11 квітня 1945 розпочався Хресний Шлях Української Греко-Католицької Церкви

Читай також

  • День Молоді в УГКЦ: простір віри, надії та спільноти
  • Військовий капелан отець Ростислав: Про віру, війну та перемогу | Герої
  • Запрошуємо молодь стати волонтерами на Ювілеї молоді у Римі
        • 11 квітня 1945 розпочався Хресний Шлях Української Греко-Католицької Церкви

          11 квітня 1945– відбувся арешт вищих ієрархів на чолі з митрополитом Йосифом Сліпим, який ознаменував Хресний Шлях Української Греко-Католицької Церкви.

          ▪️11 квітня 1945 року у Львові органами НКДБ було заарештовано найвище керівництво Української греко-католицької церкви: митрополит Йосиф Сліпий, єпископи Никита Будка, Миколай Чарнецький, Григорій Хомишин та Іван Лятишевський. Цей крок відбувся в рамках підготовки до “Псевдособору”, який відбувся менш ніж за рік у Львові.

          ▪️ Попри різні методи фізичного та морального тиску, глава УГКЦ Йосиф Сліпий відмовився підписати запропонований йому текст зізнання. Загалом допити митрополита Сліпого тривали 200 год., а єпископа Чарнецького – понад 400 год. Станом на 25 квітня 1945 р. лише в НКДБ у Львівській області перебувало у провадженні 27 кримінальних справ на 27 заарештованих духовних осіб та слухачів греко-католицьких навчальних закладів (серед них 20 священиків, 2 деканів, 4 семінаристів, 3 слухачів Львівської духовної академії).

          Шлях митрополита Йосифа Сліпого

          ▪️ Вранці 11-го квітня 1945 р. Святоюрську гору й Собор оточив кордон міліції. У такий спосіб намагались ізолювати його мешканців та не допустити вивезення документації і цінностей. Увечері того ж дня, близько 19-ої години, велика група офіцерів держбезпеки увійшла до Митрополичих палат — Йосифу Сліпому вручили ордер на арешт №2520 від 11 квітня 1945 р. Слідча справа №148372. Звинувачення: агент Ватикану, організатор антисовєтської роботи уніатського духовенства, шпигун німецький. Слідство проводили в тюрмі на вул. Лонцького у Львові, звідти Митрополита-в’язня переправляють до Київської тюрми на вул. Лук’янівській (12 травня 1945 р.). Відкидаючи постійні радянські пропозиції переходу на православ’я (зокрема пост митрополита Київського РПЦ), був далі засуджений у 1953, 1957, 1962 роках. Відбув разом 18 років заслання у таборах Сибіру, Мордовії, зокрема в Потьмі (табори: Дубравлаг).

          Шлях єпископа Никити Будки

          ▪️11 квітня 1945 року Никита Будка разом з іншими єпископами Української греко-католицької церкви арештований більшовицькою владою. Його звинувачено в тому, що він викладав у підпільній семінарії, відправляв в 1939 р. панахиди жертвам більшовицького терору, агітував за відокремлення України від СРСР. Засуджений до 8 років таборів особливого режиму і призначив відбування терміну ув’язнення в Казахстані. Помер 1 жовтня 1949 р. «від серцевого нападу» у таборі Караганди, у віці 72 років. Місце поховання — невідоме

          Шлях єпископа Миколая Чарнецького

          ▪️Обшук під час арешту кир Миколая тривав 3⅓ год (з 21:00 до 0:20) при трьох свідках із співбратів-редемптористів. Митрополит Йосиф Сліпий у книзі «Спомини» подає таке свідчення: «У часі допитів водили мене на очні ставки з єпископом Чарнецьким, який впрост заявив, що він в совісті чується зобов’язаний, щоби виявити про екзархів, свячення і про адміністраторів та ще якісь справи. Він все виговорював, і тому його трактували досить легко». Впродовж року органи НКВС провели над Чарнецьким 600 годин допитів, врешті він, як і владики Йосип Сліпий та Микита Будка, отець Петро Вергун стали перед Військовим Трибуналом. Владику Чарнецького засудили до 6 років позбавлення волі та на 3 роки заслання. Помер 2 квітня 1959 р. у Львові, похований на Кульпарківському цвинтарі. У 1960-х роках, під час ліквідації кульпарківського цвинтаря, перепохований на Личаківському цвинтарі.

