Папа до подруж: Лише вручивши себе в Божі руки, здолаєте неможливе

Читай також

  • Чи можна з позиції Церкви вважати тих, хто загинув за Україну, новомучениками?
  • Школа міжконфесійного діалогу «Зцілення ран війни: спільне завдання українських Церков»
  • ДіяТи. Самооцінка українців і те, як це впливає на нас як націю. Марія Тракало
        • Папа до подруж: Лише вручивши себе в Божі руки, здолаєте неможливе

          З нагоди Року «Сім’я Amoris laetitia» Папа Франциск написав листа до подруж, заохочуючи не дозволити, аби труднощі та випробування викрали їхню радість, якої потребує світ і Церква.

          «Лише вручивши себе в Божі руки, здолаєте те, що здається неможливим», – пише Папа Франциск у листі до подружніх пар, приуроченому до Року «Сім’я Amoris laetitia», що триває у Церкві від 19 березня. В неділю, 26 грудня 2021 р., з нагоди свята Святого Сімейства, яке Церква латинського обряду відзначає у неділю по Різдві, Святіший Отець оприлюднив листа, щоби «висловити свою близькість і любов». «Я завжди пам’ятав про сім’ї в моїх молитвах, і ще більше під час пандемії, що виставила всіх на суворі випробування, особливо, найуразливіших», – зазначає він.

          Нагадаємо, що про проведення спеціального року, присвяченого сім’ї, Папа оголосив в неділю після Різдва, 27 грудня 2020 року. Він проводиться у контексті п’ятої річниці Апостольського напоумлення «Amoris laetitia» та завершиться в останню неділю червня 2022 року, разом із Х Всесвітньою зустріччю сімей, яка відбуватиметься в Римі.

          Слідами праотця Авраама

          Свої роздуми Святіший Отець розпочинає зі згадки про Авраама, якого Бог покликав залишити свій дім і свою землю та вирушити в невідомий край. Він зауважив, що ті, хто відчуває покликання до подружжя, чинять так само. Вже заручини «включають залишення своєї землі, бо вимагають разом прямувати шляхом, який веде до подружжя». Далі, обставини щоденного життя та спільно взяті на себе зобов’язання, вимагають «облишити власну інертність, власні забезпечення, простір спокою» та вирушити до землі, обіцяної Богом: «Бути двоє у Христі, як двоє в одному». «Бути одним життям, бути “ми” в спільності любові з Ісусом, живим і присутнім у кожній хвилині вашого життя. Бог супроводжує вас, беззастережно вас любить. Ви не самі!» – наголошує Папа подружнім парам.

          Приклад для дітей

          Далі Святіший Отець нагадує про те, що діти, особливо, наймолодші, спостерігають за батьками та шукають в них «свідчення сильної та гідної довіри любові». Діти є даром, який перемінює історію кожної сім’ї. Вони спраглі любові, визнання та довіри. Батьківство та материнство, за його словами, вимагають допомогти дітям відкривати радість того, що вони є Божими дітьми, синами і доньками Отця, Який полюбив їх від першої миті існування.

          «Очевидно, виховувати дітей зовсім не є легко. Але не забуваймо, що також і вони виховують нас», – пише Папа, наголошуючи на тому, що «першим виховним середовищем» є сім’я, а виховувати означає, насамперед, «супроводжувати процеси зростання, бути присутніми різними способами, щоби діти могли будь-якої миті розраховувати на батьків». У цьому важливу роль відіграють стосунки «на основі авторитету, який здобувається день за днем».

          Активні члени церковної спільноти

          У світлі того, що «зростає усвідомлення ідентичності та місії мирян у Церкві та в суспільстві», Наступник святого Петра нагадує подружнім парам про їхню місію «перетворювати суспільство своєю присутністю в світі праці». Подружні пари повинні також своїми пропозиціями та креативністю брати ініціативу «в парафіяльній і дієцезальній спільноті», прямуючи до «взаємодоповнення харизм і покликань як вираження церковного сопричастя». З цього випливає заохочення брати участь у житті Церкви, особливо, «в родинному душпастирстві».

          «Подружжя дійсно є проектом будування культури зустрічі. Саме через це перед сім’ями стоїть виклик прокладати мости між поколіннями, щоби передавати цінності, що будують людство. Потрібна нова креативність, щоби висловити поточні виклики та цінності, які настановляють нас як народ у наших суспільствах та в Церкві, що є Божим людом», – переконаний Святіший Отець.

          У човні з Ісусом

          «Покликання до подружжя – це покликання кермувати хитким, але надійним, з огляду на святе таїнство, човном у розбурханому морі», – веде далі Папа, нагадуючи, що саме завдяки Святому Таїнству Подружжя в цьому човні присутній Ісус. «Важливо, – додає він, – аби ви разом зосереджували погляд на Ісусі. Лише тоді матимете мир, подолаєте конфлікти та знайдете вирішення для багатьох своїх проблем. Не тому, що вони зникнуть, але тому що зможете побачити їх з іншої перспективи. Лише віддаючися в Господні руки зможете долати все те, що здається неможливим. Шлях полягає в тому, щоби визнати слабкість і безсилля перед лицем багатьох ситуацій, які вас оточують, але, водночас, зберігати впевненість у тому, що таким чином Христова сила проявляється у вашій слабкості».

