ІКОНИ – ідолопоклонство? Чому ми їх почитаємо?

Читай також

 • «Усмішка української молоді є надією вашого народу», – брати Taize Блаженнішому Святославу
 • Презентація книги сестри Антонії Шелепило «Плани на завтра. Старий Завіт: Нові лінзи для Божого Слова»
 • Знову з’явилася можливість пройти курс «Документи Католицької Церкви про шлюб та сім’ю»
    • ІКОНИ – ідолопоклонство? Чому ми їх почитаємо?

     Відколи християни почали почитати ікони? Це ідолопоклонство? Що про таке почитання каже Біблія? Яка різниця між іконою та образом? Це і більше пояснив отець Андрій Максимович у своєму відооблозі Амвон.

     Я просто обожнюю іконографію. Один із розділів моєї магістерської роботи був присвячений іконографії. Я й сам пробував писати ікони.

     в коментарі і пропонувати наступні теми

     Ікона та Образ

     Для початку давайте трошки звузимо тематику і розберемо різницю між іконою та образом. Сьогодні говоримо тільки про ікони. Так, це не одне й те саме.

     Образ — це більш реалістична чи творча картина з життя Ісуса Христа чи святих. Її створюють так, як хоче художник. Ікона дуже чітко відрізняється від образу. По-перше, вона має чіткі іконографічні риси і часто дуже далека від правильної геометрії, простору чи анатомії.

     Кольори дуже часто не є реалістичними. Хіба Ісус міг ходити в червоно-синьому одязі? Все тому, що ікона — повна символів та значень.

     Особливості ікони

     Тому ікони такі цікаві. Їх можна розглядати годинами і відчитувати в них багато того, що закладав іконописець. Ікони мають чіткий канон символів і кольорів за яким їх пишуть. Так, ікони пишуть, а не малюються. Вони, як книга. В іконах закладений глибокий сенс у кожній деталі. Раніше не всі люди вміли читати, тому ікона була свого роду книгою для людей.

     В однієї сестри в блозі підглянув дуже гарну фразу: «ікона — це Євангеліє у кольорі». Тому, щоб добре розуміти ікону, треба добре знати Слово Боже.

     Коли виникли ікони?

     Немає чіткого року і дати. Ікони не ввели в один день — це був історичний момент входження іконографії в життя Церкви. Думаю, кожен із вас бачив такі символи, як рибка. Це не просто риба, а символ Ісуса, який спасає.

     Крім риби є й інші ранньохристиянські символи такі, як якір, пелікан, голуб, пальма, човен та інші. Всі вони мали своє значення.

     Пелікан який годує пташенят своєю кров’ю, символізує самого Ісуса, який лишає нам себе в Євхаристії. В якорі і кораблі закладений хрест. Також вони мають свою символіку: корабель є символом церкви, який рятує людей від моря пристрастей цього світу. А якір, як згадує сам апостол Павло, є символом безпеки, ким є сам Ісус Христос — Бог наш. Це можна назвати першими іконами, які вже із самих початків мали свої символи і походять з перших століть християнства.

     Ісус сам дуже любив символи. Новий Завіт про «примітивне» зображення Бога. В притчі він себе називає виноградиною. Про Церкву говорить, як про отару овець і про Царство Боже, як про гірчичне зерно.

     Він також використовує символи та загадки, коли говорить про своїх учнів та що казати Дух Святий сходить йому в голуб, тобто сам Бог обирає в такий, здається, примітивний спосіб об’явити себе. Це для того, якщо хтось захоче написати коментар, що зображати Бога на іконі — це дуже примітивно.

     Та про перші ікони 1-4 століття Біблію поговоримо пізніше

     Усі ці перші християнські зображення ми знаходимо в катакомбах — підземних кладовищах, які збереглися й досі. Так як в перших століттях християни були жорстоко переслідувані, часто на молитву вони збиралися саме в місцях поховання святих — тих, чиє життя мало яскравий приклад віри чи мученицької смерті. Ця традиція — служити Богослужіння на місці поховання святих збережено досі, наприклад, Базиліка апостола Петра поставлена якраз на місці, де похований святий апостол і те місце є під вівтарем. А в інших храмах в престоли закладається мощі святих ну чи використовується антимінс — маленька плащаниця з вшитими в неї мощами. Таким чином продовжується тисячолітня традиція молитви.

