому що це – об’єднання віруючих людей.

     «Якщо наші миряни об’єднуються в ім’я Боже, гуртуються саме для того, щоб бути Церквою, немає жодної небезпеки дехристиянізацї таких мирянських спільнот. Навпаки, активні миряни будуть дуже вимогливими до своїх священиків, не дадуть священику засидітися у захристії за чашкою кави. Вони будуть постійно приходити до нього з новими ініціативами, новими завданнями, новими пропозиціями, будуть готові самі всі ті речі реалізовувати. Але, очевидно, вони потребують певного простору, який священик повинен відкрити для наших активних мирян у нашому церковному житті. Обов’язком доброго пастиря – єпископа чи священика, є дати простір для творення таких мирянських спільнот», – зазначає Глава УГКЦ.

     Читай також

    • «Ми, греко-католики, виражаємо нашу ідентичність за допомогою обряду».
    • Йосиф Сліпий зміг — зможу і я! Історик Церкви і військовий про випробовування долі
    • #НазустрічРіздву. День 13. 27 листопада. Споглядаючи творіння, підносити серце до Творця
     • Оціни

      How useful was this post?

      Click on a star to rate it!

      Average rating 0 / 5. Vote count: 0

      No votes so far! Be the first to rate this post.