Кардинал Ратцінгер про те, чому Звір має номер, а не ім’я

Інші дописи автора

    Кардинал Ратцінгер про те, чому Звір має номер, а не ім’я

    Роздуми Папи Бенедикта про недавню історію та поточні події дають захопливе пояснення «числа звіра».

    У розділі 13, вірші 18 Книги Одкровення Йоана читаємо:

    Тут є мудрість. Хто має розуміння, той нехай злічить число звіра, бо це – число людське, і число його 666.

    Од 13:18

    15 березня 2000 року, ще бувши префектом Конгрегації віровчення, тодішній кардинал Йозеф Ратцінгер виступив під час урочистого відкриття Третього єпархіального тижня віри в кафедральному соборі Палермо, на Сицилії, перед приблизно 1.5 тис людей. Цю промову — не таку відому, як його знамените Регенсбурзьке звернення — зараз зазвичай називають конференцією Ратцінгера про батьківство та апокаліпсис.

    На цій конференції Ратцінгер попереджав присутніх про небезпеку біотехнологій, пояснюючи, що зведення людського батьківства до біологічного явища, позбавляючи його людського та духовного вимірів, є загрозою, яка спорожняє всі твердження про Бога Отця. «Розпад батьківства та материнства, — пояснив він, — пов’язаний із розпадом того, що ми є синами та дочками».

    Номер, а не ім’я

    Як це може бути пов’язане з апокаліптичним числом Звіра? Аргумент Ратцінгера пояснює, що Божий антагоніст, Звір, є єдиним персонажем у Біблії, який має не ім’я, а номер. У біблійному одкровенні пильна присутність Бога виявляється через Ім’я і, можна навіть сказати, в Ім’я.

    Цей акт, стверджує Ратцінгер, означає Боже бажання звернутись до Нього, увійти в сопричастя. Божий антагоніст, «цей Звір», пояснює Ратцінгер на тій самій конференції, «має не ім’я, а число […] Звір є числом і перетворює на числа».

    Деякі автори прочитали це як Ратцінгерову критику інструментального розуму. Тодішній кардинал явно мав на увазі досвід концентраційних таборів, але також і ризики розуміння людини в термінах простих біомеханічних функцій:

    У своєму жаху [концтабори] скасовують обличчя та історію, перетворюючи людину на число, зводячи її до гвинтика величезної машини. Людина — це лише функція […] У наші дні ми не повинні забувати, що ці табори були прообразом долі світу, який ризикує прийняти ту саму структуру концентраційних таборів, якщо прийме універсальний закон машини. Машини, які були сконструйовані, застосовують той самий закон. Згідно з цією логікою, людина має бути інтерпретована комп’ютером, і це можливо лише якщо її перевести в числа. Цей Звір є числом і перетворює на числа. Але Бог має Ім’я і кличе на ім’я. Він – особистість, і шукає людину.

    Чому саме це число?

    Тепер, як це відбувається з єврейською гематрією (тобто присвоєнням числового значення буквам алфавіту), грецькі літери також можуть мати відповідне числове значення. Це те, що відомо як ізопсефія. Використання ізопсефії для «обчислення» числа Звіра допомогло цілій теологічній та герменевтичній традиції зрозуміти число 666 як еквівалент імені та титулу Цезаря Нерона, який був римським імператором з 54 до 68 року. Його ім’я, написане арамейською мовою, також можна «обчислити» як еквівалент 666 за допомогою традиційної єврейської гематрії. Фактично, «Нерон Цезар» на івриті читається נרון קסר (NRON QSR). Цей варіант написання, якщо його використовувати як числа, означає 50-200-6-50-100-60-200, що в сумі дає 666.

    Історики зрозуміли, що це був спосіб, у який ранні переслідувані християнські громади могли виступати проти імператора без відома римської влади.

    Але це пояснення не робить аргумент Ратцінгера недійсним просто тому, що Нерон був реальною історичною особою. Число Звіра показує, що розпад особистих рис, заміна імен числами, зведення людини до будь-якої з її базових функцій (як у випадку зведення батьківства лише до біологічного явища, позбавленого свого духовного і морального виміру; або як у випадку зведення кризи біженців до простої статистики) рано чи пізно ризикує призвести до дегуманізації.

    Джерело: aleteia.org
    Автор: Daniel Esparza
    Переклад з англійської: Максим Гонтар
    Ілюстрація згенерована ШІ Midjourney

    Приєднуйтесь до нас у Телеграм та Вайбер і отримуйте раз на тиждень дайджест найпопулярніших дописів!

    Інші дописи автора

     Оціни

     How useful was this post?

     Click on a star to rate it!

     Average rating 0 / 5. Vote count: 0

     No votes so far! Be the first to rate this post.

       

      Про автора

      Волонтер Патріаршої Комісії у справах Молоді УГКЦ (Календар ДивенСвіт, Спільноти УГКЦ). Програміст, захоплюється графічним дизайном та перекладом з англійської. З 2011 бере участь у щотижневих зустрічах біблійного кола та займається перекладом біблійних коментарів. Учасник Літньої Біблійної Школи УКУ в 2018 та 2019 роках.