          Виклики та шанси пандемії

          В цьому контексті Святіший Отець запрошує замислитися над деякими труднощами та шансами, які постали перед сім’ями в час пандемії. З одного боку, зросли нагоди перебувати разом, що стало «унікальним шансом розвивати діалог». А це вимагає «особливої вправи терпеливості», бо не є легко перебувати ввесь час разом у тому самому домі, де потрібно працювати, вчитися, розважатися та відпочивати. «Не дозвольте, аби втома вас перемогла, нехай же сила любові зробить вас здатними дивитися більше на інших – чоловіка чи дружину або дітей – а не на свої труднощі», – побажав він, додаючи, що тоді «перебування разом не буде покутою, але пристановищем серед бурі».

          «Нехай же сім’я буде місцем гостинності та розуміння. Бережіть у своєму серці пораду, яку я залишив подружжям у трьох словах “прошу”, “дякую” та “вибач”. І коли виникне конфлікт, “ніколи не завершувати день, не помирившись”. Не соромтеся ставати разом навколішки перед Ісусом в Пресвятій Євхаристії, щоби знаходити хвилини миру та взаємний погляд ніжності та доброзичливості. Або взяти за руку, коли друга особа гнівається, щоби викликати єднаючу усмішку. Може спільно проказати вголос коротку молитву ввечері перед сном, разом з Ісусом, Який між вами», – радить Папа.

          Але правдою є й те, що для деяких пар перебування разом, до якого вони були змушені через карантин, стало особливо важким. Посилилися проблеми, які вже існували, породивши часто нестерпні конфлікти. Чимало дійшли до розриву стосунків. І також цим людям Святіший Отець скеровує запевнення в своїй близькості.

          Підтримка для розбитих сімей

          Папа зазначає, що розбиття подружніх стосунків породжує чимало страждань через те, що не сповнилися багато очікувань. Біль не минає дітей, які бачать, що їхні батьки вже більше не перебувають разом. «Також і в цих випадках не переставайте шукати допомогу для того, щоби якимось способом конфлікти були подоланими й не викликали ще більше страждань у вас й у ваших дітей», – закликає Святіший Отець, додаючи, що Господь у «Своєму безмежному милосерді» вдихне спосіб, як прямувати вперед серед багатьох труднощів і неприємностей.

          «Не забувайте, що прощення гоїть кожну рану. Взаємне прощення є результатом внутрішнього рішення, яке дозріває в молитві, в стосунках з Богом, воно є даром, який випливає з благодаті, якою Христос наповняє пару, коли Йому дають можливість діяти, коли звертаються до Нього. Ісус “мешкає” у вашому подружжі та чекає, аби ви відкрили Йому свої серця, щоби змогти підтримати вас силою Своєї любові», – підкреслює Наступник святого Петра.

          Святий Йосиф – приклад для наречених

          Папа звертає свій погляд також і на молодь, що готується до подружжя. Він зазначає, що якщо перед пандемією наречені зустрічалися з труднощами в проектуванні майбутнього, тепер непевність ще більше загострилася. З цього випливає заохочення не знеохочуватися, але проявляти «креативну мужність», якою відзначався святий Йосиф. Тож, наслідуючи його, потрібно покладатися на провидіння, пам’ятаючи, що труднощі часто дають змору проявитися в нас таким ресурсам, про які ми й не здогадувалися. «І не бійтеся шукати підтримки у своєї родини та в друзів, у церковній спільноти, на парафії, щоби жити майбутнє подружнє та родинне життя, навчаючись від тих, які вже пройшли дорогою, на яку ви тільки ступаєте», – радить Святіший Отець.

          Думка про дідусів і бабусь

          Перед тим, як завершити, Папа скеровує також думку до дідусів і бабусь, які протягом пандемії опинилися в обставинах, коли не можуть бачитися зі своїми внуками, та до всіх похилих віком, які «ще більше страждали від самотності» в цей час. «В сім’ї не повинно забракнути дідусів і бабусь; вони є живою пам’яттю людяності», – наголосив він.

          Не дайте викрасти радість

          Підсумовуючи, Святіший Отець побажав, аби святий Йосиф пробудив у всіх сім’ях «креативну мужність», якої дуже потрібно під час цієї зміни епох, яку переживаємо, і щоб Богородиця супроводжувати сім’ї у «виношуванні культури зустрічі», що є дуже нагальною для подолання труднощів і протиріч нашого часу. «Численні виклики не зможуть викрасти радість у тих, які знають, що прямують вперед із Господом», – наголосив Папа, закликавши сім’ї «не дозволити на те, щоби смуток перемінив їхні обличчя». «Ваша половинка потребує вашої усмішки. Ваші діти потребують ваших підбадьорливих поглядів. Пастирі та інші сім’ї потребують вашої присутності та вашої радості. Тієї радості, що походить від Господа», – підкреслює він.

          Vatican NEWS

          Читай також

        • Чи можна з позиції Церкви вважати тих, хто загинув за Україну, новомучениками?
        • Школа міжконфесійного діалогу «Зцілення ран війни: спільне завдання українських Церков»
        • ДіяТи. Самооцінка українців і те, як це впливає на нас як націю. Марія Тракало
          • Оціни

            How useful was this post?

            Click on a star to rate it!

            Average rating 0 / 5. Vote count: 0

            No votes so far! Be the first to rate this post.