Про що ми дізнаємося, аналізуючи імена Бога

Читай також

 • #НазустрічРіздву. День 17. 1 грудня. Іти назустріч Христові, попри труднощі і не боячись помилок у дорозі
 • #НазустрічРіздву. День 15. 29 листопада. Запрошення усім своїм життям шукати Бога
 • Йосиф Сліпий зміг — зможу і я! Історик Церкви і військовий про випробовування долі
    • Про що ми дізнаємося, аналізуючи імена Бога

     У біблійні історії вплетено понад 100 «описових» імен Бога. Вони описують одну зі сторін Його характеру або є нагадуванням про одне з Його великих діянь.

     І ми можемо багато чого навчитися, досліджуючи ці давні імена, тому що характер Бога не змінюється. Він сьогодні такий самий, як буде вічно.

     Ель-Шаддай

     Одне з цих описових імен – Бог Всемогутній, або на івриті ― Ель-Шаддай. Перша частина єврейської версії ― «ель» ― скорочена форма слова «Елогім», що говорить про Божу силу; Шаддай означає «могутній» або «сильний». У Книзі Буття 17 Бог відкрився Аврааму як Ель-Шаддай ― Бог Всемогутній. Це ім’я відображало здатність Бога зробити те, що Він мав намір зробити, незважаючи на те, наскільки це було неможливим. Він збирався зробити від Авраама та його безплідної дружини великий народ.

     Як Ель-Шаддай, Він зробить те саме для нас. Ми можемо довіряти Тому, Хто здатний виконати свої обіцянки. Зі Всемогутнім Богом «все можливо» (Матея 19:26).

     Ель-Гібор

     Інше схоже ім’я Бога, також засноване на слові «ель», ― це Ель-Гібор, що означає «Бог Міцний», що має на увазі воїна, ― доблесного, сильного і могутнього Бога. Це єврейське слово, яке характеризує Бога, з’являється в одному з найвідоміших віршів Ісаї, який часто цитують у церквах перед Різдвом, говорячи про майбутнє Месії:

     «Щоб збільшити владу в безконечнім мирі на престолі Давида і в його царстві, щоб його утвердити й укріпити справедливим судом віднині і повіки, – ревність Господа сил це чинить» (Ісаї 9:6).

     Тут Ісая поєднує Ель-Гібор зі здатністю Месії правити з великою мудрістю і силою, необхідною для царювання. Це описове ім’я Бога нагадує нам про те, що потрібно пильно дивитися на Ель-Гібора, який сильний мудрістю і може допомогти нам не втомлюватися і не падати духом, коли ми стикаємося з важкими обставинами, з якими, як нам здається, ми не зможемо впоратися. Та, водночас, Він також є нашим вічним Батьком і князем світу.

     Ель-Еліон

     Ще одне ім’я зі словом «Ель» на івриті ― це Ель-Еліон, ім’я «Бог Всевишній». Еліон можна перекласти як «найсильніший». Воно походить від кореня давньоєврейського слова, що означає «підніматися» або «сходити», це має на увазі, що Бог не просто величний, але є найсильнішим і найвищим, або іншими словами «сильніше за всіх сильних».

     Ми зустрічаємо це слово, яке застосовують, характеризуючи Бога, при описі Мелхіседека, загадкового царя Саліма:

     «А Мелхіседек, цар Салему, виніс хліб і вино ― він був священик Бога Всевишнього… [Ель-Еліон]» (Буття 14:18).

     Але зверніть увагу, що вже в наступному вірші Мелхіседек благословляє Авраама, кажучи: «Хай благословен буде Аврам Богом Всевишнім, що сотворив небо й землю. [Ель-Еліон]» (Буття 14:19). «Бог Всевишній» не має кордонів і має все творіння.

     Ім’я Ель-Еліон також кілька разів з’являється у Псалмах. Наприклад, у Псалмі 57 (56):3 псалмоспівець каже, що волає «До Бога Всевишнього взиваю, до Бога, що чинить мені благо…». Ель-Еліон ― це нагадування про те, що наш Бог ― безмежний. Будучи «найсильнішим за всіх сильних», Він буде здійснювати Свої задуми на землі та в нашому житті.

