“Отче, я молюся нещиро”

Читай також

 • Коли варто починати вчити дітей молитися?
 • «Не цілуйте рук, а краще виконуйте свою роботу». Сім історій про Йосифа Сліпого
 • Як отримати якнайбільше користі від Літургії?
    • “Отче, я молюся нещиро”

     Часто можна почути від багатьох християн фразу: “Отче, я молюся нещиро”. Коли вступаєш у розмову то з’ясовуєтьcя, що оця нещирість, на їх думку, це коли вони не відчувають Бога, якогось особливого стану піднесення, духовних емоцій, тощо. Спробуймо все таки з’ясувати у чому тут справа і чи це взагалі можна назвати “нещирістю”.

     1) На жаль, людина так влаштована, що звикла сприймати життя здебільшого через призму емоцій.

     І тут проблема. Молитва асоціюється зі станом і пережиттями і якщо вони, є то це ніби то і є щирість. По суті дуже часто бажання переживати Бога є своєрідним допінгом, на який можна підсісти і узалежнитися. Хоча це немає нічого спільного зі зрілою вірою. Іншими словами якщо є емоції, то я молюся, якщо ні – не молюся. Насправді, у такому випадку нам не так потрібний сам Бог, як емоції, яку ми отримуємо і називаємо висловом “відчувати Бога”. Мабуть ми любимо тоді когось іншого – себе, свої відчуття і емоції, набагато більше ніж Бога. А може це просто замаскована форма егоїзму?

     2) Відсутність відчуття благодаті може мати три головних причини.

     – Перша з них зустрічається найчастіше. Це коли ми мало часу присвячуємо молитві. Це щось на зразок того, як ми поливали б вазони 10-ма грамами води. Очевидно цього цілком недостатньо для того, щоб вони жили і зростали. Ось так є і з молитвою. Якщо обмежуватися мінімумом, то благодать не торкнеться серця і ми рідко досвідчуватимемо стан духовної радості
     .
     – Трапляється і по-іншому. Ми переживали присутність Божу у молитві, були наповнені духовною втіхою, але вчинили якийсь гріх (осудили, позаздрили, прогнівалися і т.д.) і благодать відступила від серця. Була радість у серці і зникла. Тоді знову потрібно часу, зусиль і праці, щоб благодать повернулася в серце.

     3) Третя причина набагато делікатніша.

     Коли людина регулярно молиться, робить це ревно і часто, але по певному часі жаліється, що відчуття притуплюється, людина не переживає таких яскравих емоцій, як раніше. У чому тут справа? Бог хоче вести людину до духовної зрілості і забирає у неї солодкі стани (“духовні цукерки”), а ми, як діти, через відсутність досвіду кричимо, “хочу”, “дай”, не розуміючи, що забираючи у нас солодкий стан Бог бажає, щоб людина зріло шукала саме Його, а не себе в емоційних станах і не застрягла у відчуттях.

     Отець Лука Михайлович

     Читай також

    • Коли варто починати вчити дітей молитися?
    • «Не цілуйте рук, а краще виконуйте свою роботу». Сім історій про Йосифа Сліпого
    • Як отримати якнайбільше користі від Літургії?
     • Оціни

      How useful was this post?

      Click on a star to rate it!

      Average rating 0 / 5. Vote count: 0

      No votes so far! Be the first to rate this post.