Україна потребує сильної сімейної політики: виклики, наслідки, шляхи порятунку

— Україна конче потребує просімейної політики», — стверджує доповідач. Його слова звучать як заклик до дії, як попередження про глибоку кризу, що охопила країну. Адже демографічна ситуація в Україні не просто тривожна — вона критична, — наголошує Юрій Підлісний, заступник голови Патріаршої комісії УГКЦ у справах родини і мирян.
Професор підкреслив, на початку незалежності українців було понад 52 мільйони. Сьогодні ж ми навіть не знаємо точно, скільки людей залишилось на території нашої країни.
Основна причина — відсутність актуального перепису населення, останній проводили 24 роки тому. Та навіть без точних цифр можна побачити загрозливу картину. Починаючи з кінця 1980-х років, народжуваність не досягала рівня, необхідного для простого відтворення населення — 2,05–2,2 дитини на одну жінку.
― У наших реаліях, з нестабільною економікою, проблемами в охороні здоров’я та ризикованим способом життя багатьох чоловіків, цей показник мав би бути навіть вищим, — пояснив експерт.
Натомість Україна вже понад 30 років живе в умовах низької народжуваності, що викликало два неминучих наслідки: скорочення і старіння населення. Згодом до цих факторів додалися ще глибші соціальні та культурні потрясіння.
― У нашу країну прийшли нові віяння. Стала популярною модель співжиття без шлюбу — ані церковного, ані державного. Це почало ще більше знижувати народжуваність. І врешті ми дійшли до того, що народжуваність становила 1,3 дитини на жінку. Це — шлях до демографічної катастрофи, ― підкреслив Юрій Підлісний.
До демографічної кризи додалася трудова міграція, яка перетворила сотні тисяч родин на «розбиті сім’ї». Хтось залишався в Україні, хтось їхав за кордон, іноді назавжди.
― Діти почали сприймати батьків, які поїхали, як банкомати. Вони лише надсилали гроші й час від часу дзвонили. Це катастрофічно вплинуло на сімейні зв’язки.
З часом ситуація тільки погіршувалася: війна, економічна нестабільність, інформаційний тиск, пропаганда ліберальних цінностей, сексуальна вседозволеність — усе це вдарило по сім’ї як основі суспільства.
― Почали масово впроваджувати предмети статевого виховання, які відривають сексуальні стосунки від подружнього життя. Це породжує у молоді тривожність, невизначеність, страх перед майбутнім. Особливо в дівчат, які не знають, чим усе закінчиться: вагітністю, самотнім материнством, абортом?
Усе це відбувається на фоні великої війни та міграції. Лише за період після повномасштабного вторгнення понад 12 мільйонів українців покинули свої домівки. Більше ніж 6,8 мільйона досі перебувають за кордоном.
― 44% біженців — це жінки з дітьми. Чоловіки залишилися в Україні. Ми знову маємо справу з новою хвилею розбитих сімей. Західні країни надають притулок, але роблять усе можливе, щоб українці залишились у них назавжди. Вони розуміють: українці можуть покращити їхній генофонд, їхню народжуваність, ― доповідач звернув увагу й на іншу сторону цієї ситуації:
Уряд України намагається повернути біженців, однак, за словами експерта, ці спроби поки що виглядають ілюзорно:
― Ми не можемо гарантувати ані безпеки, ані гідного рівня життя. Люди не бачать перспектив, тому залишаються там, де їх прийняли. Вихід із ситуації один — розбудова повноцінної державної просімейної політики. І цю політику потрібно починати вже сьогодні. Має бути консенсус у суспільстві. Це спільна ініціатива — як церкви, так і держави. Українська Греко-Католицька Церква вже розробила свою сімейну стратегію й почала її реалізовувати. Але цього замало. Потрібен спеціальний державний орган, відповідальний за цю політику, комплексна стратегія, а також системна інформаційна підтримка. Тобто необхідно створити атмосферу дружню до сім’ї. Через телебачення, фільми, соціальні кампанії слід утверджувати сімейні цінності — красу любові, материнства, батьківства.
Відновлення України, вважає доповідач, — це не тільки будівництво доріг і відновлення електростанцій.
― Нам потрібна відбудова суспільних відносин. І сім’я має стати головним пріоритетом. Якщо ми не зміцнимо інститут сім’ї, ми не зможемо відновити країну.
Більше ― у відео Чому треба змінювати сімейну політику в Україні
Підготувала Наталія Павлишин
ПІДТРИМАЙТЕ ДИВЕН СВІТ
проєкту
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
