Ісус – особа, а не персонаж

Читай також

 • #НазустрічРіздву. День 17. 1 грудня. Іти назустріч Христові, попри труднощі і не боячись помилок у дорозі
 • #НазустрічРіздву. День 15. 29 листопада. Запрошення усім своїм життям шукати Бога
 • Йосиф Сліпий зміг — зможу і я! Історик Церкви і військовий про випробовування долі
    • Ісус – особа, а не персонаж

     У присутності Папи Франциска проповідник Папського Дому виголосив четверту проповідь в рамках духовного приготування до Великодня, присвятивши її необхідності відкривати та проповідувати Христа як живу особу, зміцнюючи особисті стосунки з Ним.

     «Воскреснувши, Ісус не повернувся до попереднього життя, як Лазар, але до кращого життя, вільного від будь-якої тривоги. Надіємося, що так буде і з нами. Що із гробу, зачиненими в якому нас протягом року тримала пандемія, світ вийде кращим, а не таким, як до цього, про що нам постійно повторює Святіший Отець», – цими сподіваннями кардинал Раньєро Канталамесса, Проповідник Папського Дому, підсумував свою четверту великопосну проповідь для Папи Франциска та Римської Курії, яку він у п’ятницю, 26 березня 2021 р., виголосив у залі Павла VI у Ватикані.

     Христос – живий

     У заключних роздумах, присвячених особі Христа в світлі догматичного вчення про Нього, проповідник наголосив на тому, що Ісус з Назарету – живий. «Він не є спогадом з минулого, не є лише персонажем, але – особою. Звісно, живе “згідно з Духом”, але це сильніший спосіб життя, ніж “згідно з тілом”, бо дає Йому змогу жити всередині нас, а не поза нами чи поруч», – сказав він.

     Після роздумувань попередніми разами про те, що Ісус є істинним Богом і справжньою людиною, цього разу проповідник Папського Дому зупинився на догматичному визначенні про те, що Ісус є однією особою. Водночас, як підкреслив він, «догма є відкритою структурою», яка зростає та збагачується мірою того, як Церква, «проваджена Святим Духом, опиняється перед необхідністю переживати нові проблематики, жити в нових культурах». Вона спроможна прочитувати Святе Письмо та догму завжди по-новому.

     На думку кардинала, сьогодні існує необхідність в тому, щоби наново відкривати та проголошувати, що «Ісус Христос не є ідеєю, історичною проблемою, ані просто персонажем, але особою, і то живою особою». Бо без цього християнство применшується до ідеології, чи навіть просто теології.

     Необхідність особистих взаємин

     Священик вказав на «найвідомішу особисту зустріч з Воскреслим, якою є зустріч святого Павла на дорозі до Дамаска, що повергла його лицем до землі. Пишучи про неї в посланні до Филимона, він виразно каже: «Щоб я зміг Його пізнати». Саме отой простий займенник «Він» (auton), за словами проповідника, містить більше істини про Ісуса, як цілі богословські трактати. Бо оте «Він» означає ніщо інше, як «Ісуса Христа в тілі і кості». Отож, ідеться про необхідність досвіду «зустрічі наживо з особою після того, як її роками зналося лише за фотографією».

     Таким чином, «неможливо пізнати Ісуса як особу, не увійшовши в особисті взаємини з Ним». «Ми не можемо вдовольнятися вірою у формулювання “одна особа”, але повинні досягти цю особу та за посередництвом віри й молитви “доторкнутися” до неї», – підкреслив кардинал Канталамесса.

     Особа, а не персонаж з минулого

     Отож, Ісус повинен бути для кожного «особою, а не лише персонажем». У чому полягає різниця? В тому, що з відомими постатями минулого, як от Юлій Цезар, Наполеон, тощо, «неможливо розмовляти». Тому слід остерігатися того, щоб «пов’язувати Ісуса з минулим», не «розігріваючи своє серце екзистенційними стосунками з Ним». Як і вселенська історія, життя кожної людини поділяється на «до Христа» і «після Христа». Яким чином досягти цього? «Лише дією Святого Духа», – відповів проповідник, додаючи, що Він чекає на ніщо інше, як на наше молитовне прохання: «Вчини так, аби ми через Тебе пізнали Отця та пізнали також і Сина».

     Але варто зробити «ще один крок далі», аби дійти до розуміння того, що «Бог є любов’ю, найбільшою та найнедоступнішою для людського розуму таємницею». В дійсності, ми можемо «проводити цілі години, повторюючи в собі ці слова, ніколи не перестаючи дивуватися: Бог полюбив мене, створеного з нічого та невдячного! Він віддав Себе самого, Своє життя, Свою кров за мене. За мене окремо!» – сказав кардинал Канталамесса, наголошуючи на тому, що наші особисті стосунки з Христом є, по суті, «стосунками любові», що полягають у тому, щоб «бути любленими Христом і любити Христа». Це стосується всіх, але «особливого значення набирає для пастирів Церкви».

     Vatican NEWS

     Читай також

    • #НазустрічРіздву. День 17. 1 грудня. Іти назустріч Христові, попри труднощі і не боячись помилок у дорозі
    • #НазустрічРіздву. День 15. 29 листопада. Запрошення усім своїм життям шукати Бога
    • Йосиф Сліпий зміг — зможу і я! Історик Церкви і військовий про випробовування долі
     • Оціни

      How useful was this post?

      Click on a star to rate it!

      Average rating 0 / 5. Vote count: 0

      No votes so far! Be the first to rate this post.