     Ель-Олам

     Ель-Олам, або «Бог Вічний», це ще одне ім’я Бога зі словом «Ель». Природа Бога немає ні початку, ні кінця, Він вільний від усіх тимчасових обмежень, у яких живуть люди. Він ― Бог, який був, є і прийде. А це означає, що властиві Йому властивості вічні і не слабшають! Розглянемо уривок із книги Ісаї 40:27–29:

     «Як же це ти, Якове, говориш як, Ізраїлю, кажеш: «Доля моя від Господа закрита, право моє забув мій Бог?» Чи ти ж не знаєш, чи ти не чував? Господь ― Бог вічний [Ель-Олам], творець кінців землі: він не втомлюється, не знемагається, розум його недослідимий. Він дає змореному силу, він знеможеному додає міць».

     Вічний Бог рясніє вічною силою. Він не втомлюється, тому ми можемо звертатися до Нього в часи нашої слабкості і отримати силу і міцність, яких потребуємо. Ми можемо довіряти вічній природі Ель-Олама, який завжди вірний, довготерплячий, люблячий і милосердний. Його характер сьогодні такий самий, яким був учора і таким самим буде завжди.

     Ель-Рої

     Після того, як служниця Сари Агар зачала дитину від чоловіка пані, Авраама, Сара почала жорстоко гнобити її, і Агар втекла в пустелю. Самотню та відчайдушну дівчину зустрів там ангел Господній:

     «По тому ангел Господній сказав до неї: “Ось ти зачала й вродиш сина й даси йому ім’я Ізмаїл, бо Господь почув твою скорботу. Він буде дикий чоловік: його рука буде проти всіх, і рука всіх проти нього; він оселиться перед усіма своїми братами. І назвала Агар ім’я Господа, що говорив до неї: “Бог, що з’явився мені” [Ель-Рої], бо казала вона: “Чи ж я теж не бачила Бога, і побачивши його, живу ще» (Буття 16:11-13).

     Зауважте у цьому уривку, що «Бог, що бачить» (Ель-Рої на івриті) — це також Бог, який чує, і ці дві характеристики Бога тут чудово поєднуються. У цьому уривку Бог визнає вагітність Агарі та дає їй ім’я дитини: Ізмаїл, що означає «почув Бог». Агар у відповідь називає ім’я Господа, що говорив з нею, «Бог, що бачить». Ім’я Бога Ель-Рої нагадує нам, що коли ми почуваємося непомітними чи не почутими, Бог бачить нас і чує плач наших сердець.

     Єгова-Іре

     Цікаво, що ім’я Ель-Рої пов’язане з іншим ім’ям Бога, Єгова-Іре. У деяких перекладах Біблії основне ім’я Бога, невимовний тетраграматон ЙХВХ, перекладено як Єгова. Слово Єгова використовується в Біблії ще в кількох іменах Бога, але Єгова-Іре можна знайти лише один раз, у 22-му розділі книги Буття.

     Бог наказав Авраамові взяти свого сина Ісаака, піднятися з ним на гору і там принести його на жертву. Авраам підкорився цьому і вже збирався виконати наказ, але Бог втрутився і зупинив його, сказавши Аврааму, що замість Ісаака Він надасть для жертви барана, що заплутався в гущавині. В результаті Авраам освятив жертовник, на якому мало не приніс у жертву свого сина, назвавши те місце «Господь побачить», або Єгова-Іре.

     Вражаюче, але єврейське слово іре походить від однокорінного єврейського слова рої, яке ми вже зустрічали в імені Бога Ель-Рої, що «Бог бачить». Отже, «Бог, що бачить» — це той же «Бог, який побачить».

     Наш Бог могутній і сильний, від віку до віку, Він не має ні початку, ні кінця. І в той же час Він недалеко — Він настільки близький, що бачить вас так само, як Він бачив Агар. Він бачить вас у ваших труднощах та чує плач вашого серця.

     Хоча ви можете відчувати себе виснаженими чи спустошеними, Бог ніколи не втомлюється і не виснажується. Незалежно від того, що ви відчуваєте, незалежно від того, наскільки складне випробування, почуття самотності чи зламаності, Бог дасть вам силу.

     Переклад Наталії ПАВЛИШИН

      

     Читай також

    • #НазустрічРіздву. День 17. 1 грудня. Іти назустріч Христові, попри труднощі і не боячись помилок у дорозі
    • #НазустрічРіздву. День 15. 29 листопада. Запрошення усім своїм життям шукати Бога
    • Йосиф Сліпий зміг — зможу і я! Історик Церкви і військовий про випробовування долі
     • Оціни

      How useful was this post?

      Click on a star to rate it!

      Average rating 0 / 5. Vote count: 0

      No votes so far! Be the first to rate this post.

        

       Про автора

       Журналіст "ДивенСвіт"