     Коли ховали вірних, то на гробах святих ставили різні християнські символи, про які я згадував раніше. А також вже в другому столітті зустрічається катакомби зі зображенням самого Ісуса як доброго пастиря. Також часто можна зустріти в ранній іконографії Оранту, де зображали жінку з піднятими вгору руками, що є символом щирої молитви. Це, звісно, були перші зображення Богородиці. Також у цих катакомбах християни пізніше почали робити самі каплиці, де збирались на молитву чи трапезу. Там у пізнішому часі на почесному місці встановлювали саркофаги мучеників, на яких служили Літургію, особливо згадуючи їх у день їхньої смерті.

     Вихід з катакомб

     У 313 році імператор Констаянтин дає можливість християнам вільно молитися і по суті явище катакомб як місця для молитви відходить у минуле, але далі залишається особливим місцем для поховань, хоч ще й недовго. Але традиції іконописання, Богослужіння та почитання мощей, які кілька століть закладали в тих некрополях переносять у наземні храми, що активно будували в Римській імперії. Тоді починає формуватися так званий канон іконописання, який майже без змін зберігся досі. Вже тоді починає з’являтись зображення Ісуса разом із Петром і Павлом. А також, крім написання ікон, з’являються ікони мозаїки.  

     Ікони в часі життя Ісуса

     Є передання, яке говорить про те, що євангелист Лука був першим, хто написав ікону Пресвятої Богородиці. Також є аж дві легенди про нерукотворні образи Ісуса у двох різних традицій. Одна більш усім відома — про Вероніку, яка витирає Ісусові лице під час Хресної Дороги, а друга — про зцілення таким образом царя Одеси.

     Ікони це ідолопоклонство?

     Якщо коротко — ні. Це питання активно дискутували під час іконоборства. Тоді було знищено безліч давніх ікон. Офіційно іконоборство завершилось на Сьомому Вселенському Соборі в Нікеї, який відбувся в 787 році, де засудили іконоборство і пригадали усім, що іконам ми не поклоняємося, а тільки почитаємо. Тобто ми не поклоняємося дереву, фарбі чи стінам, де зображені ікони, а почитаємо того, хто зображений на ній. У Католицькій церкві ніколи не використовували слово поклоніння щодо ікон. Тут і є вся суть іконопочитання.

     Чи Біблія забороняє ікони?

     Біблія пише: «Не роби собі кумира із якого зображення». По-перше, Старий Завіт забороняв зображати Бога, бо, банально, не знав, як він виглядає. Але тепер сам Бог себе об’являє в Христі Ісусі. А по-друге, самі євреї після цих заповідей роблять собі херовимів на Кивоті Завіту мідяного змія, якого сам Бог наказує сотворити, який їх рятує чи херовимів у храмі Божому, який ставить Соломон. Тому це все Бог благословляє. Мета тієї заповіді була тільки в одному, щоб люди буквально не робили собі богів в скульптурах чи зображеннях так, як це було, наприклад, зі золотим тельцем, а ікони чітко не є окремими божками чи предметами для поклоніння християнин спокійно може і молитися без ікон. Так, але це те, що нам допомагає зосередитися, бо все ж таки ми є люди. Так, ми хочемо відчувати, хочемо бачити так по-людськи, так, як це робить сам Бог, об’являючи себе людині, бувши людиною чи через голуба і багато інших прикладів, які я наводив вище.

     На завершення хочу зацитувати слова Святого Івана Дамаскіна і видимо зображають того, хто Невидимий і без постаті, але тілесно зображений задля слабкого розуміння бо Святе Письмо також приписує зовнішній вигляд богові і ангелам Христос посеред нас.

     Підготувала Наталія Павлишин

      

     Читай також

    • «Усмішка української молоді є надією вашого народу», – брати Taize Блаженнішому Святославу
    • Презентація книги сестри Антонії Шелепило «Плани на завтра. Старий Завіт: Нові лінзи для Божого Слова»
    • Знову з’явилася можливість пройти курс «Документи Католицької Церкви про шлюб та сім’ю»
     • Оціни

      How useful was this post?

      Click on a star to rate it!

      Average rating 0 / 5. Vote count: 0

      No votes so far! Be the first to rate this post.

        

       Про автора

       Журналіст "ДивенСвіт"