          Шлях єпископа Григорія Хомишина

          ▪️11 квітня 1945 р. Народний комісар державної безпеки УРСР та прокурор Львівської області затвердили рішення позбавити Г. Хомишина волі. Того ж дня працівник Станіславівського управління Народного комісаріату державної безпеки Свистун отримав ордер № 634 на арешт і обшук єпископа. 10 травня 1945 р. після допитів станіславівському єпископові було висунуто обвинувачення, які зводилися до 4 пунктів:

          1) проводив антирадянську діяльність у період Другої Речі Посполитої;

          2) займав «капітулянтську» позицію в «польський» період діяльності, «активно допомагав польським реакційним профашистським властям в ополяченні українського населення Західної України, був організатором партії „Українська Національна Обнова“ і товариства „Скала“, через які вів антирадянську агітацію»;

          3) був колабораціоністом, бо “радісно зустрівши німецьких окупантів, Хомишин особисто проявив себе активним їх посібником; пропонував усьому духовенству надавати активну допомогу німцям у їх війні проти Радянського Союзу. У посланнях і відозвах закликав молодь їхати на примусові роботи в Німеччину, віддавав накази духовенству «грабити українське населення»;

          4) був прихильником утворення самостійної української держави 30 червня 1941 р., агітував священиків «йти в ОУН і банди УПА для активної боротьби проти Радянської влади». 21 грудня того ж року у зв’язку з погіршенням стану здоров’я владику перевели з внутрішньої тюрми НКВД УРСР до лікарні Лук’янівської в’язниці, де 28 грудня 1945 р. він помер. Місце поховання Єпископа Григорія Хомишина не встановлене.

          Шлях єпископа Івана Лятишевського

          ▪️ Єпископа Івана Лятишевського заарештували за звинуваченням в антирадянській діяльності: створенні товариства “Скала”, організації “Акція католицька”, формуванні дивізії “СС Галичина” і зберіганні націоналістичної літератури. У постанові на арешт єпископу, зокрема, інкримінували: “Підтримуючи зв’язок з Ватиканом, ЛЯТИШЕВСЬКИЙ у 1938 році був прийнятий особисто організатором так званого “хрестового походу” проти СРСР папою Пієм XІ…” А ще він “Неодноразово брав участь у конгресах і конференціях католицьких єпископів, на яких обговорювались практичні питання антирадянської роботи і заходи по проведенню унії з православною церквою Радянського Союзу”. Єпископ Лятишевський протягом слідства зазнав жорстоких знущань і зневаги, фізичних і моральних тортур. Спочатку Іван Лятишевський відбував покарання у Казахстані, в таборі Мерке. Тут 5 квітня 1950 року його повторно заарештували, хоч матеріалів для звинувачення було недостатньо. 25.11.1950 р. І. Лятишевського звинуватили в контрреволюційній націоналістичній діяльності та пропаганді католицьких ідей і заслали на п’ять років у ЧулакТау Джамбульської обл. (Казахстан) під нагляд органів МДБ. Після десяти років каторжного життя в 1955 році повернувся до Станиславова. Помер 27 листопада 1957 року в Станіславі і там похований.

          На Церкву чекало підпілля. Вже за рік у 1946 році відбувся Львівський “Псевдособор”. Будь-яка душпастирська діяльність греко-католицьких священиків після Львівського псевдособору вважалася незаконною. Священики, монахи й монахині були піддані репресіям. Однак атеїстична держава не спромоглася зламати дух опору. З 1945-го по 1989 рік в умовах суворої таємності хіротонію отримали 15 підпільних єпископів. У місцях позбавлення волі та на поселеннях відбувалися служби Божі, молебні, уділялися Святі Таїнства. Священики хрестили дітей, вінчали на спецпоселеннях молодят, причому не лише українців. У таборах відбувалися навіть священничі рукоположення.

          Джерело: Ecclesiast – історія УГКЦ

          Читай також

        • День Молоді в УГКЦ: простір віри, надії та спільноти
        • Військовий капелан отець Ростислав: Про віру, війну та перемогу | Герої
        • Запрошуємо молодь стати волонтерами на Ювілеї молоді у Римі
          • Оціни

            [ratemypost]