#НазустрічРіздву: День 35. Спішімо до вертепу назустріч нашому Спасителеві!

Читай також

 • #НазустрічРіздву. День 16. 30 листопада. Народження Христа: Тривога беззаконних і страждання вірних
 • Святе Письмо з розважанням на 30 листопада
 • #НазустрічРіздву. День 15. 29 листопада. Запрошення усім своїм життям шукати Бога
    • #НазустрічРіздву: День 35. Спішімо до вертепу назустріч нашому Спасителеві!

     #НазустрічРіздву: День 35. Спішімо до вертепу назустріч нашому Спасителеві!

     «…пастухи один до одного заговорили: “Ходім лишень до Вифлеєму та подивімся на ту подію, що Господь об’явив нам.” І пішли вони притьмом…» (Лк. 2, 15-16).

     Як швидко пастушки пустилися в дорогу! З яким запалом рушили на пошуки Месії! Цей їхній поспіх, з певністю, не був продиктований чисто людською цікавістю, гонитвою за сенсацією чи пошуками гострих відчуттів. Вони побігли до вертепу, окрилені духовним досвідом і словом Благовісті, яку приніс їм Ангел з неба.

     Подібний поспіх виявлятиме Пречиста Діва після свого Благовіщення, коли Вона, натхнена благодаттю Святого Духа, «пустилася швидко в дорогу в гірську околицю, в місто Юди» (Лк. 1, 40). Так само святий Йосиф, отримавши у сні від Ангела вказівку вирушати у дорогу, не чекав до ранку, але «узяв уночі дитятко та його матір і пішов у Єгипет…» (Мт. 2, 14-15).

     Є такий вислів: «життя – це рух», і його можна застосувати в тому числі і до духовного життя, бо Дух Святий оживляє все навколо, запускає оновлюючі процеси, кличе в дорогу, доручає певну місію. Рівночасно, у середовищі наших сучасників нерідко спостерігається певна апатія, інертність, а навіть і байдужість до духовних справ, що є ознакою закритості на віяння Святого Духа. Сучасна людина, здається, не надто дослухається до спраги серця і голоду власної душі, обмежуючи свої життєві і світоглядні горизонти до дочасності, шукаючи заспокоєння лише своїх базових матеріальних, а то й фізіологічних потреб, йдучи за принципом «panem et circenses» – «хліба і видовищ!».

     Наскільки небезпечною може бути така життєва позиція, свідчить притча про багача, якому нива щедро зародила і він у почутті самодостатності і самозадоволення сказав своїй душі: «Душе моя! Маєш добра багато в запасі на багато років! Спочивай собі, їж, пий і веселися!» (Лк. 12, 19). Реакція неба на таку поставу однозначна: «А Бог сказав до нього: Безумний! Цієї ж ночі душу твою заберуть у тебе, а те, що ти зібрав, кому воно буде?» (Лк. 19, 20). Різдвяна ніч голосом Ангела стукає до нашого сумління і кличе нас до Вифлеєму – до «Дому Хліба» (бо саме так перекладається ця назва), де в яслах спочиває правдивий «Божий бо хліб, що з неба сходить і життя світові дає» (Йо. 6, 33).

     Папа Франциск заохочує нас вчитися від вифлеємських пастирів чуйного і активного очікування, а ще – готовності рушати у дорогу назустріч нашому спасінню: «Вифлеємські пастирі вчать нас, як слід виходити назустріч Господеві. Вони чувають серед ночі, залишаються чуйними, очікують посеред темряви; а Бог огортає їх світлом (Лк. 2, 9). Це має відношення і до нас. Наше життя може бути очікуванням, яке, навіть посеред ночі проблем, довіряє Господеві і Його прагне; тоді отримує Боже світло… Господь любить бути очікуваним і Його не можна очікувати на дивані, дрімаючи. Насправді пастирі рухаються, «притьмом рушають», – каже текст (Лк. 2, 16). Не залишаються нерухомо, як хтось, хто вже прийшов і ні в чому не відчуває потреби, а йдуть, покидають стадо без догляду, ризикують чимось задля Бога» (Проповідь 24 грудня 2018).

     Чи ми, сучасні християни, готові з такою ж ревністю покинути зону власного комфорту, часом дослівно вставши з нашого дивану, і вирушити у ці різдвяні дні назустріч Господеві, до Дому Хліба, до наших храмів на різдвяні богослуження? Чи будемо достатньо чуйними, щоб подолати власний егоїзм, лінивство та інертність і рушити за покликом сумління туди, де приготована для нас трапеза вічного життя в Христі Ісусі?

     Побожність нашого народу здавна засвоїла урок, що його дають нам вифлеємські пастирі, то ж кличе словами наших прадідівських колядок спішити до Вертепу, щоб поклонитися Воплоченому Богу і принести Йому у дарі нашу любов і нашу щиру віру:

     «В біднім вертепі, в яслах, на сіні,
     Спочив Владика, Цар світу.
     Ото ж, до Нього спішім всі нині, –
     нашого жде Він привіту.
     Спішім любов’ю його огріти,
     Христос родився, славіте!…».

     Молитва. «Ходім до Вифлеєму!» (Лк. 2, 15): так сказали і зробили пастирі. То ж і ми, Господи, хочемо йти до Вифлеєму. Дорога і сьогодні йде під гору: потрібно подолати вершину егоїзму, не можна скотитися в долини світськості і споживацтва. Хочу і я дійти до Вифлеєму, Господи, тому що там Ти мене чекаєш. І хочу наново усвідомити собі, що Ти, покладений у яслах, є Хлібом мого життя. Візьми мене на свої рамена, Добрий Пастирю, щоб, будучи любленим Тобою, я міг любити і підтримувати своєю рукою моїх братів. Різдво буде тоді, коли я зможу сказати Тобі: «Господи, Ти все знаєш, Ти знаєш, що я люблю Тебе» (пор. Ів. 21, 17)». Амінь. (Молитва Папи Франциска, 24.12.2018).

     Автор: Владика Богдан Дзюрах

     Читай також

    • #НазустрічРіздву. День 16. 30 листопада. Народження Христа: Тривога беззаконних і страждання вірних
    • Святе Письмо з розважанням на 30 листопада
    • #НазустрічРіздву. День 15. 29 листопада. Запрошення усім своїм життям шукати Бога
     • Оціни

      How useful was this post?

      Click on a star to rate it!

      Average rating 0 / 5. Vote count: 0

      No votes so far! Be the first to rate this post.