Церковна ієрархія: як не заплутатись?

Читай також

 • «Ми, греко-католики, виражаємо нашу ідентичність за допомогою обряду».
 • Що таке Церква? Пояснення для молоді
 • Коли церква стала «багатофункціональним приміщенням»?
    • Церковна ієрархія: як не заплутатись?

     Про те як не заплутатись в церковних титулах і розставити їх по поличках Вам допоможуть о. Михайло та Маґдалина Димид. Наприклад розкажемо вам про архиєрея, протопресвітера, пароха, диякона та багатьох інших, наприклад пробоща чи благочинного. Дивіться відео на YouTube-каналі @Християнин чи бандит?​, буде цікаво!

     Центральна фігура в церковній структурі – це єпископ, який очолює єпархію. Єпархія, це церковно-адміністративна одиниця, тобто свого роду провінція чи церковний район.

     Єпископа ще називають владикою, єпархом чи архиєреєм. Термін “архиєрей” означає “перший священик”. Єпископ має законодавчу, судову і адміністративну владу.

     Парафія – це первинна спільнота вірних християн, які гуртуються згідно територіального принципу. Вони називаються парафіяни чи прихожани. Парафію очолює священик, якого називають парохом, пробощем, адміністратором чи настоятелем.

     Взагалі в українській мові священики по різному іменуються – піп, ієрей, пресвітер, ксьонз. А якщо вони мають церковну нагороду, то вони вже наприклад протоієреї чи монсеньори.

     Трохи нижче від священника знаходиться диякон. Дияконство – це перший ступінь священства і його мають пройти всі чоловіки щоб стати священником. Роль диякона є допомагати єпископам і священикам служити святі Таїнства, і чинити діла милосердя.

     Оскільки в одній єпархії є багато парафій, деколи понад сто, то вони гуртуються умовно по десятках. Ці округи називаються протопресвітератами, деканатами чи благочиннями.

     А наглядачем над ними є, священик якого називають відповідно протопресвітер,  декан чи благочинний.

     Єпископ, який стоїть на чолі інших є архиєпископом, чи митрополитом тобто першим єпископом цієї церковної області.

     Митрополії в свою чергу гуртуються в патріархати, що є структурою, яка об’єднує цілу національну Церкву. Цей єпископ, який стоїть на чолі патріархату називається очевидно патріархом. Але не всі Церкви мають за голову патріярха, є і верховні архиєпископи чи митрополити, які здійснюють ту саму владу, як це наприклад є в Української Греко Католицької Церкві чи Православній Церкві України.

     І хоч патріарх є найвищою ланкою своєї Церкви він самостійно нею не керує, а за допомогою ради всіх єпископів своєї Церкви. Така рада називається синодом.

     Про це та про ще багато інших питань пов’язані із церковними титулами, довідайтеся із розповіді блогерки Маґдалини, учасниці реаліті-шоу “Бебісітери президента” разом із своїм татом – священником Української Греко-Католицької Церкви (УГКЦ) і викладачем Українського Католицького Університету (УКУ) отцем Михайлом Димидом.

     Читай також

    • «Ми, греко-католики, виражаємо нашу ідентичність за допомогою обряду».
    • Що таке Церква? Пояснення для молоді
    • Коли церква стала «багатофункціональним приміщенням»?
     • Оціни

      How useful was this post?

      Click on a star to rate it!

      Average rating 0 / 5. Vote count: 0

      No votes so far! Be the first to rate this post.